Réunion d'été SMC 2015

Université du Prince Edward Island, 5 - 8 juin 2015


Sessions scientifiques

À l'invitation du comité de coordination, des sessions sont prévues dans les domaines ci-dessous. La liste de conférenciers est préliminaire, et l'on demande à toute personne intéressée à présenter une communication dans l'une des sessions de contacter l'un des organisateurs de la session en question. Toutes les séances scientifiques auront lieu à l'Université de l'Île du Prince-Édouard.
Cliquer ici pour une carte     Cliquer ici pour voir la carte du campus

Sessions générales Sessions AARMS-SMC
Avancées en équations différentielles partielles non linéaires
Org: George Chen et Scott Rodney (Cape Breton)
samedi 6 juin  (106 Health Sciences Building [#3])
15:30 - 16:00 Ming Mei (McGill), Asymptotic behavior of solutions to reaction-diffusion equations with time-delay
16:00 - 16:30 Jie Xiao (Memorial), Entropy Flux - Electrostatic Capacity - Graphical Mass
16:30 - 17:00 Brendan Pass (Alberta), Wasserstein barycenters over Riemannian manifolds
17:00 - 17:30 Xinwei Yu (Alberta), On Stationary Solutions to Doi-Onsager Models
17:30 - 18:00 Yuzhao Wang (Memorial), Nonlinear hyperbolic Shcr\"odinger equations
dimanche 7 juin  (106 Health Sciences Building [#3])
8:30 - 9:00 Stan Alama (McMaster), Vortex structure in p-wave superconductors
9:00 - 9:30 Lia Bronsard (McMaster), Weak Anchoring for a Two-Dimensional Liquid Crystal
9:30 - 10:00 Maxime Gazeau (Toronto), Spectral gaps and Bloch decomposition for the linearized Water-Waves equations
15:30 - 16:00 Scott Rodney (Cape Breton), A Meyers-Serrin Theorem for Degenerate Sobolev Spaces
16:00 - 16:30 Hyunju Kwon (UBC), Some norm inflation results in fluid equations
16:30 - 17:00 Yuri Cher (Toronto), Local Structure of Singular profiles for a Derivative Nonlinear Schrodinger equation
17:00 - 17:30 Robert McCann (Toronto), The instrinsic dynamics of optimal transport
17:30 - 18:00 Shaohua Chen (Cape Breton), A Singular Gierer-Meinhardt System of Elliptic Equations
Communications libres
Org: David Horrocks (UPEI)
samedi 6 juin  (113 Main Building [#5])
10:00 - 10:30 Mohammad Abu Zaytoon (UNB), Flow through Layered Porous Media with Variable Permeability
10:30 - 11:00 Malak Almutairi (Acadia), Investigating Addition Tables for Digit Representations
11:00 - 11:30 Salihah Alwadani (Acadia), Genetic Algorithm
15:30 - 16:00 Muhammad Ashfaq Bokhari (King Fahd University, Saudi Arabia), On Legendre-Radau Quadrature Rule: Derivation via hypergeometric series and application
16:00 - 16:30 M.H. Hamdan (UNB), BVP Involving Inhomogeneous Airy's ODE with General Forcing Function
Exposés de recherche par les étudiants gradués
Org: Svenja Huntemann (Dalhousie)
lundi 8 juin  (246 McDougall Hall [#12])
9:00 - 9:30 Shahid Khan (Calgary), Portfolio Signed Graphs
9:30 - 10:00 Ben Cameron (Dalhousie), Graph Properties, Polynomials, and Simplicial Complexes
14:00 - 14:30 Lauren DeDieu (McMaster), Newton-Okounkov Bodies of Peterson and Bott-Samelson Varieties
14:30 - 15:00 Fatimah Alruhaymi (Memorial), Skolem-type Sequences and Rosa
Théorie des opérateurs et espaces de fonctions analytiques
Org: Javad Mashreghi (Laval)
samedi 6 juin  (116 Main Building [#5])
10:00 - 10:30 Nina Zorboska (Manitoba), Hyperbolic distortion, finite Blaschke products and uniform local univalence
10:30 - 11:00 Raphaël Clouâtre (Waterloo), Duality and peak interpolation for multipliers of the Drury-Arveson space
11:00 - 11:30 Bahram Rangipour (UNB), Universal Chern classes in Hopf cyclic cohomology
15:30 - 16:00 Hubert Klaja (Laval), Isometric equality between de Branges-Rovnyak spaces and weighted Dirichlet spaces
16:00 - 16:30 Myrto Manolaki (Western), A result on harmonic measure with applications to Taylor series
16:30 - 17:00 Richard Fournier (CRM), On an interpolation formula of Frappier, Rahman and Ruscheweyh
17:00 - 17:30 Javad Mashreghi (Laval), A group structure on $\mathbb{D}$ and its application for composition operators on model spaces
Rejoindre les étudiants: hausse de la participation et de la ténacité dans les cours de mathématiques de première année
Org: Darja Kalajdzievska (Manitoba) et Gordon MacDonald (UPEI)
Session en éducation
samedi 6 juin  (237 Kelley Building [#11])
10:00 - 10:30 Darja Kalajdzievska et Lindsay Wessel (Manitoba), Rethinking Course Structure
10:30 - 11:00 Gerda de Vries (Alberta), Tales from the Trenches: Blended Learning in a Calculus Class at the University of Alberta
11:00 - 11:30 Rebecca Milley (Grenfell Campus, Memorial), Flipping it: the inverted calculus classroom
15:30 - 16:00 Pamini Thangarajah (Mount Royal), Ideas for student Projects in Elementary Linear Algebra
16:00 - 16:30 Bryan Penfound (Winnipeg), Explain the Method - The Use of Video Assignments for Pre-service Teachers
16:30 - 17:00 Robert Craigen (Manitoba)
17:00 - 17:30 David Bressoud (Macalester), Insights from the MAA Study of College Calculus
dimanche 7 juin  (237 Kelley Building [#11])
8:00 - 8:30 Gordon MacDonald (UPEI), Ideas for reaching uninterested Calculus students
8:30 - 9:00 Danny Dyer (Memorial), How I spent my Fall semester: experiences with active learning in Calculus I
9:00 - 9:30 Margo Kondratieva (Memorial), Ways of reaching our students with different technological tools
9:30 - 10:00 [Group] Math Ed. Round Table Discussion
Exposés de recherche d'étudiants au premier cycle
Org: Nathan Musoke (Waterloo)
Grâce au soutien financier du Comité des mathématiques et de statistique de la Science Atlantique, les étudiants de premier cycle qui présentent dans la session Exposés de recherche d'étudiants au premier cycle peuvent se faire rembourser une partie de leurs frais de déplacement et de séjour. La priorité sera toutefois accordée aux étudiants canadiens. Pour de plus amples renseignements sur les présentations et le soutien financier liés à cette session, veuillez contacter l’organisateur de cette session à studc-summer15-undergrad@cms.math.ca.
dimanche 7 juin  (246 McDougall Hall [#12])
8:30 - 9:00 Leah Duffett (Mount Allison), The Geometric Quantization of a Focus-Focus Singularity
9:00 - 9:30 Emily Rosta (Cape Breton), Existence of Weak Solutions to a Non-Linear Dirichlet Problem
15:30 - 16:00 Emma Carline (Dalhousie), C*-algebras of the 1-D crystal groups: Initial explorations
16:00 - 16:30 Dario Brooks (Dalhousie), The equivalence problem and three-dimensional Szekeres metrics
16:30 - 17:00 Kyle Bryenton (UPEI), On the Darboux-Crum Transformation and Supersymmetric Quantum Mechanics
Org: Cristian Ivanescu (Alberta) et Dan Kucerovsky (UNB)
samedi 6 juin  (213 Main Building [#5])
10:00 - 11:00 Ping Wong Ng (Lousiana)
11:00 - 11:30 Sutanu Roy (Ottawa), Slices of braided multiplicative unitaries.
15:30 - 16:30 Michel Hilsum (Paris 7 / Jussieu)
16:30 - 17:00 Dilian Yang (Windsor), Maximal abelian subalgebras in higher rank graph C*-algebras
17:00 - 17:30 Gordon MacDonald (UPEI), Faster Matrix Multiplication
dimanche 7 juin  (213 Main Building [#5])
8:00 - 8:30 Ana Savu (Alberta), Spectral gap of a class of unbounded, positive-definite operators
8:30 - 9:00 Man-Duen Choi (Toronto), How I could think of tensor products of matrices
9:00 - 10:00 Andrew Toms (Purdue)
15:30 - 16:00 Cristian Ivanescu (Alberta), The Cuntz semigroup of tensor product of C*-algebras
16:00 - 16:30 Dan Kucerovsky (UNB), K-theory of C*-bialgebras
16:30 - 17:00 Magdalena Georgescu (Toronto), Spectral Flow and C*-algebras
17:00 - 17:30 Aydin Sarraf (UNB), On the classification of inductive limits of certain real circle algebras
Systèmes dynamiques avec applications en biologie et en écologie
Org: Lin Wang (UNB) et Yuan Yuan (Memorial)
samedi 6 juin  (104 Health Sciences Building [#3])
10:00 - 10:30 Gail Wolkowicz (McMaster), Sensitivity of the Rosenzweig--MacArthur model to the form of the functional response: a bifurcation theory approach
10:30 - 11:00 Xiao Wang (National University of Defense Technology), Periodic and almost periodic oscillations in a disease system modeling the transmission of infectious diseases in migrants' home
11:00 - 11:30 Ali Gharouni (UNB), Recent application of spreading speed theory to the green crab invasion in Atlantic Canada
15:30 - 16:00 James Watmough (UNB), Ecological models with multiple stable states
16:00 - 16:30 Chunhua Shan (Alberta), Turning points and relaxation oscillations in epidemic models of SIR type
16:30 - 17:00 Yanyu Xiao (Alberta), Impact of viral drift on vaccination dynamics and patterns of seasonal influenza
17:00 - 17:30 Wenjing Zhang (York), Recurrent viral infection may need no exogenous trigger
dimanche 7 juin  (104 Health Sciences Building [#3])
7:30 - 8:00 Isam Al-Darabsah (MUN), A Prey-Predator Model with n Patches, Migrations and Delays.
8:00 - 8:30 Huaiping Zhu (York), A temperature driven difference equation model with stage-structured for the abundance of culex mosquitoes
8:30 - 9:00 Yun Tian (Shanghai Normal University), HIV-1 dynamics of fighting a virus with another virus
9:00 - 9:30 Xiaodi Li (Shandong Normal University), Stability of FDEs with state-dependent delay of unknown bounded
9:30 - 10:00 Xiaoying Wang (Western), Modelling the trait in fear of predators
Théorie ergodique, systèmes dynamiques et applications
Org: Pawel Gora (Concordia) et Shafiqul Islam (UPEI)
samedi 6 juin  (328 McDougall Hall [#12])
10:00 - 10:30 Erik Bollt (Clarkson University, USA), A measurable perspective on finite time coherence
10:30 - 11:00 Jacopo De Simoi (Toronto), Decay of correlations in fast-slow partially hyperbolic systems
11:00 - 11:30 Pawel Gora (Concordia), Maps with Memory
15:30 - 16:00 James A Yorke (Maryland), Computing Quasiperiodic Orbits
16:00 - 16:30 Gerda de Vries (Alberta), A Model of Microtubule Organization in the Presence of Motor Proteins
16:30 - 17:00 Israel Ncube (Alabama A & M University), Stability of a certain quasi-polynomial
dimanche 7 juin  (328 McDougall Hall [#12])
8:00 - 8:30 Franklin Mendivil (Acadia), Iteration of time-dependent random functions
8:30 - 9:00 Marlene Frigon (Montreal), Multiple solutions of problems with nonlinear first order differential operators
9:00 - 9:30 Tobias Hurth (Toronto), Regularity for invariant densities of switching systems
9:30 - 10:00 Arno Berger (Alberta), Most finite-dimensional linear flows are Benford
15:30 - 16:00 Huaiping Zhu (York), Nilpotent singularities and oscillations in SIR type of compartmental models
16:00 - 16:30 Elena Braverman (Calgary), Stochastic difference equations with the Allee effect
16:30 - 17:00 Shafiqul Islam (UPEI), Stochastic perturbations and invariant measures of position dependent random maps via Fourier approximations
17:00 - 17:30 Laurent Charette (UBC), Reaction-Diffusion Mixed Modes on a Spherical Cap
lundi 8 juin  (328 McDougall Hall [#12])
8:00 - 8:30 Anatoliy Swishchuk (Calgary), Delay Stochastic Dynamical Systems in Finance
8:30 - 9:00 Sanjeeva Balasuriya (University of Adelaide, Australia), Analogues of eigenvectors and their control in nonautonomous flows
9:00 - 9:30 Tomoki Inoue (Ehime University, Japan), First return maps of random maps and invariant measures
Jeux et jeux de poursuite sur des graphes
Org: Richard Nowakowski (Dalhousie)
samedi 6 juin  (117 Main Building [#5])
10:00 - 10:30 Neil McKay (Dalhousie), How to know if you are playing a sum of Hackenbush strings
10:30 - 11:00 Melissa Huggan (Carleton), Intersection restriction games
11:00 - 11:30 Svenja Huntemann (Dalhousie), Doppelgänger Placement Games
15:30 - 16:00 Kyle Burke (Plymouth State, New Hampshire), Two-Color Placement Games on Graphs
16:00 - 16:30 Rebecca Milley (Wilfred Grenfell), Partizan Kayles and Misere Invertibility
16:30 - 17:00 Richard Nowakowski (Dalhousie), Extending Normal-play games to Scoring-games
Graphes, designs et hypergraphes
Org: Robert Bailey (Grenfell Campus, Memorial), Andrea Burgess (UNB Saint John) et Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison)
samedi 6 juin  (329 McDougall Hall [#12])
10:00 - 10:30 Mateja Sajna (Ottawa), Eulerian properties of 3-uniform hypergraphs
10:30 - 11:00 Jared Howell (Grenfell Campus, Memorial), The Watchman's Walk on Block Intersection Graphs of Steiner Triple Systems
11:00 - 11:30 Robert Bailey (Grenfell Campus, Memorial), Metric dimension of distance-regular graphs: a triennial update
15:30 - 16:00 Peter Dukes (Victoria), Designs covered by small subdesigns
16:00 - 16:30 Alyssa Sankey (UNB), On association schemes constructed from $t$-fold covers of schemes
16:30 - 17:00 Peter Danziger (Ryerson), On the Hamilton-Waterloo Problem with odd orders
17:00 - 17:30 Tommaso Traetta (Ryerson), On the Hamilton-Waterloo problem for a class of Cayley graphs
dimanche 7 juin  (329 McDougall Hall [#12])
8:30 - 9:00 Gena Hahn (Montréal), On cycle double covers for infinite graphs
9:00 - 9:30 Eduardo Martinez-Pedroza (Memorial), Coarse Geometry of the Firefighter Problem
9:30 - 10:00 Shannon Fitzpatrick (UPEI), Cops and Robber on Circulant Graphs
15:30 - 16:00 Anthony Bonato (Ryerson), A probabilistic version of the Game of Zombies and Survivors on graphs
16:00 - 16:30 Stephen Finbow (StFX), Hamiltonicity of Bell and Stirling Colour Graphs
16:30 - 17:00 Elham Roshanbin (Dalhousie), Graph Burning
17:00 - 17:30 Kerry Ojakian (Bronx Community College, CUNY), Capture time of cop-win graphs
lundi 8 juin  (329 McDougall Hall [#12])
8:30 - 9:00 Nancy Clarke (Acadia), 2-Limited Packings of Cartesian Products
9:00 - 9:30 Danny Dyer (Memorial), Achieving excesses and leaves: packings and coverings of complete graphs with small trees
9:30 - 10:00 Lucas Mol (Dalhousie), Shape and roots of the node reliability polynomial
14:00 - 14:30 Robert Craigen (Manitoba), The group of odd-weight Boolean complementary pairs
14:30 - 15:00 Asiyeh Sanaei (Acadia), Generalized Dutch Windmills Skolem Labelling
15:00 - 15:30 David Pike (Memorial), Equitably Coloured BIBDs
Interactions entre la convexité et l'analyse géométrique
Org: Deping Ye et Jie Xiao (Memorial)
samedi 6 juin  (211 Kelley Building [#11])
10:00 - 10:30 Peter Pivovarov (Missouri), Bounding marginal densities via affine isoperimetry
10:30 - 11:00 AiJun Li (Henan Polytechnic), Isomorphic versions of reverse isoperimetric inequalities
11:00 - 11:30 Yuzhao Wang (Memorial), Differential inequalities on manifold
15:30 - 16:00 Almut Burchard (Toronto), Random reflections, symmetrizations, and foldings on the sphere
16:00 - 16:30 Jiazu Zhou (SouthWest University), On Bonnesen-style symmetric mixed isohomothetic inequalities
16:30 - 17:00 Cristian Enache (American University of the Middle East), Maximum and minimum principles for a class of Monge–Ampère equations, with applications to surfaces of constant Gauss curvature
17:00 - 17:30 Shaoxiong Hou (Memorial), Musielak-Orlicz BMO-Type Spaces
dimanche 7 juin  (211 Kelley Building [#11])
8:30 - 9:00 Ning Zhang (Alberta), Reconstruction of convex lattice sets from their projections
9:00 - 9:30 Matthew Stephen (Alberta), Stability Results for Sections of Convex Bodies
9:30 - 10:00 Deping Ye (Memorial), Affine isoperimetric inequalities for geominimal surface areas
Théorie des nombres
Org: Amir Akbary (Lethbridge) et Karl Dilcher (Dalhousie)
samedi 6 juin  (243 McDougall Hall [#12])
10:00 - 10:30 Andrew Knightly (Maine), The local equidistribution problem for Siegel modular forms
10:30 - 11:00 Alia Hamieh (Queen's), Determining Hilbert modular forms by the central values of Rankin-Selberg convolutions
11:00 - 11:30 Naomi Tanabe (Queen's), Non-vanishing of Rankin-Selberg L-functions for Hilbert Modular Forms
15:30 - 16:00 Matilde Lalín (Montreal), The Mahler measure of elliptic curves
16:00 - 16:30 Marie Langlois (Dalhousie), Elliptic Curves with Complex Multiplication and a Relation to their Quadratic Twist.
16:30 - 17:00 James Parks (Lethbridge), The average number of elliptic curves with a fixed number of points
17:00 - 17:30 Akshaa Vatwani (Queen's), A higher rank Selberg sieve
dimanche 7 juin  (243 McDougall Hall [#12])
8:30 - 9:00 Patrick Ingram (Colorado State), Arithmetic dynamics of correspondences
9:00 - 9:30 Graeme Turner (Carleton and Grenfell Campus, Memorial), The Conductor and Discriminant of Bicyclic Quartic Fields
9:30 - 10:00 Julian Rosen (Waterloo), Quadratic forms and curves on abelian surfaces
15:30 - 16:00 Tatiana Hessami Pilehrood (Fields Institute), On $q$-analogs of Wolstenholme's theorem for multiple $q$-harmonic sums
16:00 - 16:30 Abdullah Al-Shaghay (Dalhousie), Analogues of the Binomial Coefficient Theorems of Gauss and Jacobi
16:30 - 17:00 Kevser Aktas (Queen's), Consecutive Squarefull Numbers
17:00 - 17:30 Adam Felix (KTH Stockholm), Common divisors of the index and order of $a$ modulo $p$
17:30 - 18:00 Omar Kihel (Brock), Denominators of algebraic numbers in a number field
lundi 8 juin  (243 McDougall Hall [#12])
8:30 - 9:00 Claude Levesque (Laval), On Thue equations
9:00 - 9:30 Michael Coons (Newcastle, Australia), Algebraic independence results related to an automatic sequence
9:30 - 10:00 Allysa Lumley (Lethbridge), New Bounds for $\psi(x;q,a)$
14:00 - 14:30 Karyn McLellan (StFX), A New Computation of Viswanath's Constant
14:30 - 15:00 Rob Noble (Dalhousie), Conjugate algebraic numbers on plane curves
15:00 - 15:30 Keith Johnson (Dalhousie), Integer valued polynomials on rings of integer matrices
Optimisation et analyse non linéaire
Org: Mohamed Tawhid (Thompson Rivers University)
samedi 6 juin  (105 Health Sciences Building [#3])
10:00 - 10:30 Henry Wolkowicz (Waterloo), Noisy sensor network localization: robust facial reduction and the Pareto frontier
10:30 - 11:00 Heinz Bauschke (UBC), The Douglas-Rachford algorithm: inconsistency and finite convergence
11:00 - 11:30 Hichem Ben-El-Mechaiekh (Brock), Systems of Nonlinear Inequalities Without Convexity: A Topological Fixed Point Approach
15:30 - 16:00 Monica Cojocaru (Guelph), Bifurcations in constrained dynamics
16:00 - 16:30 Kiyoko Furuya (Ochanomizu University, Japan), On Formally Self-Adjoint Schr\"odinger operators with real potential
dimanche 7 juin  (105 Health Sciences Building [#3])
8:30 - 9:00 Jein-Shan Chen (National Taiwan Normal University), Discovery of new complementarity functions for NCP and SOCCP
9:00 - 9:30 Mohamed Tawhid (Thompson Rivers University), Nonlinear Conjugate Gradient Methods for the Output Feedback Pole Assignment Problem
9:30 - 10:00 Zili Wu (Xi’an Jiaotong-Liverpool University, China), Characterization of Weaker Sharp Solutions of a Variational Inequality Problem without Gap Functions
15:30 - 16:00 Afrah Abdou (King Abdulaziz University, Saudi Arabia), On Mann’s Method with Viscosity for Nonexpansive and Nonspreading Mappings in Hilbert Spaces
Avancées récentes dans les mathématiques de l'électromagnétisme et de l'imagerie acoustique
Org: Peter Gibson et Michael Haslam (York)
samedi 6 juin  (211 Main Building [#5])
10:00 - 10:30 Mark Lyon (New Hampshire), Accelerated Algorithm for Computing Dielectric Scattering from Scatters Near an Infinite Plane
10:30 - 11:00 Nicolas Hoell (Toronto), Some Methods in Tomography
11:00 - 11:30 Peter Gibson (York), The non-linear measurement operator for scattering in layered media
15:30 - 16:00 Michael Haslam (York), A High Order Method for Electromagnetic Scattering from Metallic Gratings
16:00 - 16:30 Douglas Kurrant (Calgary), Microwave breast imaging using patient specific prior information
16:30 - 17:00 Mohammad Tavalla (York), The structure of test functions that determine weighted composition operators
Calcul rigoureux pour les problèmes d'équations différentielles
Org: Roberto Castelli (VU Amsterdam) et Holger Teismann (Acadia)
dimanche 7 juin  (113 Main Building [#5])
8:30 - 9:00 Christian Reinhardt (VU Amsterdam), Rigorous numerics for nonlinear ODEs using Chebyshev series
9:00 - 9:30 Andréa Deschênes (Laval), Stationary coexistence of hexagons and rolls via rigorous computations
9:30 - 10:00 Roberto Castelli (VU Amserdam), Parameterization of invariant manifolds for periodic orbits of vector fields
15:30 - 16:00 Mioara Joldes (LAAS-CNRS, France), A Fast and Accurate Power Series Expansion Method to Compute the Probability of Collision for Short-term Space Encounters
16:00 - 16:30 Jacek Cyranka (U Warsaw), A construction of two different solutions to an elliptic system
16:30 - 17:00 Tomasz Kaczynski (U Sherbrooke), Towards a formal tie between combinatorial and classical vector field dynamics
Singularités et changements de phase dans le calcul des variations et les EDP
Org: Lia Bronsard et Ihsan Topaloglu (McMaster)
samedi 6 juin  (246 McDougall Hall [#12])
10:00 - 10:30 Rustum Choksi (McGill), Nonlocal Energy Functionals Consisting of Competing Attractive and Repulsive Potentials
10:30 - 11:00 Ihsan Topaloglu (McMaster), Generalized Gradient Flows of Nonlocal Interaction Energies
11:00 - 11:30 Peter Sternberg (Indiana U), Reduced model for the hydroelastic waves in the cochlea
15:30 - 16:00 Tiziana Giorgi (New Mexico State), Sawtooth profile in smectic A liquid crystals
16:00 - 16:30 Dmitry Golovaty (U of Akron), Dimension reduction for the Landau-de Gennes model in nematic thin films.
16:30 - 17:00 Stanley Alama (McMaster), Minimizers of the Landau-de Gennes energy around a spherical colloid particle
17:00 - 17:30 Michael Gelantalis (RWTH Aachen U), Cahn-Hilliard energy barrier and $\Gamma$-convergence in a certain parameter regime


University of Prince Edward Island AARMS: Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Pacific Institute for the Mathematical Sciences Fields Institute Centre de recherches mathématiques Science Atlantic Mathematics and Statistics Committee Meetings & Conventions Prince Edward Island

© Société mathématique du Canada : http://www.smc.math.ca/