2019 CMS Winter Meeting

Toronto, December 6 - 9, 2019

Sessions        

Scientific Sessions

All scientific sessions will take place at the Chelsea Hotel in Toronto.

AI/Optimization/Finance
Org: Michael Chen and Hyejin Ku (York)
 
Schedule to be determined
Murat Erdogdu (Toronto)
Kai Huang (McMaster)
Roy Kwon (Toronto)
George Lai (Wilfred), Asset price prediction by CNN+LSTM
Adam Metzler (Wilfred), A General Framework for Modelling PD-LGD Correlation in Loan Portfolios (Some Interesting Observations)
David Saunders (Waterloo)
Luis Seco (Toronto)
Chengguo Weng (Waterloo)
Jie Xu (George Mason), Monte Carlo tree search with optimal computing budget allocation
Yonggan Zhao (Dalhousie), Option Pricing with Economic Regime Shifts
 
Algebraic Geometry and Representation Theory
Org: Lisa Jeffrey (Toronto) and Steven Rayan (Saskatchewan)
 
Saturday December 7  (Baker)
8:00 - 8:30 Peter Crooks (Northeastern University), The cohomology rings of regular Hessenberg varieties
8:30 - 9:00 Jack Ding (University of Toronto), The Atiyah-Bott Localization Formula for $\Omega SU(2)$
9:00 - 9:30 Iva Halacheva (Northeastern University), Branching in Schubert calculus
9:30 - 10:00 Ajneet Dhillon (University of Western Ontario), Essential Dimension of parabolic bundles.
10:00 - 10:30 Michael Groechenig (University of Toronto), Rigid representations of fundamental groups
16:00 - 16:30 Matej Penciak (Northeastern University), A spectral description of the spin Ruijsenaars-Schneider system.
16:30 - 17:00 Maxence Mayrand (University of Toronto), Kempf-Ness type theorems and Nahm’s equations
17:00 - 17:30 Jacques Hurtubise (McGill University), Connections and moduli of bundles.
17:30 - 18:00 Brent Pym (McGill University), Period domains for quantum planes
 
Sunday December 8  (Baker)
8:00 - 8:30 Elisheva Adina Gamse (University of Toronto), Vanishing theorems in the cohomology ring of the moduli space of parabolic vector bundles over a Riemann surface
8:30 - 9:00 Alex Weekes (University of British Columbia), Deformations of affine Grassmannian slices
9:00 - 9:30 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), The Vafa-Witten equations and T-branes
9:30 - 10:00 Joel Kamnitzer (University of Toronto), BFN Springer theory
10:00 - 10:30 Jonathan Weitsman (Northeastern University), Enhanced symmetry in the semiclassical category and characters of loop groups
 
Analytic Number Theory
Org: Yu-Ru Liu (Waterloo), Stanley Xiao (Toronto) and Asif Zaman (Toronto)
 
Saturday December 7
8:00 - 8:20 Ram Murty (Queen's University), THE PALEY GRAPH CONJECTURE AND DIOPHANTINE TUPLES
8:30 - 8:50 Habiba Kadiri (University of Lethbridge), Explicit results about primes in Chebotarev's density theorem
9:00 - 9:20 Anup Dixit (Queen's University), On Ihara's conjecture and primes in arithmetic progressions
9:30 - 9:50 Frank Thorne (University of South Carolina), Lower bounds on number fields with alternating Galois group
10:00 - 10:20 Matilde Lalin (Université de Montréal), Conjectures for moments of cubic twists of elliptic curves
16:00 - 16:20 Nathan Ng (University of Lethbridge), Moments of the zeta function and mean values of long Dirichlet polynomials
16:25 - 16:45 Sacha Mangerel (Centre de Recherches Mathématiques), Discrepancy Problems for Multiplicative Functions in Function Fields
16:50 - 17:10 John Friedlander (University of Toronto), Smooth values of Euler's function
17:15 - 17:35 Dimitris Koukoulopoulos (Université de Montréal), On the Duffin-Schaeffer conjecture
17:40 - 18:10 Siddhi Pathak (Pennsylvania State University)
18:05 - 18:25 Aled Walker (Centre de Recherches Mathématiques / University of Cambridge)
 
Sunday December 8
8:00 - 8:20 Angel Kumchev (Towson University), Two Theorems of Piatetski-Shapiro
8:30 - 8:50 Scott Parsell (West Chester University), The Hasse principle for diagonal forms restricted to lower-degree hypersurfaces
9:00 - 9:20 Sam Chow (University of Oxford / Warwick University), A Galois counting problem
9:30 - 9:50 Julia Brandes (Chalmers University)
10:00 - 10:20 Trevor Wooley (Purdue University / University of Bristol), A slice or two of a diagonal cubic: arithmetic stratification via the circle method
16:00 - 16:20 Karl Dilcher (Dalhousie University), Infinite products involving Dirichlet characters and cyclotomic polynomials
16:25 - 16:45 Jiuya Wang (Duke University), Bounding $\ell$-torsion in class groups of certain number fields
16:50 - 17:10 Vandita Patel (University of Manchester), A Galois property of even degree Bernoulli polynomials
17:15 - 17:35 Cameron Stewart (University of Waterloo), Sets generated by finite sets of algebraic numbers
17:40 - 18:00 Alia Hamieh (University of Northern British Columbia), Additive Twists of Fourier Coefficients of Hilbert Modular Forms
18:05 - 18:25 Erick Knight (University of Toronto), The $\zeta_3$-Pell Equation
 
Monday December 9
8:00 - 8:20 Alyssa Lumley (Centre de Recherches Mathématiques), Distribution of Values of L-functions over Function Fields
8:30 - 8:50 Amir Akbary (University of Lethbridge), On the moments of torsion points modulo primes
9:00 - 9:20 Arpita Kar (Queen's University), On the normal number of prime factors of shifts of the Euler totient function.
9:30 - 9:50 Paul Pollack (University of Georgia), The popularity of values of Euler's function
10:00 - 10:20 Greg Martin (University of British Columbia), The universal invariant profile of the multiplicative group
 
Applications of Mathematics in Health Research
Org: Silvana Ilie and Kathleen Wilkie (Ryerson)
 
Monday December 9  (Rosetti C)
8:00 - 8:30 Pradeep Kunwar (Ryerson University), Formation of HIV-1 capsids based on an extended Becker-D\"{o}ring Model by stochastic self-assembly
8:30 - 9:00 Samaneh Gholami (Ryerson University), Simplifying Stochastic Discrete Models of Biochemical Networks
9:00 - 9:30 Na Yu (Ryerson University), Mathematical Modeling and Analysis of Dopaminergic Neurons
9:30 - 10:00 Maliha Ahmed (University of Waterloo), Model for a cortical circuit associated with childhood absence epilepsy
10:00 - 10:30 Hermann Eberl (University of Guelph)
16:00 - 16:30 Adam Stinchcombe (University of Toronto)
16:30 - 17:00 Maryam Ghasemi (University of Waterloo), Computational investigation of influence of Quorum Sensing inhibition on biofilm growth and disinfection
17:00 - 17:30 Suzan Farhang Sardroodi (Ryerson University), Mathematical Model of Muscle wasting in cancer cachexia
17:30 - 18:00 Brydon Eastman (University of Waterloo)
 
Chord Diagrams Everywhere
Org: Marcel Golz and Karen Yeats (Waterloo)
 
Schedule to be determined
Susama Agarwala (Johns Hopkins Applied Physics Laboratory), Chord Diagrams in N=4 SYM field theory
Max Alekseyev (George Washington University), Unlabeled Motzkin numbers
Dror Bar-Natan (University of Toronto), Chord Diagrams, Knots, and Lie Algebras
Michael Borinsky (Nikhef Amsterdam), Constrained graph counting
James Davies (University of Waterloo), Circle graphs are polynomially $\chi$-bounded
Nick Early (Perimeter Institute), From weakly separated collections to matroid subdivisions
Jo Ellis-Monaghan (‎Saint Michael's College), Generating Graph Dualities from Chord Diagrams
Marcel Golz (University of Waterloo), Chord diagrams in perturbative quantum electrodynamics
Christine Heitsch (Georgia Tech), Meanders and RNA Folding
Ali Mahmoud (University of Waterloo), On the Asymptotics of Connected Chord Diagrams
Rose McCarty (University of Waterloo), Vertex-Minors and Circle Graphs
Lukas Nabergall (University of Waterloo), Connectivity and terminal chords in chord diagrams
David Sankoff (University of Ottawa), Evolution in a cup
 
Combinatorial Algebraic Geometry
Org: Jenna Rajchgot (Saskatchewan) and Matthew Satriano (Waterloo)
 
Saturday December 7  (Wren A)
8:30 - 9:00 Colin Ingalls (Carleton), McKay graphs of pseudo reflection groups
9:00 - 9:30 Patricia Klein (Minnesota), Gr\"obner bases and the Cohen-Macaulay property of Li's double determinantal varieties
9:30 - 10:00 Kelly Jabbusch (University of Michigan, Dearborn), Toric surface codes of small dimension
10:00 - 10:30 Gregory G. Smith (Queen's), Smooth Hilbert schemes
16:00 - 16:30 Megumi Harada (McMaster), Filtrations and bases of the cohomology rings of regular nilpotent Hessenberg varieties
16:30 - 17:00 Laura Escobar (Washington University in St. Louis), Gröbner bases for symmetric determinantal ideals
17:00 - 17:30 Balazs Elek (Toronto), Pizzas
17:30 - 18:00 Ajneet Dhillon (Western), Root stacks and K-theory
 
Sunday December 8  (Wren A)
8:00 - 8:30 Yoav Len (Georgia Tech), Brill--Noether theory of Prym varieties
8:30 - 9:00 Sergio Da Silva (Manitoba), Understanding the Blow-up of a Subword Complex Along its Boundary
9:00 - 9:30 Brett Nasserden (Waterloo), Dynamics in combinatorial geometry
9:30 - 10:00 Colleen Robichaux (UIUC), Top degree of symmetric Grothendieck polynomials and Castelnuovo-Mumford regularity
10:00 - 10:30 Kevin Purbhoo (Waterloo), A new proof of the Shapiro-Shapiro conjecture
 
Commutative Algebra
Org: Susan Cooper (Manitoba), Sara Faridi (Dalhousie) and Adam Van Tuyl (McMaster)
 
Saturday December 7  (Scott A)
8:00 - 8:30 Chris Francisco (Oklahoma State University), Hilbert functions with a unique set of graded Betti numbers
8:30 - 9:00 Ben Richert (California Polytechnic), Computing Artinian Gorenstein $k$-algebras with the weak Lefschetz property and largest graded Betti numbers
9:00 - 9:30 Federico Galetto (Cleveland State University), Tangent schemes of determinantal varieties
9:30 - 10:00 Mayada Shahada (Dalhousie University), Simplicial Homology Splitting
10:00 - 10:30 Elena Guardo (Universita di Catania), Hilbert functions of schemes of double and reduced points
16:00 - 16:30 Rachel Diethorn (Syracuse University), Koszul homology of quotients by edge ideals
16:30 - 17:00 Miguel Paczka (Instituto Politécnico Nacional), The Regularity of Some Families of Circulant Graphs
17:00 - 17:30 Francesca Gandini (Kalamazoo College), Noether's degree bound in the exterior algebra
17:30 - 18:00 Ashwini Bhat (University of Oklahama), Generalized Borel ideals
 
Sunday December 8  (Scott A)
8:00 - 8:30 Claudia Miller (University of Syracuse), Resolutions for compressed Artinian algebras
8:30 - 9:00 Zach Flores (University of Kentucky), Macaulay Duals of Generic Hyperplane Arrangments
9:00 - 9:30 Sandra Spiroff (University of Mississippi), Ladder determinantal rings over normal domains
9:30 - 10:00 Ali Alilooee (Bradley University), j-MULTIPLICITY OF EDGE IDEALS
10:00 - 10:30 Neil Epstein (George Mason University), The space of graded Noether normalizations of a graded algebra
16:00 - 16:30 Laura Ballard (University of Syracuse), Properties of the Toric Ring of a Chordal Bipartite Family of Graphs
16:30 - 17:00 Graham Keiper (McMaster University), Decompositions of Toric Ideals of Finite Simple Graphs
17:00 - 17:30 Sergio Da Silva (University of Manitoba), Frobenius Splittings and the Desingularization of Hypersurfaces in Positive Characteristic
17:30 - 18:00 Jenna Rajchot (University of Saskatchewan), Geometric vertex decomposition and liaison
 
Complex Analysis and Operator Theory
Org: Ilia Binder (University of Toronto), Damir Kinzebulatov (Université Laval) and Javad Mashreghi (Université Laval)
 
Sunday December 8
16:00 - 16:30 Cheng Chu (Université Laval)
16:30 - 17:00 Ievgen Bilokopytov (Manitoba), Maximum modulus principle for multipliers
17:00 - 17:30 Mohammad Shirazi (Manitoba), Grunsky Operator and Inequality for Open Riemann Surfaces with Finite Borders
17:30 - 18:00 Isao Ishikawa (RIKEN), On the boundedness of composition operators on reproducing kernel Hilbert spaces with analytic positive definte functions
 
Monday December 9
8:00 - 8:30 Adi Glucksam (Toronto), Growth of measurably entire function and related questions
8:30 - 9:00 Paul Gauthier (Montréal), Universality, polynomial approximation and the Riemann Hypothesis
9:00 - 9:30 Richard Fournier (U de Montréal), On a polynomial inequality of Schur
9:30 - 10:00 Galia Dafni (Concordia), Extension and approximation for VMO on a domain
10:00 - 10:40 Alex Brudnyi (Calgary), TOWARD SOLUTION OF THE MULTIVARIATE CORONA PROBLEM
16:00 - 16:30 Igancio Uriarte-Tuero (Michigan State), Two weight norm inequalities for singular and fractional integral operators in $R^n$.
16:30 - 17:00 Eric Sawyer (McMaster)
17:00 - 17:30 Rasul Shafikov (Western Ontario), Polynomially and rationally convex embeddings
17:30 - 18:00 Thomas Bloom (University of Toronto), Asymptotic zero distribution of random orthogonal polynomials
 
Schedule to be determined
Javad Mashreghi (Laval)
 
Computability Theory
Org: Barbara Csima (Waterloo) and Antonio Montalban (The University of California, Berkeley)
 
Saturday December 7
8:30 - 9:00 Russell Miller (Queens College - City of University of New York), A Computability-Theoretic Proof of Lusin's Theorem
9:00 - 9:30 Rachael Alvir (University of Notre Dame), Scott Complexity and Finitely $\alpha$-generated Structures
9:30 - 10:00 Jun Le Goh (University of Wisconsin - Madison), Inseparable $\Pi^1_1$ sets
10:00 - 10:30 Jan Reimann (The Pennsylvania State University), Turing Degrees and Randomness for Continuous Measures
16:00 - 16:30 Denis Hirschfeldt (University of Chicago), A minimal pair in the generic degrees
16:30 - 17:00 Jack Yoon (University of Hawaii at Manoa), Reverse Mathematical Strength of Grätzer-Schmidt Theorem
17:00 - 17:30 Justin Miller (University of Notre Dame), Intrinsic Density and Intrinsically Small Sets
17:30 - 18:00 Chris Conidis (City University of New York - College of Staten Island), The combinatorics of minimal prime ideals in Noetherian rings
 
Sunday December 8
8:30 - 9:00 Linda Westrick (Penn State), Completely determined Borel sets and measurability
9:00 - 9:30 Valentina Harizanov (George Washington University), Degrees of decidable and computable categoricity
9:30 - 10:00 Ludovic Patey (Institut Camille Jordan), SRT22 does not imply RT22 over omega-models
10:00 - 10:30 Reed Solomon (University of Connecticut), Relatively decidable theories
16:00 - 16:30 Theodore Slaman (University of California, Berkeley), The AE-theory of the Enumeration Degrees
16:30 - 17:00 Damir Dzhafarov (University of Connecticut), Reverse math and the game-theoretic framework
17:00 - 17:30 Paul-Elliot Angles d'Auriac, Infinite computations, randomness and genericity
17:30 - 18:00 David Belanger (Ghent University), A more uniform Friedberg-Muchnik theorem
 
Monday December 9
8:30 - 9:00 Doug Cenzer (University of Florida), The Rate of Randomness Extraction
9:00 - 9:30 Noah Schweber, Realizability and computable structures
9:30 - 10:00 Dino Rossegger (University of Waterloo), Analytic complete equivalence relations and their degree spectra
10:00 - 10:30 Julia Knight (University of Notre Dame), Copying one of a pair of structures
 
Convexity in Algebraic Geometry and Symplectic Geometry
Org: Kiumars Kaveh (University of Pittsburgh) and Sergio Da Silva (Manitoba)
 
Schedule to be determined
Balazs Elek (Toronto)
Laura Escobar (Washington University in St.Louis), Matrix Schubert varieties with a view towards T-varieties
Megumi Harada (McMaster), Spherical amoebas and spherical tropicalization
Lisa Jeffrey (Toronto), The SU(2) commutator map and character varieties
Yael Karshon (Toronto)
Askold Khovanskii (Toronto), Newton polyhedron and hypersurfaces in toric varieties
Jeremy Lane (McMaster)
Martha Precup (Washington University in St.Louis), A generalization of the Springer resolution
Jenna Rajchgot (Saskatchewan), A combinatorial proof of the type A quiver component formula
Matthew Satriano (Waterloo), Lifting Tropical Self-Intersections
Ivan Soprunov (Cleveland state), Collections of lattice polytopes with a given mixed volume
Jenya Soprunova (Kent State), Lattice Size of Polytopes
 
Establishing and Fostering a Mathematical Community Online
Org: Emily Braley (Harvard), Carmen Bruni (Waterloo) and Caroline Junkins (Harvard)
 
Saturday December 7  (Mountbatten Salon A)
8:30 - 9:00 Emily Braley (Harvard), A community of practice within the CoMInDS project
9:00 - 9:30 Mike Pawliuk (University of Toronto - Mississauga), Using discussion boards in university math courses, small and large
9:30 - 10:00 Richard Dlin (TanenbaumCHAT), Reflections of Online Learning, From 3 Sides of the Fence
10:00 - 10:30 Haynes Miller (MIT), The Electronic Seminar on Mathematics Education: Creating an online community of educators
16:00 - 16:30 Rosa Cendros Araujo (Western), Online collaborative mind mapping for mathematics teacher education
16:30 - 17:00 Rebecca Noonan Heale (University of Utah), Is Anybody Out There? Strategies for Communication in Online Courses
17:00 - 17:30 Neha Gupta (Georgia Tech), Lessons Learnt- Challenges in Teaching a Hybrid (online \& in-person) Class
17:30 - 18:00 Jennifer Chauvot (University of Houston), The Complexity and Simplicity of Online Instruction with Mathematics Teachers of Grade 6-12 Children
 
Sunday December 8  (Mountbatten Salon A)
8:00 - 8:30 Caroline Junkins (Harvard), The Math Fluency Initiative: an online summer program designed to build community alongside mathematical proficiency
8:30 - 9:00 Brian Forrest (University of Waterloo), Lessons Learned From Two Decades Teaching Online
9:00 - 9:30 Jennifer French (MIT), Lessons learned: An introvert's guide to establishing community in a MOOC forum
9:30 - 10:00 Robert Borgersen (University of Manitoba), From Flops To Fortunate And Flourishing: Expeditions to Facilitate Community Using Technology
10:00 - 10:30 Veselin Jungic (Simon Fraser University), The LMS Discussion Board: Instructor's Little Helper
 
Fractal Geometry, Analysis, and Applications
Org: Herb Kunze (Guelph), Franklin Mendivil (Acadia) and József Vass (CAIS)
 
Sunday December 8  (Mountbatten Salon B)
8:30 - 9:00 Herb Kunze (University of Guelph), Solving Inverse Problems using A Multiple Criteria Model with Collage Distance, Entropy, and Sparsity
9:00 - 9:30 Bertrand Duplantier (University of Paris-Saclay), Integral Means Spectrum for Schramm-Loewner Evolution
9:30 - 10:00 Kevin Hare (University of Waterloo), Entropy of Self-similar measures
10:00 - 10:30 Michel L. Lapidus (University of California, Riverside), An Introduction to Complex Fractal Dimensions
16:00 - 16:30 Jun Kigami (Kyoto University), Ahlfors regular conformal dimension of metric spaces and parabolic index of infinite graphs
16:30 - 17:00 Bernat Espigulé (University of Barcelona), Complex Trees: Structural Stability of Connected Self-similar Sets
17:00 - 17:30 Farzaneh Nikbakhtsarvestani (University of Manitoba), On the existence of a solution for a multi- singular integro-differential equation with integral boundary conditions
17:30 - 18:00 József Vass (CAIS), The Inverse Problem of Fractal Potentials
 
Geometric Analysis and Mathematical Relativity
Org: Eric Bahuaud (Seattle University) and Eric Woolgar (University of Alberta)
 
Saturday December 7
8:00 - 8:30 Frédéric Rochon (Université du Québec à Montréal), Geometrically finite Poincaré-Einstein metrics
8:30 - 9:00 Mahdi Ammar (Ottawa), Polyhomogeneity of metrics compatible with a Lie structure at infinity along the Ricci flow
9:00 - 9:30 Christine Guenther (Pacific University), Convergence Stability of the Ricci Flow
9:30 - 10:00 Spyros Alexakis (Toronto)
10:00 - 10:30 Robert Haslhofer (Toronto), Ancient mean curvature flows and the mean convex neighborhood conjecture
16:00 - 16:30 Mohammad Ivaki (Toronto), Mean curvature flow with free boundary
16:30 - 17:00 Shubham Dwivedi (Waterloo), Flows of $\mathrm{G}_2$ structures.
17:00 - 17:30 Eric Chen (UCSB), Integral pinching for the Ricci flow on asymptotically flat manifolds
17:30 - 18:00 Ailana Fraser (University of British Columbia), Some results on higher eigenvalue optimization
 
Sunday December 8
8:00 - 8:30 Marcus Khuri (SUNY Stony Brook), Geometric Inequalities for Quasi-Local Masses
8:30 - 9:00 Hari Kunduri (Memorial), Divergence identities for stationary vacuum black holes
9:00 - 9:30 Greg Galloway (Miami), Topology and singularities in cosmological spacetimes obeying the null energy condition
9:30 - 10:00 Melanie Graf (University of Washington), Generalized cones as Lorentzian length spaces
10:00 - 10:30 Robert McCann (Toronto), Entropic convexity and the Einstein equation for gravity
16:00 - 16:30 Jerome Vétois (McGill University), Blowing-up solutions to low-dimensional scalar curvature-type equations
16:30 - 17:00 Graham Cox (Memorial University), Blowup solutions of Jang’s equation near a spacetime singularity
17:00 - 17:30 Clemens Saemann (Toronto), An introduction to Lorentzian length spaces
17:30 - 18:00 Christian Ketterer (Toronto), RCD metric measure spaces with Alexandrov upper curvature bounds
 
Geometric Capacity Analysis
Org: Liguang Liu (Renmin University of China) and Jie Xiao (Memorial)
 
Saturday December 7
8:00 - 8:30 Igor E. Verbitsky (University of Missouri), Classes of solutions to quasilinear elliptic equations with sub-natural growth terms
8:30 - 9:00 Guixiang Hong (Wuhan University), Pointwise convergence of noncommutative Fourier series
9:00 - 9:30 Ritva Hurri-Syrjäne (University of Helsinki), On the fractional capacity
9:30 - 10:00 Robert Jerrard (University of Toronto)
10:00 - 10:30 Damir Kinzebulatov (Université Laval), Heat kernel of fractional Laplacian with Hardy drift via desingularizing weights
16:00 - 16:30 Robert McCann (University of Toronto), Isodiametry and geometric variance bounds
16:30 - 17:00 Alina Stancu (Concordia University), A connection between two generalized Minkowski problems
17:00 - 17:30 Xiaomin Tang (Huzhou University), Schwarz lemma at the boundary on the classical domain of type IV
17:30 - 18:00 Liguang Liu (Renmin University of China), Restricting Riesz potentials
 
Sunday December 8
8:00 - 8:30 Nguyen Cong Phuc (Louisiana State University), Characterizations of predual spaces to a class of Sobolev multiplier type spaces
8:30 - 9:00 Yuhua Sun (Nankai University), Global positive solution to a semi-linear parabolic equation with potential on Riemannian manifold
9:00 - 9:30 Jianfei Wang (Huaqiao University)
9:30 - 10:00 Shihshu Walter Wei (University of Oklahoma), Generalized Harmonic Forms on Noncompact Manifolds and Their Applications
10:00 - 10:30 Deping Ye (Memorial University)
16:00 - 16:30 Xiao Zhong (University of Helsinki)
16:30 - 17:00 Jiazu Zhou (Southwest University), Sharp convex mixed Lorentz-Sobolev inequality
17:00 - 17:30 Ryan Gibara (Concordia University), Accessible parts of the boundary for domains in metric measure spaces
17:30 - 18:00 Junfeng Li (Dalian University of Science and Technology)
 
Geometric Quantization: Old and New
Org: Mark Hamilton (Mount Alison University) and Yael Karshon (University of Toronto, Mississauga)
 
Schedule to be determined
Tatyana Barron (University of Western Ontario), The twistor space of ${\mathbb{R}}^{4n}$ and Berezin-Toeplitz quantization.
Richard Cushman (University of Calgary), Bohr-Sommerfeld-Heisenberg quantization of the mathematical pendulum
Hajime Fujita (Japan Women's University), A K-homology cycle via perturbation by Dirac operators along orbits
Yucong Jiang (University of Toronto), Pairing maps in geometric quantization
Jedrzej Sniatycki (University of Calgary), Bohr-Sommerfeld Quantum System
Alejandro Uribe (University of Michigan), Squeezed coherent states in complex polarizations
Jonathan Weitsman (Northeastern University), Towards a polarization-free quantization
Takahiko Yoshida (Meiji University), Adiabatic limits, Theta functions, and Geometric quantization
Francois Ziegler (Georgia Southern University), Quantization, after Souriau
 
Graph Searching
Org: Anthony Bonato (Ryerson University), Stephen Finbow (St. Francis Xavier University) and Erin Meger (Ryerson University)
 
Sunday December 8
16:00 - 16:30 Nancy Clarke (Acadia University), Cops and Robber with Decoys
16:30 - 17:00 Melissa Huggan (Ryerson University), Cops and Eternal Robbers
17:00 - 17:30 Daniel Moghbel (Ryerson), Improved Bounds for Burning Fence Graphs
17:30 - 18:00 Richard Nowakowski (Dalhousie University), The value of catching a falling robber
 
Monday December 9
8:00 - 8:30 Jane Breen (Ontario Tech University), Kemeny's constant and random walks on graphs
8:30 - 9:00 Margaret-Ellen Messinger (Mount Allison University), Dominating vertex covers: a searchlight problem
9:00 - 9:30 Bojan Mohar (Simon Fraser University), Cops and robbers in graphs of bounded degree
 
Infectious Disease Modeling and Dynamics
Org: Jane Heffernan and Huaiping Zhu (York University)
 
Schedule to be determined
Safia Athar (York University), Decision making and dynamics changes during Influenza epidemic under Media effects
Jacques Belair (University of Montreal), Modeling waning immunity with distributed delays in multi serotype infection
David Dick (Western University)
Guihong Fan (Columbus State University), Global stability and Hopf bifurcation in a tick population model with delays
Megan Greischar (University of Toronto), The elusive when \& why of synchrony in malaria infections
Jun Li (Xidian University), Complex dynamics and bifurcations of a synthetic drug model with psychosocial and environmental influence
Michael Li (University of Alberta)
Tony Chao Liu (Northeastern University)
Junling Ma (University of Victoria)
Chunhua Shan (University of Toledo), Periodic phenomena and driven mechanisms in transmission of West Nile virus with maturation time
Ashleigh Tuite (BlueDot), Using transmission models to understand the epidemiology of sexually transmitted infections in the United States
Pei Yuan (York University), Dynamics complexity of generalist predatory mite and the pest leafhopper in tea plantation
 
Interplay between Discrete Geometry, Analysis and Combinatorics
Org: Károly Bezdek (Calgary), Ted Bisztriczky (Calgary), Ferenc Fodor (Calgary and Szeged) and Asia Ivić Weiss (York)
 
Saturday December 7  (Stevenson)
8:00 - 8:30 Karoly J. Boroczky (Renyi Institute and Central European University, Hungary), Reverse Minkowski and Alexandrov-Fenchel inequalities
8:30 - 9:00 Beatrice-Helen Vritsiou (University of Alberta), On Hadwiger's covering conjecture
9:00 - 9:30 Robert Dawson (St. Mary's University), Collision-Free Linkages
9:30 - 10:00 Jing Hao (Georgia Tech), Minimum distance of random linear codes
10:00 - 10:30 Gabriela Araujo (National University of Mexico (UNAM)), Circulant graphs and digraphs: Achromatic and diachromatic numbers and achromatic index
16:00 - 16:30 Deborah Oliveros (National University of Mexico (UNAM)), The geometry and combinatorics of discrete line segment hypergraphs
16:30 - 17:00 Egon Schulte (Northeastern University), The Regularity Radius of Delone Sets
17:00 - 17:30 Barry Monson (University of New Brunswick), More on Roli's Cube
17:30 - 18:00 Antonio Montero (York University), A family of regular hypertopes built from regular polytopes
 
Sunday December 8  (Stevenson)
8:30 - 9:00 Alexey Garber (University of Texas Rio Grande Valley), Five-dimensional parallelohedra
9:00 - 9:30 Wendy Finbow-Singh (St. Mary's University), Constructing Generically Rigid Frameworks
9:30 - 10:00 Nathan Robock (University of Calgary), r-convexity revisited
10:00 - 10:30 Robert Connelly (Cornell University), Flipping Triangulated Packings Continuously
16:00 - 16:30 Amanda Montejano (National University of Mexico (UNAM)), Zero-sum subsequences in bounded-sum $\{-1, 1\}$-sequences
16:30 - 17:00 Braden Strachan (University of Calgary), Illumination number of the unconditionally symmetric 3-dimensional cap body of a ball
17:00 - 17:30 Ilya Ivanov (University of Calgary), Illumination number of the unconditionally symmetric 4-dimensional cap body of a ball
17:30 - 18:00 Karoly Bezdek (University of Calgary), From spherical to Euclidean illumination
 
Logic
Org: Bradd Hart (McMaster) and Rahim Moosa (Waterloo)
 
Saturday December 7  (Duchess)
9:00 - 9:30 Marcin Sabok (McGill)
9:30 - 10:00 Chris Kapulkin (Western), Internal languages of higher categories
10:00 - 10:30 Taboka Prince Chalebgwa (Fields)
16:00 - 16:30 Ross Willard (Waterloo)
16:30 - 17:00 Ilijas Farah (York)
17:00 - 17:30 Margaret Thomas (Purdue), Definable topologies in o-minimal structures
17:30 - 18:00 Greg Cousins (McMaster)
 
Logic and Operator Algebras
Org: Ilijas Farah (York) and Bradd Hart (McMaster)
 
Sunday December 8  (James)
8:30 - 9:20 Chris Schafhauser (Nebraska)
9:30 - 10:20 Ionut Chifan (Iowa)
16:00 - 16:50 Leonel Robert (Louisiana)
17:00 - 17:50 Ilan Hirshberg (Ben Gurion)
 
Monday December 9  (James)
8:30 - 9:00 Se-Jin Kim (Waterloo), Some logical aspects of hyperrigidity and C*-envelopes of operator systems
9:00 - 9:30 Steven Lazzaro (McMaster)
9:30 - 10:20 Thomas Sinclair (Purdue)
16:00 - 16:30 Bruno de Mendonca Braga (York)
16:30 - 17:30 Aaron Tikuisis (Ottawa)
 
Mathematical Modeling in the Interface of Ecology, Epidemiology and Environment
Org: Mahnaz Alavinejad and Jianhong Wu (York University)
 
Saturday December 7
8:00 - 8:30 Raphael Ximenes (University Health Network), Development and calibration of a dynamic microsimulation of a disease history model for Zika virus (ZIKV) infection
8:30 - 9:00 Salah Uddin Khan (University of Guelph)
9:00 - 9:30 Qiuyi Su (York University), A stage-structured model to investigate persistence of pertussis
9:30 - 10:00 Vitali Vougalter (University of Toronto), Solvability of some integro-differential equations with anomalous diffusion in higher dimensions
10:00 - 10:30 Mark Lewis (University of Alberta), Estimation of spatiotemporal transmission dynamics and analysis of management scenarios for sea lice of farmed and wild salmon
16:00 - 16:30 Charmaine Dean (University of Waterloo), Spatiotemporal patterns and risk factors of Scarlet fever in Beijing based on a generalized additive modeling framework
16:30 - 17:00 Miroslava Cuperlovic-Culf (National Research Council of Canada), Quantification of the metabolic response of wheat to Fusarium Head Blight in changing climate
17:00 - 17:30 Kyeongah Nah (York University), Dynamical modeling of tick-borne encephalitis transmission with climate projection
17:30 - 18:00 Nazila Akhavan Kharazian (Distributed Compute Labs), Next-generation computing tools to accelerate research, discovery and innovation
 
Sunday December 8
8:00 - 8:30 Marvin Hoti (Ryerson University), Local stability analysis on Lotka-Volterra predator-prey models with prey refuge and harvesting
8:30 - 9:00 Peter Harrington (University of Alberta), Probabilistic SI Disease Dynamics on a Finite Fixed Network
9:00 - 9:30 Biao Tang (York University), Modelling Antibody-Dependent Enhancement (ADE) between DENV and ZIKV
9:30 - 10:00 Pouria Ramazi (University of Alberta), Predicting Infestations Using Machine Learning
10:00 - 10:30 Felicia Magpantay (Queen’s University), Challenges in modeling the transition period of childhood diseases from the pre-vaccine to vaccine era
16:00 - 16:30 Lia Humphrey (University of Guelph)
16:30 - 17:00 Mahnaz Alavinejad (York University)
17:00 - 17:30 Marco Tosato (York University), A Simple Spatial Model for Tick Dynamics Involving Diapause
17:30 - 18:00 Troy Day (Queen’s University), The Price Equation and Stochastic Evolutionary Epidemiology
 
Modeling Population Dynamics: Applications and Recent Developments
Org: Kunquan Lan (Ryerson), Gunog Seo (Colgate University) and Gail S.K. Wolkowicz (McMaster)
 
Saturday December 7
8:00 - 8:30 James Watmough (New Brunswick), A general settlement distribution for dispersal across patchy landscapes
8:30 - 9:00 Chiu-Ju Lin (McMaster), A Novel Delayed Logistic Equations with Decay-Consistent Delay in Growth
9:00 - 9:30 Gunog Seo (Colgate Univ., USA), A Predator-PreyModel with a Holling Type I Functional Response Including a Predator Mutual Interference
9:30 - 10:00 Robert Smith? (McMaster), Using non-smooth models to determine thresholds for microbial pest management
10:00 - 10:30 Xinzhi Liu (Waterloo), Bio-Inspired Coordination and Consensus of Multi-Agent Systems
16:00 - 16:30 Linda Wahl (Western Ontario), The lysis-lysogeny decision in variable environments
16:30 - 17:00 Jacques Belair (Montreal), Dynamics of a quail population with season-dependent reproduction rates
17:00 - 17:30 Ting-Hao Hsu (Univ. Miami, USA), Slow-Fast Systems and Regime Shifts
17:30 - 18:00 Pei Yu (Western), Study of Slow-Fast Motions Using Dynamical Systems Approach
 
Sunday December 8
8:00 - 8:30 Zhitao Zhang (Chinese Academy of Sciences, China), H\'{e}non-Lane-Emden conjecture and related Schr\"{o}dinger systems
8:30 - 9:00 Zhongwei Shen (Alberta), Transient dynamics in stochastic population models
9:00 - 9:30 Shirou Wang (Alberta), (De)synchronization for Markov random networks arising from Markov perturbations
9:30 - 10:00 Junping Shi (William & Mary, USA), Spectral Monotonicity of Perturbed Quasi-positive Matrices with Applications in Population Dynamics
10:00 - 10:30 Yingfei Yi (Alberta), A Mesoscopic Ergodic Theorem
16:00 - 16:30 Lin Wang (New Brunswick), Multitype bistability and long transients in a delayed budworm model
16:30 - 17:00 Hao Wang (Alberta), Multi-scale and qualitative analysis of a stoichiometric algae model in the absence or presence of bacteria
17:00 - 17:30 Xingfu Zou (Western), On some R-D models for the sterile insect release method
17:30 - 18:00 Huaiping Zhu (York), Local and global dynamics of models for mosquito-borne diseases
 
Monday December 9
8:00 - 8:30 Kunquan Lan (Ryerson), Parabolic boundary value problems and applications to population models with spatially varying growth rate and external forcing
8:30 - 9:00 Shigui Ruan (University of Miami), On a Network Model of Two Competitors with Applications to the Invasion and Competition of Aedes Albopictus and Aedes Aegypti Mo
9:00 - 9:30 Robert McCann (Toronto), When do interacting organisms gravitate to the vertices of a regular simplex?
9:30 - 10:00 Yuming Chen (Laurier), Dirichlet problem for a diffusive logistic population model with two delays
10:00 - 10:30 Hao Kang (Univ. Miami, USA), Nonlinear age-structured population models with nonlocal diffusion and nonlocal boundary conditions
16:00 - 16:30 Harry Gaebler (Guelph), Modeling Uranium Bioreduction by Multispecies Biofilms
16:30 - 17:00 Gail S. K. Wolkowicz (McMaster), Analysis of a Symplified Model of Anaerobic Digestion
17:00 - 17:30 Zhenyang Li (Honghe Univ. Mengzi, Yunnan, China), DYNAMICS OF MAPS WITH MEMORY
17:30 - 18:00 Wei Lin (Fudan, China)
 
Operator Algebras
Org: Matthew Kennedy (Waterloo) and Paul Skoufranis (York)
 
Saturday December 7
8:30 - 9:00 Ken Davidson (University of Waterloo), Non-commutative Choquet theory
9:00 - 9:30 Dilian Yang (University of Windsor), The ideal structures of self-similar $k$-graph C*-algebras
9:30 - 10:00 Mikael Pichot (McGill University), A virtual action of a braid group
10:00 - 10:30 Guy Salomon (University of Waterloo)
16:00 - 16:30 James Mingo (Queen's University), Cyclic Groups and $R$-cyclic operators
16:30 - 17:00 Brent Nelson (Michigan State University), Free Stein Irregularity and Dimension
17:00 - 17:30 Ian Charlesworth (University of California, Berkeley), Combinatorics of the bi-free Segal-Bargmann transform
17:30 - 18:00 Raphael Clouatre (University of Manitoba), Non self-adjoint Exel--Loring approximations and residual finite-dimensionality
 
Sunday December 8
8:30 - 9:00 Serban Belinschi (Institut de Mathematiques de Toulouse), Some regularity resuts for free convolutions of operator-valued distributions
9:00 - 9:30 Georgios Katsimpas (York University), Bi-Free Entropy with respect to Completely Positive Maps
9:30 - 10:00 Nicholas Manor (University of Waterloo), Exactness vs C*-exactness for certain non-discrete groups
10:00 - 10:30 Maria Grazia Viola (Lakehead University), Regularity properties of Cuntz-Pimsner algebras
 
Quantum Information on Graphs
Org: Ada Chan (York), Christino Tamon (Clarkson) and Hanmeng Zhan (Montréal)
 
Saturday December 7
8:30 - 9:00 Luc Vinet (Université de Montréal), Entanglement in Free Fermionic Systems
9:00 - 9:30 Mark Kempton (Brigham Young University), Pretty Good Quantum Fractional Revival in Paths
9:30 - 10:00 Whitney Drazen (Northeastern University), Fractional Cospectrality
10:00 - 10:30 Sarah Plosker (Brandon University), Quantum Information on Complex Hadamard Diagonalizable Graphs
16:00 - 16:30 Qiuting (Tina) Chen (University of Waterloo), Pair State Transfer
16:30 - 17:00 Sabrina Lato (University of Waterloo), Quantum Walks on Oriented Graphs
17:00 - 17:30 Xiaohong Zhang (University of Manitoba), Laplacian state transfer on weighted paths
17:30 - 18:00 Christopher Van Bommel (University of Waterloo), Quantum Walks, State Transfer, and Modified Paths
 
Sunday December 8
8:30 - 9:00 Chi-Kwong Li (The College of William & Mary), Quantum channels, and operator system parameters
9:00 - 9:30 Tom Wong (Creighton University), Searching the Complete Bipartite Graph using Coined and Lackadaisical Quantum Walks
9:30 - 10:00 Hanmeng Zhan (Université de Montréal), Discrete quantum walks on Cayley graphs
10:00 - 10:30 Rebekah Herrman (University of Memphis), Continuous-time quantum walks on dynamic graphs
16:00 - 16:30 Mariia Sobchuk (University of Waterloo), Quantum independence and chromatic numbers
16:30 - 17:00 Natalie Mullin (Tutte Institute), Uniform Mixing in Association Schemes
17:00 - 17:30 Krystal Guo (Université de Montréal), Traces of average mixing matrices
17:30 - 18:00 Chris Godsil (University of Waterloo), Average states of quantum walks
 
Recent advances in topological data analysis
Org: Kristine Bauer (Calgary), Leland McInnes (Tutte Institute) and Colin Weir (Calgary)
 
Saturday December 7
8:00 - 8:30 Rick Jardine (Western University), Persistent homotopy theory
8:30 - 9:00 Maia Fraser (University of Ottawa)
9:00 - 9:30 Elizabeth Munch (Michigan State University), Featurization of Persistence Diagrams using Template Functions for Machine Learning Tasks
9:30 - 10:00 Justin Curry (SUNY Albany), Counting Embedded Spheres with the Same Persistence
10:00 - 10:30 Jose Perea (Michigan State University), Topological dimensionality reduction
16:00 - 16:30 Amit Patel (Colorado State University), Möbius Inversions and Persistent Homology
16:30 - 17:00 Giseon Heo (University of Alberta), Diagnosis of Pediatric Obstructive Sleep Apnea via Face Classification with Persistent Homology and Convolutional Neural Network
17:00 - 17:30 Peter Bubenik (University of Florida), Distances and angles for topological data analysis
17:30 - 18:00 Tanya Schmah (University of Ottawa), Comparing the UMAP and CkNN graph constructions
 
Special functions and their applications
Org: Alexey Kuznetsov (York University) and Nasser Saad (University of Prince Edward Island)
 
Sunday December 8
8:00 - 8:30 Karl Dilcher (Dalhousie University), Solutions of certain polynomial Diophantine equations
8:30 - 9:00 John Campbell (York University), New techniques for evaluating series involving squared central binomial coefficients and harmonic-type numbers
9:00 - 9:30 Alexey Kuznetsov (York University), Generalising Lagrange inversion theorem
9:30 - 10:00 Richard McIntosh (University of Regina), On the Universal Mock Theta Function $g_2$ and Zwegers' $\mu$-function
10:00 - 10:30 Michael Rubinstein (University of Waterloo)
16:00 - 16:30 Mourad Ismail (University of Central Florida), Turning point theory for q-difference equations
16:30 - 17:00 Alexandru Nica (University of Waterloo), A central limit theorem for the star-generators of the infinite symmetric group
17:00 - 17:30 Luc Vinet (Universite de Montreal), Generalized Heun operators
17:30 - 18:00 Robert Milson (Dalhousie University), Toward the classification of Exceptional Orthogonal Polynomials
 
Stochastic Control Methods in Finance and Economics
Org: Abel Cadenillas (Alberta) and Bin Zou (University of Connecticut)
 
Sunday December 8
8:00 - 8:30 Ryan Donnelly (King’s College London), Effort Expenditure for Cash Flow in a Mean-Field Equilibrium
8:30 - 9:00 Oleksii Mostovyi (University of Connecticut)
9:00 - 9:30 Jinniao Qiu (University of Calgary), Optimal Liquidation in Target Zone Models and Neumann Problem with Singular Terminal Condition
9:30 - 10:00 Alexander Schied (University of Waterloo)
10:00 - 10:30 Bin Zou (University of Connecticut)
16:00 - 16:30 Abel Cadenillas (University of Alberta)
16:30 - 17:00 Peter Lakner (New York University)
17:00 - 17:30 Anne MacKay (Université du Québec à Montréal), Constrained portfolio optimization in variable annuities
17:30 Dena Firoozi (University of Toronto), Mean Field Games with Common Noise and Latent Processes
 
STUDC Research Session
 
Saturday December 7  (Turner)
8:30 - 9:00 Pierre-Olivier Parisé (Université de Laval), On rank-one unitary perturbations of the shift operator over a de Branges-Rovnyak space
9:00 - 9:30 Ramsha Khan (McMaster University), A Variational Data Assimilation Scheme for Prediction of Ocean Bathymetry from Surface Waves
9:30 - 10:00 Tessa Reimer (University of Manitoba), Properties of Symbolic Powers of Ideals
10:00 - 10:30 Pritpal Matharu (McMaster University), Optimal Closures in a Simple Model for Turbulent Flows
16:00 - 16:30 Shen Quanli (University of Lethbridge), The fourth moment of quadratic Dirichlet L-functions
16:30 - 17:00 Adilbek Kairzhan (McMaster University), Orbital instability of standing waves for NLS equation on star graphs
17:00 - 17:30 Kyle Bryenton (University of Prince Edward Island), Exactly Solvable Anharmonic Potentials with Variable Bumps and Depths
 
Symmetry in Dynamical Systems
Org: Tanya Schmah (University of Ottawa) and Cristina Stoica (Wilfrid Laurier University)
 
Schedule to be determined
Stephen Anco (Brock University), Symmetry multi-reduction method for partial differential equations with c onservation laws
Roy H. Goodman (New Jersey Institute of Technology), Instability of Leapfrogging Vortex Pairs
Casey Johnson (Claremont Graduate University), Spectrum of different Stieltjes star graphs
Yuri Latushkin (University of Missouri, Columbia), The Maslov index and the spectrum of differential operators
Mark Levi (Penn State), Gaussian curvature and spinning tops
George Patrick (University of Saskatchewan), Geometric mechanics and the lump dynamics of the $CP^1$ sigma model on the sphere.
Manuele Santoprete (Wilfrid Laurier University), On the Relationship between Two Notions of Compatibility for Bi-Hamiltonian Systems
Tanya Schmah (University of Ottawa)
Alexey F. Shevyakov (University of Saskatchewan), Symbolic computation of symmetries and first integrals in dynamical systems
Michael Ward (University of British Columbia), The Slow Dynamics of Spot Patterns for Reaction-Diffusion Systems on the Sphere
 
Teaching Strategies for Increasing Diversity in Math
Org: Nnenna Asidianya, Cindy Blois and Sarah Mayes-Tang (University of Toronto)
 
Sunday December 8
16:00 - 16:30 Rebecca Heale (University of Utah), The Impact of Course Design on Students’ Mathematics Pathway
16:30 - 17:00 Gavin LaRose (University of Michigan), Systemic Strategies for Increasing Inclusive Teaching
17:00 - 17:30 Amenda Chow (York University), Mathematically-Inspired Experiments in Math Courses
17:30 - 18:00 Lauren DeDieu (University of Calgary), Collaborative Learning in Tertiary Mathematics Classrooms
 
Monday December 9
8:00 - 8:30 Costanza Piccolo (University of British Columbia)
8:30 - 9:00 Xinli Wang (University of Toronto Mississauga)
9:00 - 9:30 Kseniya Garaschuk (University of the Fraser Valley), Mathematical storytelling
9:30 - 10:00 Ed Doolittle (First Nations University)
10:00 - 10:30 Fok-Shuen Leung (University of British Columbia)
16:00 - 16:30 Shay Fuchs (University of Toronto), Making Active Learning in Large Enrollment Classes Work
16:30 - 17:00 Chester Weatherby (Wilfrid Laurier University), Informed pedagogical choices: surveying the Canadian (math) landscape and altering our teaching
 
The Art of Mathematics
Org: Amenda Chow and Andrew McEachern (York)
This session is about the interplay between mathematics and the arts. There is a strong presence in the mathematics community (for example, the Bridges organization and ArtSci Salon) about the connection between these seemingly two unrelated fields, and the result is an emergence of creative and exciting approaches for conducting research and teaching in mathematics.
 
Saturday December 7  (Carlyle A)
8:30 - 9:00 Rebecca Carter and Peter Taylor (Queen's University), The Art of Story-Telling
9:00 - 9:30 Susan Gerofsky (University of British Columbia), Integrating mathematics and the arts in secondary mathematics teacher education
9:30 - 10:00 Benoit Charbonneau (University of Waterloo)
10:00 - 10:30 Gerda deVries (University of Alberta)
16:00 - 16:30 Hongmei Zhu (York University), Art of Symmetry
16:30 - 17:00 Sarah Plosker (Brandon University), Beadwork as a method of teaching linear algebra
17:00 - 17:30 Camelia Karimianpour (University of Toronto), The sound of group actions
17:30 - 18:00 Amanda Garcia and Giuseppe Sellaroli (University of Waterloo), Comics for Undergraduate Mathematics
 
Sunday December 8  (Carlyle A)
8:30 - 9:00 Parker Glynn-Adey (University of Toronto), Geometry, Models, and Inquiry
9:00 - 9:30 Craig Kaplan (University of Waterloo), Mathematical animated GIFs
9:30 - 10:00 Stephen Morris (University of Toronto), Art, outreach and pattern formation
10:00 - 10:30 Skye Griffith (Queens), A Curated Life of Art and Mathematics
 
Topology
Org: Hans Boden (McMaster) and Duncan McCoy (UQAM)
 
Saturday December 7  (Gerrard)
8:00 - 8:30 Kate Poirier (City University New York), Fatgraphs for string topology and polytopes for V-infinity algebras
8:30 - 9:00 Dan Christensen (Western University), No set of spaces detects isomorphisms in the homotopy category
9:00 - 9:30 Niny Arcila Maya (University of British Columbia), Decomposition of Topological Azumaya Algebras
9:30 - 10:00 Homayun Karimi (McMaster University), The Jones-Krushkal polynomial and minimal diagrams of surface links
10:00 - 10:30 Doug Park (University of Waterloo), Geography of simply connected symplectic 4-manifolds
16:00 - 16:30 Dror Bar-Natan (University of Toronto), Geography vs. Identity
16:30 - 17:00 Patricia Cahn (Smith College), Knot Invariants from Branched Covers of $S^4$
17:00 - 17:30 Gabriel Islambouli (University of Waterloo), 4-Manifolds and the Pants Complex
17:30 - 18:00 Maggie Miller (Princeton University), Concordance of light bulbs
18:00 - 18:30 Ina Petkova (Dartmouth College), Bordered Heegaard Floer homology over Z
 
Sunday December 8  (Gerrard)
8:00 - 8:30 Biji Wong (Université du Québec à Montréal), Twisted Mazur Pattern Satellite Knots and Bordered Floer Theory
8:30 - 9:00 Virginie Charette (University of Sherbrooke), Crooked surfaces in the Einstein Universe
9:00 - 9:30 Adam Sikora (University at Buffalo), Coordinates for webs in surfaces and their application to SL3-representations of surface groups and their quantization
9:30 - 10:00 Katherine Raoux (Michigan State), Knot Floer Homology and Relative Adjunction Inequalities
10:00 - 10:30 Liam Watson (University of British Columbia), Mutation in Khovanov homology
16:00 - 16:30 Bill Menasco (University of Buffalo), Origamis and coherently intersecting filling pairs of curves on a surface (preliminary report)
16:30 - 17:00 Alejandro Adem (University of British Columbia), On the moduli space of commuting elements in the projective unitary groups.
17:00 - 17:30 Tyrone Ghaswala (University of Manitoba), Infinite-type surfaces and the arcs that survive
17:30 - 18:00 Ian Hambleton (McMaster University), Rank conditions for finite group actions on 4-manifolds
18:00 - 18:30 Cagatay Kutluhan (University at Buffalo), An invariant of contact structures in dimension 3 from open books
 
Monday December 9  (Gerrard)
8:30 - 9:00 Rick Jardine (Western University), Homotopy theories of diagrams
9:00 - 9:30 Will Rushworth (McMaster University), Ascent concordance
9:30 - 10:00 Adam Clay (University of Manitoba), Creating actions on the line from actions on the circle
10:00 - 10:30 Robin Gaudreau (University of Toronto), Concordance for framed and twisted virtual knots
 
Variational Analysis: Theory and Applications
Org: Heinz Bauschke (UBC), Hristo Sendov (Western) and Shawn Wang (UBC)
 
Saturday December 7  (Wren B)
8:00 - 8:30 Heinz Bauschke (University of British Columbia Kelowna), On the minimal displacement vector and a recent question by Simons on the Gossez operator
8:30 - 9:00 Ruben Campoy Garcia (University of Massachusetts Lowell), Computing the resolvent of the sum of maximally monotone operators with the averaged alternating modified reflections algorithm
9:00 - 9:30 Levent Tuncel (University of Waterloo), Primal-dual algorithms for hyperbolic programming problems
9:30 - 10:00 Tim Hoheisel (McGill), A study of convex convex-composite functions
10:00 - 10:30 Javier Pena (Carnegie Mellon), The condition number of a function relative to a set
16:00 - 16:30 Yaoling Yu (University of Waterloo), Least Squares Estimation of Weakly Convex Functions
16:30 - 17:00 Henry Wolkowicz (University of Waterloo), Hard Combinatorial Problems, Doubly Nonnegative Relaxations, Facial Reduction, and Alternating Direction Method of Multipliers
17:00 - 17:30 Hui Ouyang (UBC Okanagan), On the convergence of circumcentered isometry methods
17:30 - 18:00 Hristo Sendov (University Western Ontario), A unified approach to spectral and isotropic functions

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/