2018 CMS Winter Meeting

Vancouver, December 7 - 10, 2018

Schedules        

Schedule - by Session

Detailed session schedules will be posted on the web site beginning in late October. Once the schedules are made available to us by the organizers, we will post them as quickly as possible. Please note that schedules are subject to change without notice. All scientific sessions will be held at the Sheraton Vancouver Wall Centre.

Advances and Applications in Geometric and Structure-Preserving Discretizations
Org: Uri Ascher (University of British Columbia), Alexander Bihlo (Memorial University), Jean-Christophe Nave (McGill University) and Andy Wan (University of Northern British Columbia)
 
Saturday December 8  (Junior Ballroom A)
8:30 - 9:00 Tagir Farkhutdinov (University of Alberta), Variational Methods in the Dynamics of Porous Media
9:00 - 9:30 Rudiger Brecht (Memorial University of Newfoundland), a geometric variational discretization of compressible fluids: the rotating shallow water equations on the sphere
9:30 - 10:00 Andrea Natale (Imperial College London), An optimal transport Lagrangian approach for the Camassa-Holm variational model
10:00 - 10:30 Philip Morrison (University of Texas at Austin), Simulated Annealing for the Calculation of Steady States
16:00 - 16:30 Francois Gay-Balmaz (Ecole normale supérieure), Towards a geometric variational discretization of compressible fluid dynamics
16:30 - 17:00 Yousaf Habib (COMSATS Institute of Information Technology - Lahore), Effective order methods for separable differential equations
17:00 - 17:30 Onno Bokhove (University of Leeds), Variational time integrators for water-wave, wave-structure and internal-wave dynamics
17:30 - 18:00 John Bowman (University of Alberta), A New Technique for Constructing Exponential Integrators
 
Sunday December 9  (Junior Ballroom A)
8:30 - 9:00 Elsa Cardoso-Bihlo (Memorial University of Newfoundland), Invariant high-order parameterization schemes
9:00 - 9:30 Joern Behrens (Universität Hamburg), Multiple Scales and Structure Preservation for Conservation Laws in Geophysical Applications
9:30 - 10:00 Katharina Schratz (Karlsruhe Institute of Technology), Low-regularity exponential-type integrators for the KdV equation
10:00 - 10:30 Artur Palha (Eindhoven University of Technology), Algebraic dual polynomials for mimetic spectral element methods
16:00 - 16:30 Andrew Gillette (Unversity of Arizona), Structure Preservation in (Trimmed) Serendipity Finite Element Methods
16:30 - 17:00 Alexander Ostermann (University of Innsbruck), Low regularity Fourier integrators
17:00 - 17:30 Andrea Dziubek (State University of New York Polytechnic Institute), Literature Review of Structure Preserving Discretizations for Shell Models
 
Algebraic and Symplectic Geometry of Moduli Spaces
Org: Derek Krepski (University of Manitoba) and Steven Rayan (University of Saskatchewan)
 
Sunday December 9  (Port McNeill)
8:00 - 8:30 Charles Doran (University of Alberta), Moduli of K3 Surface Fibered Calabi-Yau Threefolds
8:30 - 9:00 Jim Bryan (University of British Columbia), Curve counting on (K3xE)/G and Siegel modular forms
9:00 - 9:30 Ajneet Dhillon (University of Western Ontario), Essential Dimension of the moduli stack of vector bundles.
9:30 - 10:00 Michael Groechenig (University of Toronto), Mirror symmetry for Higgs bundles and the fundamental lemma
10:00 - 10:30 Seth Wolbert (University of Manitoba), Diffeological coarse moduli spaces for stacks over manifolds
16:00 - 16:30 Ruxandra Moraru (University of Waterloo), Moduli spaces of generalized holomorphic bundles
16:30 - 17:00 Alessandro Malusà (University of Saskatchewan / PIMS), Some aspects on the AJ conjecture
17:00 - 17:30 Sabin Cautis (University of British Columbia), The coherent Satake category
17:30 - 18:00 Oliver Leigh (University of British Columbia), Stables Maps with Divisible Ramification
 
Algebraic Geometry
Org: Nathan Ilten-Gee (Simon Fraser University) and Kalle Karu (University of British Columbia)
 
Sunday December 9  (Capilano Room, Holiday Inn)
8:30 - 9:00 Johannes Hofscheier (McMaster University), Generalized flatness constants, spanning lattice polytopes, and the Gromov width
9:00 - 9:30 David Favero (University of Alberta), The Batyrev-Nill Conjecture
9:30 - 10:00 Jim Carrell (University of British Columbia), Lifting Group Actions From Torus Fixed Points to Cohomology
10:00 - 10:30 Jenna Rajchgot (University of Saskatchewan), Double Grassmannians, certain symmetric varieties, and type D quiver representation varieties
16:00 - 16:30 Sabin Cautis (University of British Columbia), The derived structure of the Springer resolution
16:30 - 17:00 Charles Doran (University of Alberta), Mirror Symmetry for Lattice Polarized del Pezzo Surfaces
17:00 - 17:30 Kai Behrend (University of British Columbia), The motivic weight of the stack of bundles
17:30 - 18:00 Ajneet Dhillon (University of Western Ontario), The motive of BG.
 
Monday December 10  (Capilano Room, Holiday Inn)
8:30 - 9:00 Javier González-Anaya (University of British Columbia), Constructing Mori dream spaces and non-Mori dream spaces via prime characteristic methods
9:00 - 9:30 Kiumars Kaveh (University of Pittsburgh), Spherical amoebae and K-orbits in spherical varieties
14:45 - 15:15 Frank Sottile (Texas A&M), Galois Groups for Systems of Equations
15:15 - 15:45 Matt Satriano (University of Waterloo), A counter-example to the finiteness conjecture of Kawaguchi and Silverman
16:00 - 16:30 Sergio Da Silva (University of Manitoba), On the Gorensteinization of Schubert varieties via boundary divisors
16:30 - 17:00 Jim Bryan (University of British Columbia), Rigid Calabi-Yau Banana Manifolds
17:00 - 17:30 Chris Manon (University of Kentucky), Classification of toric bundles on toric varieties
 
Asymptotic Analysis and Applications
Org: Dr. Chunhua Ou (Memorial University of Newfoundland) and Dr. Xiang-Sheng Wang (University of Louisiana at Lafayette)
 
Sunday December 9  (Junior Ballroom D)
16:00 - 16:30 Roderick Wong (City University of Hong Kong), Asymptotics of the associated Pollaczek polynomials (Joint with Min-Jie Luo)
16:30 - 17:00 Michael Ward (University of British Columbia), The Stability of Hotspot Patterns for a Continuum Model of Urban Crime and the Effect of Police Intervention
17:00 - 17:30 Dan Dai (City University of Hong Kong), Gap probability at the hard edge for random matrix ensembles with pole singularities in the potential
17:30 - 18:00 Shuai-Xia Xu (Sun Yat-sen University), Gap probability in critical unitary random matrix ensembles and the coupled Painlev\'{e} II system
 
Monday December 10  (Junior Ballroom D)
8:00 - 8:30 Mourad Ismail (University of Central Florida), The q-Normal Distribution
8:30 - 9:00 Howard Cohl (National Institute of Standards and Technology), Asymptotics of Fundamental Solutions for Helmholtz operators on Spaces of Constant Curvature
9:00 - 9:30 Ruiming Zhang (Northwest A&F University), Asymptotics of Theta Functions
14:45 - 15:15 Junho Choi (Ulsan National Institute of Science and Technology), On Boundary Layers for the Burgers Equations in a Bounded Domain
15:15 - 15:45 Xiang-Sheng Wang (University of Louisiana at Lafayette), Asymptotic analysis of difference equations
 
Schedule to be determined
Yu Lin (South China University of Technology), Junior Ballroom D
Zilong Song (York University and Fields Institute), Junior Ballroom D
Wenjun Zhang (Shenzhen University), Junior Ballroom D
 
Authentic Teaching and Learning in University Mathematics
Org: Fok-Shuen Leung (University of British Columbia) and Vanessa Radzimski (University of the Fraser Valley)
 
Monday December 10  (Parksville)
8:30 - 9:00 Fok-Shuen Leung and Vanessa Radzimski (University of British Columbia and University of the Fraser Valley), A New Blended Model for Small-Scale Learning in Large-Scale Classes
9:00 - 9:30 Costanza Piccolo (University of British Columbia), An intervention for students at risk of failing their first University Calculus course
14:45 - 15:15 Veselin Jungic (Simon Fraser University), Sweet and Sour: Teaching Mathematics to Engineering Students
15:15 - 15:45 Patrick Walls (University of British Columbia), Open Source Mathematical Computing in the Cloud with Python, Jupyter and Git
16:00 - 16:30 Lauren DeDieu (University of Calgary), Emphasizing Mathematical Communication in the Classroom
16:30 - 17:00 Gary MacGillivray (University of Victoria), Mentoring undergraduates in research
17:00 - 17:30 Carmen Bruni (University of Waterloo), Lessons Learned From a Graduate Student Seminar
17:30 - 18:00 Matthew Coles (University of British Columbia), Professional development of novice math instructors: Encouraging the adoption of authentic teaching
 
Complex Analysis and Operator Theory
Org: Javad Mashreghi (Laval University) and Nina Zorboska (University of Manitoba)
 
Saturday December 8  (Gulf Island C)
8:00 - 8:30 Thomas Ransford (Laval University), Linear maps preserving inner functions
8:30 - 9:00 Douglas Farenick (University of Regina), Choquet boundaries in an operator-theoretic framework
9:00 - 9:30 Ilia Binder (University of Toronto), Caratheodory convergence and weak convergence of Harmonic Measure.
9:30 - 10:00 Line Baribeau (Laval University)
10:00 - 10:30 Kelly Bickel (Bucknell University), Portraits of Rational Inner Functions
16:00 - 16:30 Carl Cowen (Indiana University - Purdue), Essential Spectrum of Some Composition Operators on $H^2(D)$
16:30 - 17:00 Flavia Colonna (George Masson University), Weighted composition operators on iterated weighted-type Banach spaces of analytic functions
17:00 - 17:30 Maria Tjani (University of Arkansas), Closed range composition operators on $BMOA$
17:30 - 18:00 Ievgen Bilokopytov (University of Manitoba), Which multiplication operators are surjective isometries?
18:00 - 18:30 Malik Younsi (University of Hawaii), Analytic Capacity and Holomorphic Motions
18:30 - 19:00 Javad Mashreghi (Laval University), One-box Conditions for the Carleson measures for the Dirichlet space
 
Contributed Papers
 
Discrete and Combinatorial Geometry
Org: Barry Monson (University of New Brunswick) and Asia Ivic Weiss (York University)
 
Sunday December 9  (Junior Ballroom B)
16:00 - 16:30 Gordon Williams (University of Alaska), On maniplexes with co-skeleton $K_4$
16:30 - 17:00 Peter Brooksbank (Bucknell University), Existence of high rank regular polytopes for PSp(4,q)
17:00 - 17:30 Gabe Cunningham (University of Massachusetts), Vertex-faithful regular polyhedra
17:30 - 18:00 Daniel Pellicer (National Autonomous University of Mexico), Higher rank chiral polytopes with toroidal facets
 
Monday December 10  (Junior Ballroom B)
8:30 - 9:00 Egon Schulte (Northeastern University), Local Theory in Tilings and Delone Sets
9:00 - 9:30 Robert Dawson (Saint Mary's University), A Circle Tiling Problem
14:45 - 15:15 Gabriela Araujo-Pardo (National Autonomous University of Mexico), The achromatic number of Kneser Graphs and their relationship with Steiner Triple Systems
15:15 - 15:45 Amanda Montejano (University of Mexico), A rainbow version of Mantel's Theorem
16:00 - 16:30 Wendy Finbow-Singh (Saint Mary's University), Constructing Generically Rigid Frameworks
16:30 - 17:00 Karoly Bezdek (University of Calgary)), On Gromov's conjecture for uniform contractions
17:00 - 17:30 Deborah Oliveros (University of Mexico), Tverberg Theorems with Altered Nerves.
17:30 - 18:00 Tamon Stephen (Simon Fraser University), Colourful Simplicial Depth, Grids and Algorithms
 
Discrete Mathematics in Communications and Computation
Org: Megan Dewar (The Tutte Institute for Mathematics in Computing), Daniel Panario (Carleton University) and David Thomson (Carleton University)
 
Saturday December 8  (Port McNeill)
8:00 - 8:30 Megan Dewar (Tutte Institute for Mathematics and Computing), Connectivity in hypergraphs
8:30 - 9:00 Tim Alderson (University of New Brunswick), Maximum and Full Weight Spectrum Codes
9:00 - 9:30 Thais Idalino (University of Ottawa), Efficient Unbounded Fault-Tolerant Aggregate Signatures Using Nested Cover-Free Families
9:30 - 10:00 Aidan Roy (D-Wave Systems), Mixed-integer linear programs and graph minors for quantum annealing
10:00 - 10:30 Jonathan Jedwab (Simon Fraser University), A recursive construction of linking systems of difference sets
16:00 - 16:30 Lucia Moura (University of Ottawa), Covering Arrays and Combinatorial Testing
16:30 - 17:00 Petr Lisonek (Simon Fraser University), Maximally non-associative quasigroups
17:00 - 17:30 David Thomson (Carleton University), Low complexity normal bases over $\mathbb{F}_2$
17:30 - 18:00 Upcoming Opportunities, Upcoming Opportunities in Discrete Mathematics
 
Distributions in Analytic Number Theory
Org: Alia Hamieh (University of Northern British Columbia), Habiba Kadiri (University of Lethbridge), Greg Martin (University of British Columbia) and Nathan Ng (University of Lethbridge)
 
Saturday December 8  (Port Hardy)
8:00 - 8:30 Daniel Fiorilli (University of Ottawa), Large values of the variance of primes in arithmetic progressions
8:30 - 9:00 Matilde Lalin (Universite de Montreal), The mean value of cubic $L$-functions over function fields
9:00 - 9:30 Chantal David (Concordia University), Averages of cubic Gauss sums over functions fields
9:30 - 10:00 Alexander Mangerel (Universite de Montreal/CRM), The Variance of Bounded Multiplicative Functions in Arithmetic Progressions
10:00 - 10:30 Kyle Pratt (University of Illinois at Urbana-Champaign), Some non-vanishing results for Dirichlet L-functions
16:00 - 16:30 Lola Thompson (Oberlin College), Counting quaternion algebras
16:30 - 17:00 Amita Malik (Rutgers University), Distribution of zeros of derivatives of the Riemann $\xi$-function
17:00 - 17:30 Peng-Jie Wong (University of Lethbridge/PIMS), A Bombieri-Vinogradov Theorem for Modular Forms
17:30 - 18:00 Asif Zaman (Stanford Univeristy), Moments of other random multiplicative functions
 
Sunday December 9  (Port Hardy)
8:00 - 8:30 Kirsti Biggs (University of Bristol), Efficient congruencing in ellipsephic sets
8:30 - 9:00 Xiancheng Meng (McGill University/CRM), Chebyshev's bias for products of irreducible polynomials - I
9:00 - 9:30 Lucile Devin (University of Ottawa), Chebyshev's bias for products of irreducible polynomials -- II
9:30 - 10:00 Caroline Turnage-Butterbaugh (Carleton College), A Chebotarev density theorem for families, and an application to class groups
10:00 - 10:30 Tristan Freiberg (University of Waterloo), Biases in the distribution of primes in intervals
16:00 - 16:30 Jack Klys (University of Calgary), Moments of unramified 2-group extensions of quadratic fields
16:30 - 17:00 Allysa Lumley (York University), Distribution of Values of $L$-functions associated to Hyperelliptic Curves over Finite Fields
17:00 - 17:30 Ayla Gafni (University of Rochester), Extremal primes for elliptic curves without complex multiplication
17:30 - 18:00 Lee Troupe (University of Lethbridge/PIMS), Distributions of polynomials of additive functions
 
Educational Resources in Mathematics
Org: Kseniya Garaschuk (University of British Columbia), Andrew Hare (Saint Mary's University) and Petra Menz (Simon Fraser University)
 
Sunday December 9  (Pavillion Ballroom A)
8:00 - 8:25 Andrew Hare (Saint Mary’s University), Two Textbooks in the Course: Gesture and Language
8:25 - 8:50 Leah Edelstein-Keshet (University of British Columbia), Developing an Open calculus book for Life Sciences
8:50 - 9:15 Cynthia Nicol (University of British Columbia), Educational Resources for Learning to Teach Mathematics
9:15 - 9:40 Richard Hoshino, Ben Klaff, Michael Lamoureux (Pacific Institute of Mathematical Sciences), Callysto: an educational resource for data analytics and computational thinking
9:40 - 10:05 Nicola Mulberry (Simon Fraser University), Experiences Creating and Teaching from Open Calculus Material
10:05 - 10:30 Kseniya Garaschuk (University of the Fraser Valley), Adoption of WebWork: a Department initiative
16:00 - 16:20 Sean Chorney (Simon Fraser University), Orchestrating Desmos: Rethinking thinking about digital technology
16:20 - 16:40 Mike Pruner, Resources in a High School Mathematics Classroom
16:40 - 17:00 Elaine Simmt (University of Alberta), An abundance of resources
17:00 - 18:00 Open Discussion
 
Explicit Methods in Arithmetic Geometry
Org: Nils Bruin (Simon Fraser University) and Michael Jacobson (University of Calgary)
 
Sunday December 9  (Azure)
8:00 - 8:30 Nathan Grieve (Michigan State), Around the Riemann-Roch Theorem for Abelian varieties
8:30 - 9:00 Beth Malmskog (Colorado College, Colorado Springs), Solving S-unit equations in Sage and Applications
9:00 - 9:30 Brett Nasserden (University of Waterloo), Explicit calculations with a moduli space of abelian surfaces
9:30 - 10:00 Colin Weir (Tutte Institute), Classifying the $p$-torsion of Jacobians and Pryms
10:00 - 10:30 Adam Topaz (University of Alberta), Reconstructing Function Fields from their $\ell$-adic Cohomology
16:00 - 16:30 Jeff Achter (Collorado State, Fort Collins), Arithmetic moduli for lattice-polarized K3 surfaces
16:30 - 17:00 Ari Shnidman (Boston College), Selmer groups of genus 2 Jacobians with root 3 level structure
17:00 - 17:30 Jennifer Paulhus (Grinnell College), Jacobian variety decompositions
17:30 - 18:00 Michael Bennett (University of British Columbia), Shifted powers in Lucas-Lehmer sequences
 
Geometric Analysis and Spectral Geometry
Org: Richard Froese (University of British Columbia) and Alexandre Girouard (Laval University | Université Laval)
 
Saturday December 8  (Pavillion Ballroom CD)
8:30 - 9:00 Albert Chau (UBC), Complete solutions to Kahler Ricci flow on quasi-projctive varieties.
9:00 - 9:30 Donato Cianci (Michigan), On branched minimal immersions of surfaces by first eigenfunctions
9:30 - 10:00 Renan Assimos Martins (Max Planck Institute), A remark on the Geometry of Some Maximum Principles
10:00 - 10:30 Carolyn Gordon (Dartmouth), Transplantation and isogeny of intermediate Jacobians of Kahler manifolds
16:00 - 16:30 Richard Laugesen (Illinois), From Neumann to Steklov and beyond, via Robin: the Weinberger way
16:30 - 18:00 Open Problems and Discussion
 
Sunday December 9  (Pavillion Ballroom CD)
9:00 - 9:30 Dima Jakobson (Mcgill), Zero and negative eigenvalues of the conformal laplacian
9:30 - 10:00 Nicolau Sarquis Aiex (UBC), Index estimate of self-shrinkers.
10:00 - 10:30 David Sher (DePaul), The Steklov eigenvalue problem on polygons
 
Monday December 10  (Pavillion Ballroom CD)
8:30 - 9:00 Craig Sutton (Dartmouth)
9:00 - 9:30 Evans Harrell (Georgia Institute of Technology), Two-term asymptotically sharp bounds for eigenvalue means of the Laplacian
14:45 - 15:15 Elisabeth Stanhope (Lewis & Clark), Bounding the multiplicity of the Steklov eigenvalues of an orbisurface
15:15 - 15:45 Jingyi Chen (UBC), Recent progress on Hamiltonian stationary Lagrangian submanifolds
16:00 - 16:30 Asma Hassannezhad (Bristol), On a relation between Dirichlet-to-Neumann and Laplacian spectra on manifolds
16:30 - 17:00 Alexandre Girouard (Laval), Steklov eigenvalues of submanifolds with prescribed boundary in Euclidean space
 
Hamiltonian dynamics and applications
Org: Tanya Schmah (University of Ottawa) and Cristina Stoica (Wilfred Laurier University)
 
Saturday December 8  (Pavillion Ballroom A)
8:00 - 8:30 George Patrick (University of Saskatchewan), The intrinsic linearization of equilibria of nonholonomic systems
8:30 - 9:00 Dan Offin (Queen's University)
9:00 - 9:30 Corey Shanbrom (Sacramento State University), A New Family of Solutions to the Kepler-Heisenberg Problem
9:30 - 10:00 Tanya Schmah (University of Ottawa), Controlling rigid body attitude via shape change
10:00 - 10:30 Lennard Bakker (Brigham Young University), A Model for the Binary Asteroid 2017 YE5
16:00 - 16:30 Gareth E. Roberts (College of the Holy Cross), Classifying Four-Body Convex Central Configurations
16:30 - 17:00 Claudio Vidal (University of Bío-Bío)
17:00 - 17:30 Zhifu Xie (University of Southern Mississippi), Central Configurations and Super Central Configurations in the Collinear 5-body Problem
17:30 - 18:00 Manuele Santoprete (Wilfrid Laurier University), On the Relationship between Two Notions of Compatibility for Bi-Hamiltonian Systems
 
Harmonic Analysis and its Connections to Geometric Measure Theory and Combinatorics
Org: Kyle Hambrook (University of Rochester) and Itay Londner (Tel Aviv University)
 
Friday December 7  (Beluga)
13:00 - 13:30 Alex Iosevich (University of Rochester), The Falconer distance conjecture in the plane
13:30 - 14:00 Thomas Yang (University of British Columbia), Small Sets Containing Many Patterns
14:00 - 14:30 Jongchon Kim (University of British Columbia), Elliptic difference equations with random coefficients
14:30 - 15:00 Steven Senger (Missouri State), Chains and other multiple point configurations
15:00 - 15:30 Ed Granirer (University of British Columbia), Some Geometric Properties of the Fourier Algebras.
15:30 - 16:00 Itay Londner (University of British Columbia), Exponential frames and syndetic Riesz sequences
16:00 - 16:30 Kyle Hambrook (San Jose State University), Construction of fractal measures with rapid Fourier decay
16:30 - 17:00 Ruixiang Zhang (University of Wisconsin - Madison), The pointwise convergence problem for the free Schrödinger equation in high dimensions
 
Saturday December 8  (Beluga)
8:00 - 8:30 Josh Zahl (University of British Columbia), An improved bound on the Hausdorff dimension of Besicovitch sets in $\mathbb{R}^3$
8:30 - 9:00 Krystal Taylor (Ohio State University), Lipschitz Images of Fractal Sets and an Application to Pinned Distance Sets
9:00 - 9:30 Joris Roos (University of Wisconsin - Madison), Averages of the simplex Hilbert transform
9:30 - 10:00 Chun-Kit Lai (San Francisco State University), Existence and exactness of exponential Riesz sequences and frames for fractal measures
10:00 - 10:30 Marcin Bownik (University or Oregon), Wavelets for non-expanding dilations
16:00 - 16:30 Izabella Laba (University of British Columbia), Maximal operators and decoupling for Lambda(p) Cantor measures
16:30 - 17:00 Marina Iliopoulou (University of California, Berkeley), Counting joints formed by lines and a k-plane
17:00 - 17:30 Shahaf Nitzan (Georgia Institute of Technology)
17:30 - 18:00 K. S. Senthil Raani (IISER Berhampur), Role of curvature measures in determining Fourier asymptotics
 
Sunday December 9  (Beluga)
8:00 - 8:30 Hong Wang (Massachusetts Institute of TechnologyMassachusetts Institute of), A restriction estimate in $\mathbb{R}^3$
8:30 - 9:00 Jacob Denson (University of British Columbia), Fractals Avoiding Fractal Configurations
9:00 - 9:30 Rachel Greenfeld (Bar-Ilan University), Fuglede's spectral set conjecture
9:30 - 10:00 Marc Carnovale (Ohio State University), Abundance of 3APs in sparse subsets of integers, finite fields, and Euclidean spaces
10:00 - 10:30 Neil Lyall (University of Georgia), Geometric Configurations in Sets of Positive Density
16:00 - 16:30 Betsy Stovall (University of Wisconsin - Madison), Extremizability of Fourier restriction to the paraboloid
16:30 - 17:00 Xu Robert Yang (University of Waterloo), Interpolation Sets
17:00 - 17:30 Simon Bortz (University of Washington), Two-Phase Free Boundary Problems for Harmonic Measure
17:30 - 18:00 Malabika Pramanik (University of British Columbia), On Salem sets avoiding solutions of linear equations
 
History and Philosophy of Mathematics
Org: Maritza Branker (Niagara University), Nicolas Fillion (Simon Fraser University) and Glen Van Brummelen (Quest University)
 
Sunday December 9  (Gulf Island C)
8:00 - 8:30 Jim Brown (University of Toronto), Plato vs Aristotle
8:30 - 9:00 Conor Mayo-Wilson (University of Washington), Potential Infinity and the Aristotelian Plane
9:00 - 9:30 Derek Postnikoff (University of Saskatchewan), Mathematics as a Liberating Art
9:30 - 10:00 John Mumma (California State University, San Bernardino), The effectiveness of geometric diagrams in geometric proofs
10:00 - 10:30 Tom Donaldson (Simon Fraser University)
16:00 - 16:30 Len Berggren (Simon Fraser University), Some Mathematics of the "Mountain Man"
16:00 - 16:30 Brenda Davison (Simon Fraser University), Divergent series leading up to the turn of the 20th century
16:30 - 17:00 Dominic Klyve (Central Washington University)
17:00 - 17:30 Victor Katz (University of the District of Columbia), Modern Mathematical Ideas from Medieval Times
17:30 - 18:00 Nicolas Fillion (Simon Fraser University), A philosophical take on variational crimes in the finite element method
 
Indigenization and Reconciliation through University Mathematics: Why, When and How ?
Org: Darja Barr (University of Manitoba), Shawn Desaulniers (University of Alberta), Edward Doolittle (First Nations University) and Veselin Jungic (Simon Fraser University)
 
Friday December 7  (Port Alberni)
14:30 - 15:00 Edward Doolittle (First Nation University of Canada)
15:00 - 15:30 Mark MacLean (UBC), Expanding the Mathematics Curriculum Conversation for an Indigenous Teacher Education Program
15:30 - 16:00 Melania Alvarez (PIMS/UBC)
16:00 - 16:30 Randall Pyke (SFU), Reaching out to the Aboriginal community: Volunteer tutoring at the Native Education College in Vancouver
 
Saturday December 8  (Port Alberni)
8:00 - 8:30 Shawn Desaulniers (University of Alberta), Is Recruitment Enough?
8:30 - 9:00 Cynthia Nicol (UBC), What Role does Mathematics Play for Community Resilience and Innovation?
9:00 - 9:30 Henry Fowler (Navajo Technical University)
9:30 - 10:00 Emily McKinnon (Universityof Manitoba), Access to Success in Math: Lessons learned and new directions for the University of Manitoba’s Access Program
10:00 - 10:30 Betty Wilson (Tla'amin Nation), A Tla’amin Perspective on Math
16:00 - 16:30 Darja Barr (University of Manitoba), Easing the Transition into University Mathematics with Summer Bridge Programs
16:30 - 17:00 Lillian Prince and Dennis Contois (Native Education College), Colonialism, First Peoples and Adult Basic Education in Canada
17:00 - 17:30 Cedric Chauve (SFU), Designing Coast Salish woven basket patterns using Jupyter notebooks
17:30 - 18:00 Veselin Jungic (SFU), Teaching each other: Working with Indigenous learners
 
Inverse Problems in Mathematical Physics
Org: Peter Gibson and Yue Zhao (York University)
 
Saturday December 8  (Junior Ballroom B)
9:00 - 9:30 Ru-yu Lai (University of Minnesota), Global uniqueness for the semilinear fractional Schr\"{o}dinger equation
9:30 - 10:00 Isaac Harris (Purdue University), Transmission Eigenvalues for a Conductive Boundary
10:00 - 10:30 Alexandre Timonov (University of South Carolina Upstate), On the large time behavior of the solution to the regularized weighted mean curvature flow problem
16:00 - 16:30 Peter Gibson (York University), Acoustic imaging of layered media
16:30 - 17:00 Jian Zhai (Rice University/University of Washington), A semiclassical inverse spectral problem for elastic surface-wave tomography
17:00 - 17:30 Luz Angélica Caudillo-Mata (University of British Columbia), Multiscale Modeling of Geophysical Electromagnetic Fields in Highly Heterogeneous Media
17:30 - 18:00 Bas Peters (University of British Columbia), Intersections and sums of sets for the regularization of inverse problems
 
Sunday December 9  (Junior Ballroom B)
8:00 - 8:30 Wenyuan Liao (University of Calgary), A numerical method for earth mover's distance calculation and its application in full waveform inversion
8:30 - 9:00 Michael Haslam (York University), A High Order Method for Electromagnetic Scattering from Penetrable Rough Surfaces
9:00 - 9:30 Michael Lamoureux (PIMS/University of Calgary), Inverse theory in imaging
9:30 - 10:00 Yue Zhao (York University), Inverse source problems in electrodynamics
10:00 - 10:30 Adrian Nachman (University of Toronto)
 
Mathematical and Computational Modeling from Sub-Cellular to Collective Behaviour in Cells
Org: Andreas Buttenschoen and Leah Keshet (University of British Columbia)
 
Monday December 10  (Port Hardy)
8:00 - 8:30 Lisanne Rens (University of British Columbia), Multiscale computational modeling of chemical and mechanical signaling in collective cell migration
8:30 - 9:00 Zachary Pellegrin (University of British Columbia), A Model of Cell Signaling, Migration and Interaction through PDE Simulations in the Cellular Potts Model
9:00 - 9:30 Erikur Palsson (Simon Fraser University), A 3-D Individual Cell Based Model (ICBM) for simulating cell mobility, cell-cell and cell-ECM interactions.
14:45 - 15:15 Gerda de Vries (University of Alberta), A Model of Microtubule Organization in the Presence of Motor Proteins
15:15 - 15:45 Dan Coombs (University of British Columbia), Multistate modelling and parameter inference for cell surface receptor tracking analysis
16:00 - 16:30 Laurent Mackay (McGill), The dynamics of mechanosensitive nascent adhesion formation
16:30 - 17:00 Andreas Buttenschoen (University of British Columbia), Non-Local Cell Adhesion Models: Steady States and Bifurcations
17:00 - 17:30 Jay Newby (University of Alberta)
17:30 - 18:00 Brian Merchant (University of British Columbia), A Rho-GTPase based model explains spontaneous collective migration of neural crest cell clusters
 
Mathematical Epidemiology
Org: Fred Brauer (University of British Columbia) and Carlos Castillo-Chavez (Arizona State University)
 
Friday December 7  (Blue Whale)
13:00 - 13:30 Pauline van den Driessche (University of Victoria), Disease extinction versus persistence in discrete-time epidemic models
13:30 - 14:00 Julien Arino (University of Manitoba)
14:00 - 14:30 James Watmough (University of New Brunswick)
14:30 - 15:00 Michael Li (University of Alberta), Mathematical Modeling of HIV/SIV Infection in Brain
15:00 - 15:30 Padmanbhan Seshaiyer (George Mason University)
15:30 - 16:00 Ping Yan (Public Health Agency of Canada), Discussions on generation intervals and beyond
 
Saturday December 8  (Blue Whale)
8:30 - 9:00 Baltazar Espinoza (Arizona State University), Consequences of short-term mobility across heterogeneous risk environments: the 2014 West African Ebola outbreak
9:00 - 9:30 Victor Moreno (Arizona State University), Understanding the Impact of Social Factors on the Transmission Dynamics of Infectious Diseases
9:30 - 10:00 Zhilan Feng (Purdue University), Implications for infectious disease models of heterogeneous mixing on control thresholds
10:00 - 10:30 Sherry Towers (Arizona State University), Assessing the average length of infection chains in an outbreak of infectious disease
16:00 - 16:30 Cesar Montalvo (Arizona State University), The regressive burden of Water Related infections on income disparity
16:30 - 17:00 Anuj Mubayi (Arizona State University), Modeling, Estimation, and Uncertainty: Challenges associated with Transmission Dynamics and Control of Leishmaniasis
17:00 - 17:30 Abba Gumel (Arizona State University), Mathematical Assessment of the Roel of Insecticide Resistance on Malaria Dynamics
17:30 - 18:00 Gerardo Chowell (Georgia State University), Forecasting epidemic trajectories using simple dynamic models
 
Sunday December 9  (Blue Whale)
8:30 - 9:00 Jianhong Wu (York University)
9:30 - 10:00 Karyn Sutton (University of Louisiana- Lafayette)
10:00 - 10:30 Joan Ponce (Purdue University), Dynamics of a childhood disease model with quarantine
 
Mathematical Games
Org: Gary MacGillivray and Andrew McEachern (University of Victoria)
 
Saturday December 8  (Gulf Island D)
8:30 - 9:00 Boting Yang (University of Regina), Fast Searching Game on Cartesian Products of Graphs
9:00 - 9:30 Richard Hoshino and Maximilian Kahn (Quest University), Birds of a Feather: a perfect-information solitaire card game
9:30 - 10:00 Monica Cojocaru (University of Guelph), The replicator dynamics for generalized Nash Games
16:00 - 16:30 Ryan Hayward (University of Alberta), A Hex History Mystery: Who Posed the Puzzles?
16:30 - 17:00 Nancy Clarke (Acadia University), Farsighted Cops and Robber
17:00 - 17:30 Richard Nowakowski (Dalhousie University), The Orthogonal Colouring Game on Graphs
17:30 - 18:00 Peter Taylor and Stefanie Knebel (Queen's University), The parent game in the grade 11 classroom
 
Sunday December 9  (Gulf Island D)
8:00 - 8:30 Chris Duffy (University of Saskatchewan), The Evacuation Number of a Graph
8:30 - 9:00 Daniel Ashlock (University of Guelph), Game Theory: simulation versus theory.
9:00 - 9:30 Stephen Finbow (St. Francis Xavier University), The Eternal Domination Game
9:30 - 10:00 Jordan Barret (Dalhousie University), The Power Index Game
10:00 - 10:30 Charlie Gerrie (Dalhousie University), The Power Index Game On A Lattice
 
Nonlocal Interaction Models: From Collective Behaviour to Pattern Formation
Org: Razvan Fetecau (Simon Fraser University) and Ihsan Topaloglu (Virginia Commonwealth University)
 
Saturday December 8  (Pavillion Ballroom B)
8:00 - 8:30 Maria D'Orsogna (California State University, Northridge), Dynamics of neuroendocrine stress response: bistability, trauma and PTSD
8:30 - 9:00 David Iron (Dalhousie University), Delay and Spike Dynamics in the Gierer-Meinhardt Equations
9:00 - 9:30 Alethea Barbaro (Case Western Reserve University), A Kinetic Perspective on Fearful Crowds
9:30 - 10:00 Nancy Rodriguez-Bunn (University of North Carolina, Chapel Hill), Birth-jump process in plan dynamics
10:00 - 10:30 Thomas Hillen (University of Alberta), Non-local Models for Cellular Adhesion
16:00 - 16:30 Xin Yang Lu (Lakehead University), Regularity of cells in crystallization of the second moment energy in 3D
16:30 - 17:00 Alpar Meszaros (University of California, Los Angeles), Degenerate nonlinear diffusion equations with discontinuous nonlinearities
17:00 - 17:30 Xiaochuan Tian (University of Texas at Austin), Nonlocal models with heterogeneous localization and their application to seamless local-nonlocal coupling
17:30 - 18:00 Hui Huang (Simon Fraser University), On self-organized dynamics over domains with boundaries
 
Sunday December 9  (Pavillion Ballroom B)
8:00 - 8:30 Andrew Bernoff (Harvey Mudd College), Agent-Based and Continuous Models of Locust Hopper Bands: Insights Gained Through the Lens of Dynamical Systems
8:30 - 9:00 Katy Craig (University of California, Santa Barbara), Aggregation diffusion to constrained interaction: minimizers and gradient flows in the slow diffusion limit
9:00 - 9:30 Francesco Patacchini (Carnegie Mellon University), Existence of ground states for aggregation-diffusion equations
9:30 - 10:00 Franca Hoffmann (California Institute of Technology), Nonlinear diffusion meets nonlocal interaction
10:00 - 10:30 Theodore Kolokolnikov (Dalhousie University), Spikes and vortices in inhomogeneous environments
 
Operator Algebras Over Groups
Org: Volker Runde and Matthew Wiersma (University of Alberta)
 
Saturday December 8  (Finback)
8:00 - 8:30 Brian Forrest (University of Waterloo), Exotic Ideals in the Fourier-Stieltjes Algebra of a Locally Compact group.
8:30 - 9:00 Michael Brannan (Texas A&M University), Quantum permutations and their matrix models
9:00 - 9:30 Jason Crann (Carleton University), An equivariant weak expectation property and amenable actions
9:30 - 10:00 Prachi Loliencar (University of Alberta), Measures on compact right topological groups
10:00 - 10:30 Varvara Shepelska (University of Saskatchewan), Norm-controlled inversion in weighted convolution algebras
16:00 - 16:30 Ebrahim Samei (University of Saskatchewan), Exotic C$^*$-algebras of geometric groups
16:30 - 17:00 Nico Spronk (University of Waterloo), Idempotents, topologies and ideals
17:00 - 17:30 Rufus Willett (University of Hawaii), Lp group algebras
17:30 - 18:00 Marcelo Laca (University of Victoria)
 
Sunday December 9  (Finback)
8:00 - 8:30 Ian Putnam (University of Victoria), Odometers
8:30 - 9:00 Sang-Gyun Youn (Queen's University), On the complete representability of convolution algebras of quantum groups as operator algebras
9:00 - 9:30 Mahya Ghandehari (University of Delaware), Spectra of Beurling-Fourier Algebras
9:30 - 10:00 Keith Taylor (Dalhousie University), Wavelet Sets for Shifts by Wallpaper Symmetries
10:00 - 10:30 Caleb Eckhardt (Miami University), C*-rigidity of two-step nilpotent groups
16:00 - 16:30 Christopher Schafhauser (York University)
16:30 - 17:00 Camila Fabre Sehnem, On $C^*$-algebras associated to product systems
17:00 - 17:30 Qianhong Huang (University of Alberta), Translation continuous measures on locally compact semigroup
17:30 - 18:00 Thierry Giordano (University of Ottawa), A relative bicommutant theorem: the stable case of Pedersen's question
 
Recent Advances in Arithmetic and Hyperbolic Geometry
Org: Nathan Grieve (Michigan State University), Steven Lu (Université du Québec à Montréal) and Mike Roth (Queen's University)
 
Saturday December 8  (Gulf Island A)
8:30 - 9:00 Xi Chen (University of Alberta), ${\mathbb A}^1$ curves on Log K3 Surfaces
9:00 - 9:30 Min Ru (University of Houston), Holomorphic curves into projective varieties intersecting general divisors
9:30 - 10:00 Marc-Hubert Nicole (Universite d'Aix-Marseille), Families of Modular Forms on Drinfeld Modular Varieties for $GL_N$
10:00 - 10:30 Junjiro Noguchi (University of Tokyo), A big Picard theorem and the Manin-Mumford conjecture
16:00 - 16:30 Gordon Heier (University of Houston), A generalized Schmidt subspace theorem for closed subschemes
16:30 - 17:00 Erwan Rousseau (Université d'Aix-Marseille), Orbifold hyperbolicity
17:00 - 17:30 Nils Bruin (Simon Fraser University), Prym varieties in genus 4
17:30 - 18:00 David McKinnon (University of Waterloo), The arithmetic puncturing problem
 
Sunday December 9  (Gulf Island A)
8:00 - 8:30 Behrouz Taji (Notre Dame), Hyperbolicity properties of base space of famillies of projective manifolds
8:30 - 9:00 Amos Turchet (Washington), Arithmetic and algebraic hyperbolicity of surface pairs with almost ample cotangent bundle
9:00 - 9:30 Jorg Winkelmann (Bochum), Tame Discrete Sets
9:30 - 10:00 Aaron Levin (Michigan State University), Greatest common divisors in Diophantine approximation and Nevanlinna theory
10:00 - 10:30 Dragos Ghioca (University of British Columbia), Unlikely intersections in arithmetic dynamics
 
Recent Trends in Nonlinear Partial Differential Equations and Related Problems
Org: Yakine Bahri (University of Victoria), Slim Ibrahim (University of Victoria) and Hiroaki Kikuchi (Meiji University)
 
Saturday December 8  (Blue Whale)
8:00 - 8:30 Isao Kato (Kyoto University), Local well-posedness for the Cauchy problem of the Zakharov type system
8:30 - 9:00 Nobu Kishimoto (Kyoto University), Ill-posedness of the periodic nonlinear Schr\"odinger equation with third-order dispersion and Raman scattering term
9:00 - 9:30 Ikkei Shimizu (Kyoto University), Remarks on local theory for Schr\"odinger maps near harmonic maps
9:30 - 10:00 Stephen Gustafson (University of British Columbia), Chiral magnetic skyrmion solutions of 2D Landau-Lifshitz equations: existence.
10:00 - 10:30 Li Wang (University of British Columbia), Chiral magnetic skyrmion solutions of 2D Landau-Lifshitz equations: stability.
16:00 - 16:30 Yakine Bahri (University of Victoria), Construction of radially symmetric self similar profile for slightly mass super-critical Schödinger equations.
16:30 - 17:00 Takahisa Inui (Osaka University)
17:00 - 17:30 Masahiro Ikeda (Keio University), Well-posedness of fourth-order Schr\"odinger equation with derivative nonlinearities
17:30 - 18:00 Yanxia Deng (University of Victoria), Global Existence and Singularity of the N-body Problem.
 
Sunday December 9  (Blue Whale)
16:00 - 16:30 Keisuke Takasao (Kyoto University), Global existence of weak solution for volume preserving mean curvature flow via phase field method
16:30 - 17:00 Tai-Peng Tsai (University of British Columbia)
17:00 - 17:30 Shengyi Shen (University of Victoria)
17:30 - 18:00 Xinwei Yu (University of Alberta)
 
Monday December 10  (Blue Whale)
8:00 - 8:30 Hiroaki Kikuchi (University of Victoria & Tsuda University), Minimization problem associated with ground states to combined power-type nonlinear Schr\"odinger equations
8:30 - 9:00 Junho Choi (UNIST, Republic of Korea), On an Interior Layer for the Burgers Equations in $\mathbb{R}$
9:00 - 9:30 Slim Ibrahim (University of Victoria)
 
Session in Honor of Dr. Robert Woodrow on the Occasion of his 70th birthday. Topics: Model Theory of Relational Structures; Homogeneous Structures; Ordered Sets; Graphs
Org: Gena Hahn (University of Montreal) and Imed Zaguia (Royal Military College)
 
Friday December 7  (Pavillion Ballroom B)
13:00 - 13:30 Graham Wright and Geňa Hahn (CMS / Université de Montréal)
13:30 - 14:00 Julia Knight (Notre Dame), Coding one structure in another
14:00 - 14:30 Pierre Simon (Berkley), Geometric homogeneous structures
14:30 - 15:00 Jan Hubička (Charles University), Metrically homogeneous graphs as homogenizations of $(1,\delta)$-structures
15:00 - 15:30 Peter Cameron (St. Andrews), Synchronization update
15:30 - 16:00 Norbert Sauer (Calgary), Partitions of homogenous graphs and other structures
16:00 - 16:30 Bill Sands (Calgary), Two open problems from joint work with Robert Woodrow
16:30 - 17:00 Maurice Pouzet (Université Claude Bernard), A topological interpretation of de Jongh -Parikh theorem and applications
 
Sunday December 9  (Pavillion Ballroom B)
16:00 - 16:30 Andrés Aranda, Morphism extension classes of graphs
16:30 - 17:00 Peter Gibson (York), The profile of a relation
17:00 - 17:30 Thomas Kucera (Manitoba), Saturated Free Algebras and Almost Indiscernible Theories
17:30 - 18:00 Benoit Larose (Champlain College and UQAM), Some questions on finite groups motivated by the complexity of QCSP
 
Monday December 10  (Pavillion Ballroom B)
8:30 - 9:00 David Wehlau (RMC), Finite planes, ZZ-topes and Fibonacci Numbers.
9:00 - 9:30 Anthony Bonato (Ryerson), The new world of infinite random geometric graphs
14:45 - 15:15 Lucien Haddad (RMC), Hereditarily Rigid Families of Linear Orders
15:15 - 15:45 Bojan Mohar (SFU), 50 years of the Ringel and Youngs Map Colour Theorem
16:00 - 16:30 Michael Pawliuk (Calgary)
16:30 - 17:00 Boza Tasic (Ryerson), Fraser-Horn-Hu Property for Ordered Algebras
 
Sparse Recovery, Learning, and Neural Networks
Org: Ben Adcock (Simon Fraser University), Simone Brugiapaglia (Simon Fraser University), Yaniv Plan (University of British Columbia) and Ozgur Yilmaz (University of British Columbia)
 
Saturday December 8  (Parksville)
9:00 - 9:30 Eric Price (The University of Texas at Austin), Compressed Sensing and Generative Models
9:30 - 10:00 Yaniv Romano (Stanford University), Classification Stability for Sparse-Modeled Signals
10:00 - 10:30 Charles Delahunt (University of Washington), Biological mechanisms for learning: experiments and mathematical questions
16:00 - 16:30 Rongrong Wang (Michigan State University), Sigma Delta quantization on wide-band signals
16:30 - 17:00 Sinan Gunturk (Courant Institute of Mathematical Sciences), Bounded total variation of Kaczmarz trajectories for arbitrary control sequences
17:00 - 17:30 Nick Dexter (Simon Fraser University), Energy norm regularized sparse simultaneous reconstruction of solutions to parameterized PDEs
17:30 - 18:00 Shuyang Ling (Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University), Certifying Global Optimality of Graph Cuts via Semidefinite Relaxation: A Performance Guarantee for Spectral Clustering
 
Sunday December 9  (Parksville)
9:00 - 9:30 Roman Vershynin (University of California, Irvine), Neural capacity
9:30 - 10:00 Mahdi Soltanolkotabi (University of Southern California), From Shallow to Deep: Rigorous Guarantees for Training Neural Networks
10:00 - 10:30 Chris Liaw (University of British Columbia), Nearly-Tight Sample Complexity Bounds for Learning Mixtures of Gaussians
16:00 - 16:30 Dustin G. Mixon (The Ohio State University), SqueezeFit: Label-aware dimensionality reduction by semidefinite programming
16:30 - 17:00 Hau Tieng-Wu (Duke University)
17:00 - 17:30 Giang Tran (University of Waterloo), Sparse Recovery and Outliers Detection for Dependent Data
17:30 - 18:00 Xiaowei Li (University of British Columbia), Bernstein’s Inequality and Sharp Bounds for Concentration of Euclidean Norm
 
STUDC Research Session
Org: Ismail Abouamal (University of Toronto) and Daniel Zackon (McGill University)
 
Monday December 10  (Beluga)
8:30 - 9:00 John Sastrillo (University of British Columbia), Analyzing the Nature of Citations and Their Automatic Classification
9:00 - 9:30 Adela Gherga (University of British Columbia), Implementing algorithms to compute elliptic curves over $Q$
14:45 - 15:15 Alice Lacaze-Masmonteil (Acadia University), The game of Ambush Cops and Robbers played on the products of graphs
15:15 - 15:45 Pierre-Olivier Parisé (Université Laval), The Impossibility of Polynomial Approximations in Some de Branges-Rovnyak Spaces
16:00 - 16:30 Avleen Kaur (University of Manitoba), The eigenvalue problem of the Uzawa pressure operator
16:30 - 17:00 Sarah Nataj and S. H. Lui (University of Manitoba), Superlinear convergence of quasi-Newton methods based on assumptions about the initial point
 
Symbolic and Regular Powers of Ideals
Org: Susan Marie Cooper (University of Manitoba), Sara Faridi (Dalhousie University) and Adam Van Tuyl (McMaster University)
 
Saturday December 8  (Orca)
8:00 - 8:30 Juan Migliore (University of Notre Dame), Unexpected hypersurfaces
8:30 - 9:00 Brian Harbourne (Univeristy of Nebraska, Lincoln), Primer on Unexpected Varieties
9:00 - 9:30 Alessandro De Stefani (Univeristy of Nebraska, Lincoln), Symbolic powers in mixed characteristic
9:30 - 10:00 William Trok (University of Kentucky), Hyperplane Arrangements and Extremal Behavior
10:00 - 10:30 Benjamin Drabkin (Univeristy of Nebraska, Lincoln), Symbolic Defect and Cover Ideals
16:00 - 16:30 Susan Morey (Texas State University), Depth and Regularity of Regular and Symbolic Powers of Monomial Ideals
16:30 - 17:00 Ali Alilooee (North Dakota State University), Packing properties of some classes of cubic squarefree monomial ideals
17:00 - 17:30 Chris Francisco (Oklahoma State University), Some new results on asymptotic resurgence
17:30 - 18:00 Maryam Ehya Jahromi (Dalhousie University), Stability of Powers of Cover Ideals of Hypergraphs
 
Sunday December 9  (Orca)
8:00 - 8:30 Elena Guardo (University of Catania), On the Waldschmidt constant and resurgence of some ideals in $\mathbb{P}^n$ and $\mathbb{P}^1\times \mathbb{P}^1$
8:30 - 9:00 Selvi Beyarslan (University of South Alabama), Regularity of Powers of Edge Ideals: From Local Properties to Global Bounds
9:00 - 9:30 Eloísa Grifo (University of Michigan, Ann Arbor), A stable version of Harbourne's Conjecture
9:30 - 10:00 Federico Galetto (Cleveland State University), Betti numbers of symbolic powers of star configurations
10:00 - 10:30 Alexandra Seceleanu (Univeristy of Nebraska, Lincoln), Minimum distance functions for fat point ideals
 
Topology
Org: Krishanu Sankar and Claudius Zibrowius (University of British Columbia)
 
Saturday December 8  (Junior Ballroom D)
8:00 - 8:30 Hans Boden (McMaster University), The Gordon-Litherland pairing for virtual links
8:30 - 9:00 Allison Moore (UC Davis), Surgery on links and the d-invariant
9:00 - 9:30 John Berman (UT Austin), Categorified Algebra
9:30 - 10:00 Paul Arnaud Songhafouo Tsopmene (University of Regina), Cosimplicial models for manifold calculus
10:00 - 10:30 William Rushworth (McMaster University), Ascent sliceness
16:00 - 16:30 Jonathan Rubin (UCLA), Norms on $G$-categories
16:30 - 17:00 Biji Wong (UQAM), A Floer homology invariant for $3$-orbifolds via bordered Floer theory
17:00 - 17:30 Rick Jardine (Western University), Fuzzy presheaves
17:30 - 18:00 Daniel Sheinbaum (UBC), Quasi-adiabatic stability of Fermi surfaces and K-theory
 
Sunday December 9  (Junior Ballroom D)
8:00 - 8:30 Adam Clay (University of Manitoba), Circular orderings and amalgamation
8:30 - 9:00 Chris Herald (University of Nevada), Traceless character varieties, the pillowcase and Khovanov cohomology
9:00 - 9:30 Kristine Bauer (University of Calgary), Operad structures in the abelian functor calculus tower
9:30 - 10:00 Martin Frankland (University of Regina), Towards the dual motivic Steenrod algebra in positive characteristic
10:00 - 10:30 Lisa Piccirillo (University of Texas at Austin), The Conway knot is not slice
 
Variational Analysis and Monotone Operator Theory
Org: Heinz Bauschke (University of British Columbia), Walaa Moursi (Stanford University) and Xianfu Wang (University of British Columbia)
 
Sunday December 9  (Port Alberni)
8:00 - 8:30 Henry Wolkowicz (University of Waterloo), Solving DNN Relaxations of the Quadratic Assignment Problem with ADMM and Facial Reduction
8:30 - 9:00 Yuriy Zinchenko (University Calgary), Towards efficient approximation of p-cones
9:00 - 9:30 Walaa Moursi (Stanford University)
9:30 - 10:00 Hui Ouyang (University of British Columbia Kelowna), Circumcenters of finite sets with applications in Hilbert spaces
10:00 - 10:30 Mau Nam Nguyen (Portland State University), Smoothing Techniques and DC Programming with Applications to Image Reconstructions
16:00 - 16:30 Michael P. Friedlander (University of British Columbia)
16:30 - 17:00 Minh Bui (North Carolina State University), On sums and convex combinations of projectors onto convex sets
17:00 - 17:30 Wei Li (Chengdu University of Technology and University of British Columbia Kelowna), differential inverse variational inequality in finite dimensional spaces
17:30 - 18:00 Zhaosong Lu (Simon Fraser University), Exact penalty results on sparse recovery models based on partial regularization
 
Schedule to be determined
Xianfu Wang (University of British Columbia Kelowna), Port Alberni

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/