2016 CMS Winter Meeting

Niagara Falls, December 2 - 5, 2016


Schedule - by Session

Detailed session schedules will be posted on the web site beginning in late October. Once the schedules are made available to us by the organizers, we will post them as quickly as possible. Please note that schedules are subject to change without notice. All scientific sessions will be held at Sheraton on the Falls and Crowne Plaza in Niagara Falls.

Analytic Number Theory
Org: Patrick Ingram and Youness Lamzouri (York University)
Saturday December 3  (Victoria Room, Crown Plaza, UL Level)
8:30 - 8:55 Yu-Ru Liu (Waterloo), The shifted Tur\'an sieve method on tournaments
9:00 - 9:25 Cam Stewart (Waterloo), Multiplicatively dependent vectors of algebraic numbers
9:30 - 9:55 Matilde Lalin (Montreal), A polynomial sieve in a geometric setting
15:00 - 15:25 Daniel Fiorilli (Ottawa), Major arcs and moments of general arithmetical sequences
15:30 - 15:55 Tristan Freiberg (Waterloo), Poisson spacings between sums of two squares
16:00 - 16:25 Steve Lester (CRM), Quantum Unique Egodicity for half integral weight autmorophic forms
16:30 - 16:55 Sasha Mangerel (Toronto), On the Bivariate Erd\H{o}s-Kac Theorem and Correlations of the Mobius Function
17:00 - 17:25 Shabnam Akhtari (Oregon), The difficulty of proving effective results for norm form equations.
Sunday December 4  (Victoria Room, Crown Plaza, UL Level)
8:30 - 8:55 Kevin Hare (Waterloo), Continued Logarithms
9:00 - 9:25 Steve Gonek (Rochester), The distribution of positive and negative values of Hardy's $Z$-function
9:30 - 9:55 Eyal Goren (McGill), p-adic dynamics of Hecke operators
15:30 - 15:55 Alexander Dahl (York), Distribution of class numbers in continued fraction families of real quadratic fields
16:00 - 16:25 Alia Hamieh (Lethbridge), Non-Vanishing of Central Values of Rankin-Selberg $L$-Functions
16:30 - 16:55 Allysa Lumley (York), A Zero Density Result for the Riemann Zeta Function
17:00 - 17:25 Asif Zaman (Toronto), Brun-Titchmarsh analogue for the Chebotarev density theorem
17:30 - 17:55 Amir Akbari (Lethbridge), Value-distribution of cubic $L$-functions
CMS-Studc Student Research Session
Org: Kyle MacDonald (McMaster University) and Yingjie Qian (McGill University)
Saturday December 3
9:00 - 9:30 Jerrod M. Smith (University of Toronto), Harmonic analysis on $p$-adic symmetric spaces, the discrete spectrum, Strategy Room 5/6, Sheraton, Level 5
9:30 - 10:00 Alexander Chernyavsky (McMaster University), Long-Time Stability of Standing Waves in Hamiltonian $\cal{PT}$-symmetric Chains of Coupled Pendula, Strategy Room 5/6, Sheraton, Level 5
Sunday December 4
8:30 - 9:00 Homayun Karimi (McMaster University), Boardroom B, Sheraton
9:00 - 9:30 Tyler Meadows (McMaster University), Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
9:30 - 10:00 J.C. Saunders (University of Waterloo), Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
15:30 - 16:00 Yurij Salmaniw (McMaster University), Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
16:00 - 16:30 Liang Wang (McMaster University), Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
16:30 - 17:00 Matthew Jordan (McMaster University), The Eerie Oneness of Mathematics and Physics, Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
17:00 - 17:30 Yiyuan Wang (York University), Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
17:30 - 18:00 Longbin Chen (York University), Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
Combinatorial Algebraic Geometry
Org: Kiumars Kaveh (University of Pittsburgh) and Frank Sottile (Texas A&M University)
Saturday December 3  (Strategy Room 1, Sheraton, 5th floor)
8:00 - 8:30 Diane Maclagan (University of Warwick), Tree compactifications of the moduli space of genus zero curves
8:30 - 9:00 Barbara Bolognese (Fields Institute), On the connectivity of dual graphs of projective curves
9:00 - 9:30 Nicola Tarasca (Fields Institute), Du Val curves and the pointed Brill-Noether theorem
9:30 - 10:00 Angela Gibney (University of Georgia), Combinatorial aspects of conformal blocks on the moduli space of curves
15:00 - 15:30 Sandra Di Rocco (Royal Institute of Technology Stockholm), Resurgence, Waldschmidt constants and Negative Curves
15:30 - 16:00 Greg Smith (Queen's University), Better Locally-Free Resolutions
16:00 - 16:30 Lars Kastner (Fields Institute), Ext and Tor on two-dimensional cyclic quotient singularities
16:30 - 17:00 Laura Escobar (Fields Institute and the University of Illinois at Urbana-Champaign), The multidegree of the multi-image variety
Sunday December 4  (Strategy Room 1, Sheraton, 5th floor)
8:00 - 8:30 Nathan Ilten (Simon Fraser), Dual curves, Newton polygons, and tropicalization
8:30 - 9:00 Yoav Len (Institute and the University of Waterloo), A tropical Clifford's theorem
9:00 - 9:30 Martin Ulirsch (Fields Institute), Tropical and non-Archimedean geometry of toric stacks -- with a view towards twisted Losev-Manin spaces
9:30 - 10:00 Sam Payne (Yale University), Top weight cohomology of moduli spaces of curves
15:30 - 16:00 Kristin Shaw (Fields Institute and Technische Uiversitat Berlin), Non-existence of torically maximal hypersurfaces
16:00 - 16:30 Robert Williams (Texas A&M University), Minkowski sums of algebraic varieties
16:30 - 17:00 Hiraku Abe (McMaster University), A Weyl character formula for Hessenberg varieties
17:00 - 17:30 H. Praise Adeyemo (Fields Institute and the University of Ibadan, Nigeria), Equivariant Cohomology Theories and The Pattern Map
17:30 - 18:00 Alex Woo (University of Idaho), Interval pattern avoidance for K-orbit closures
Combinatorial, Geometric, and Computational Aspects of Optimization
Org: Antoine Deza (McMaster University), Ricardo Fukasawa (University of Waterloo) and Laura Sanita (University of Waterloo)
Saturday December 3  (Elizabeth Room, Crowne Plaza, UL Level)
15:00 - 15:30 Laura Sanità (University of Waterloo), On the circuit diameter of some polytopes in combinatorial optimization
15:30 - 16:00 Noriyoshi Sukegawa (Chuo University), Improving bounds on the diameter of a polyhedron in high dimensions
16:00 - 16:30 Antoine Deza (McMaster University), Primitive Lattice Polytopes
16:30 - 17:00 Carla Michini (University of Wisconsin–Madison), Totally Unimodular Congestion Games
17:00 - 17:30 Lionel Pournin (Université Paris XIII), Improved bounds on the diameter of lattice polytopes
17:30 - 18:00 Sebastian Pokutta (Georgia Institute of Technology), Lazifying Conditional Gradients
Sunday December 4  (Elizabeth Room, Crowne Plaza, UL Level)
8:00 - 8:30 Yuri Faenza (Columbia University), An invitation to 2-level polytopes
8:30 - 9:00 Jon Lee (University of Michigan), Volumetric tuning of sBB for global optimization of factorable formulations
9:00 - 9:30 Ricardo Fukasawa (University of Waterloo), Implementing the (not so) trivial lifting problem
9:30 - 10:00 Santanu Dey (Georgia Institute of Technology), Some cut generating functions for second-order conic sets
15:30 - 16:00 Levent Tuncel (University of Waterloo), Geometric and analytic properties of MaxCut SDP
16:00 - 16:30 Konstantinos Georgiou (Ryerson University), Geometric and Computational Aspects for Attacking Combinatorial Optimization Problems Using Semi-Definite Programs
16:30 - 17:00 Tamon Stephen (Simon Fraser University), On the Circuit Diameter Conjecture
17:00 - 17:30 Chaitanya Swamy (University of Waterloo), Approximating Min-cost Chain-constrained Spanning Trees: A Reduction From Weighted To Unweighted Problems
17:30 - 18:00 Tamás Terlaky (Lehigh University), A Polynomial Column-wise Rescaling von Neumann Algorithm
Complex Analysis and Applications
Org: Maxime Fortier Bourque (University of Toronto) and Malik Younsi (Stony Brook University)
Saturday December 3  (Upper Fallsview A, Sheraton, 5th Level)
8:00 - 8:30 Richard Fournier (Université de Montréal and Dawson College), Three polynomial inequalities for the price of one!
8:30 - 9:00 Raphaël Clouâtre (University of Manitoba), Ideals and zero sets for multipliers on the ball
9:00 - 9:30 Henri Guenancia (Stony Brook University), Multiplier ideal of toric plurisubharmonic functions
9:30 - 10:00 Leonid V. Kovalev (Syracuse University), Symmetrization and extension of bi-Lipschitz maps
15:00 - 15:30 Thomas Ransford (Université Laval), Cyclic polynomials on the bidisk
15:30 - 16:00 Maxime Fortier Bourque (University of Toronto), The Teichmuller space of conformal pentagons
16:00 - 16:30 Eric Schippers (University of Manitoba), Conformal invariants associated with quadratic differentials
16:30 - 17:00 Michael Yampolsky (University of Toronto), Complexity of attractors of real quadratic polynomials
17:00 - 17:30 Trevor Richards (Washington and Lee University), The rational conformal modeling question
17:30 - 18:00 Andrew Zimmer (University of Chicago), Negatively curved metric spaces and several complex variables
Sunday December 4  (Upper Fallsview A, Sheraton, 5th Level)
8:00 - 8:30 Ilia Binder (University of Toronto), The Exploration process for critical percolation converges to SLE$_6$ polynomially fast.
8:30 - 9:00 Javad Mashreghi (Université Laval), Approximation via Toeplitz operators
9:00 - 9:30 Dylan Thurston (Indiana University Bloomington), Degenerating Riemann surfaces and elastic graphs
9:30 - 10:00 Malik Younsi (University of Washington), Constructive approximation by Julia sets
Contributed Papers
Org: Jan Feys (McMaster University)
Monday December 5  (Fallsview Studio B, Sheraton, 3rd Level)
8:00 - 8:30 Gustavo Carrero (Athabasca University), Describing and quantifying the binding pathway of histone H1
8:30 - 9:00 Chango Keem (Seoul National University), Irreducibility and components rigid in moduli of the Hilbert scheme of smooth curves
9:00 - 9:30 Muhammad Sufyan (University of Punjab Gujranwala Campus), Mathematical Modeling of Transmission of Dynamics of HIV/AIDS and other viral disease
9:30 - 10:00 Safouhi Hassan (University of Alberta), Numerical Treatment of Quantum Mechanical Problems
Equivariant geometry and topology
Org: Jeffrey Carlson and Elisheva Adina Gamse (University of Toronto)
Saturday December 3  (Upper Fallsview B, Sheraton, 5th floor)
8:00 - 9:00 Doug Ravenel (University of Rochester), The slice filtration revisited
9:00 - 9:30 Liviu Mare (University of Regina), Equivariant cohomology of cohomogeneity one actions
9:30 - 10:00 Po Hu (Wayne State University), Derived Representation Theory
15:00 - 16:00 Anna Marie Bohmann (Vanderbilt University), Constructing equivariant cohomology theories
16:00 - 16:30 Igor Kriz (University of Michigan), Computations of ordinary equivariant cohomology for powers of cyclic groups of prime order
16:30 - 17:00 Sophie Kriz (unaffiliated), Equivariant cohomology and the super reciprocal plane of a hyperplane arrangement
17:00 - 17:30 Tony Bahri (Rider University), Topology and geometry of polyhedral products
17:30 - 18:00 Jeremy Lane (University of Toronto), Symplectic invariants of focus-focus singularities and bifurcations of integrable systems
Sunday December 4  (Upper Fallsview B, Sheraton, 5th floor)
8:00 - 9:00 Christin Bibby (University of Western Ontario), Representation stability for the cohomology of arrangements associated to root systems
9:00 - 9:30 Leonardo Mihalcea (Virginia Tech), Chern-Schwartz-MacPherson classes for Schubert cells and characteristic cycles
9:30 - 10:00 Mentor Stafa (Indiana University - Purdue University Indianapolis), Spaces of commuting elements in Lie groups
15:30 - 16:30 Laura Escobar (University of Illinois at Urbana-Champaign), Torus orbits inside matrix Schubert and brick varieties
16:30 - 17:00 Yael Karshon (University of Toronto), Maximal torus actions on complex manifolds with fixed points
17:00 - 17:30 Reyer Sjamaar (Cornell University), Convexity properties of presymplectic Hamiltonian actions
17:30 - 18:00 Donald Stanley (University of Regina), Connected sums of quasi-toric manifolds manifolds.
Monday December 5  (Upper Fallsview B, Sheraton, 5th floor)
8:00 - 9:00 Matthias Franz (University of Western Ontario), A quotient criterion for syzygies in equivariant cohomology
9:00 - 9:30 Chen He (Northeastern University), GKM descriptions of the equivariant cohomology rings of homogeneous spaces
9:30 - 10:00 Eckhard Meinrenken (University of Toronto), Spinor bundles for Hamiltonian loop group spaces
15:30 - 16:00 Yiannis Loizides (University of Toronto), [Q,R]=0 and Verlinde Series
16:00 - 16:30 Lisa Jeffrey (University of Toronto), The genus 2 moduli space
16:30 - 17:00 Peter Crooks (University of Toronto), Equivariant projective compactifications of semisimple orbits
17:00 - 18:00 Marc Stephan (University of British Columbia), On free actions by elementary abelian p-groups
Financial and Actuarial Mathematics
Org: Petar Jevtic (McMaster University), Adam Metzler (Wilfred Laurier University) and Traian Pirvu (McMaster University)
Sunday December 4  (Fallsview Studio A, Sheraton, Level 3)
8:30 - 9:00 Matt Davison (University of Western Ontario), Approximating the Value of Oil Storage Options using Forward Dynamic Optimization
9:00 - 9:30 Tahir Choulli (University of Alberta), Risk Decomposition with Application to Mortality/Longevity Securitization
9:30 - 10:00 Abel Cadenillas (University of Alberta), Optimal Investment and Liability Ratio Policies in a Multidimensional Regime Switching Model
15:00 - 15:30 Hyejin Ku (York University), Portfolio Optimization for a Large Investor under Partial Information and Price Impact
15:30 - 16:00 Ed Furman (York University), Gini-Type Measures of Risk and Variability: Gini Shortfall, Capital Allocations, and Heavy-Tailed Risks
16:00 - 16:30 Cody Hyndman (Concordia University), A geometric approach to arbitrage-free modelling, estimation, and prediction
16:30 - 17:00 Adam Metzler (Wilfrid Laurier University), A Simple and Accurate Approximation to the Early Exercise Boundary for American Put Options
17:00 - 17:30 Tom Hurd (McMaster University), Symmetric Cascades in Banking Networks
17:30 - 18:00 Petar Jevtic (McMaster University), The joint mortality of couples in continuous time
18:00 - 18:30 Foivos Xanthos (Ryerson University), Robust representations of risk measures on Orlicz spaces via Orlicz hearts
Monday December 5  (Fallsview Studio A, Sheraton, Level 3)
8:30 - 9:00 Traian Pirvu (McMaster University), One bank problem in the funds market
9:00 - 9:30 Kristina Sendova (Western University), The Gerber-Shiu function when the claim counting process is a homogeneous compound-birth process
9:30 - 10:00 Jean-François Renaud (Université du Québec à Montréal), Variations on the idea of Parisian ruin for spectrally negative Lévy processes
15:30 - 16:00 Ilie Radu Mitric (Université Laval), On the conditional moments of compound renewal sums with discounted claims taking into account the past information
16:00 - 16:30 Rogemar Mamon (University of Western Ontario), Putting a price tag on temperature
16:30 - 17:00 Adam Kolkiewicz (University of Waterloo), Optimal Static Hedging of Path-Dependent Options
17:00 - 17:30 Taehan Bae (University of Regina), On the limit of a conditional Spearman's rho coefficient under the common factor model
17:30 - 18:00 Tuan Tran (McMaster University), Asset fire sales and strategic trading by regulated banks
18:00 - 18:30 George Lai (Wilfred Laurier University), Simulation of Greeks of multiasset options for time-changed Brownian motions by Malliavin calculus
Fractal Geometry, Analysis, and Applications
Org: Franklin Mendivil (Acadia University) and József Vass (York University)
Saturday December 3  (Canadian Room A, Crowne Plaza, 5th Floor)
15:00 - 15:30 Kevin Hare (University of Waterloo), Families of self-affine maps
15:30 - 16:00 Balázs Bárány (Budapest University of Technology and Economics), On the Hausdorff dimension of self-affine sets and measures
16:00 - 16:30 Luke Rogers (University of Connecticut), Spectral properties of pseudodifferential operators on the Sierpinski Gasket
16:30 - 17:00 Alden Walker (Center for Communications Research - La Jolla), Circle actions on the boundary of Schottky space
17:00 - 17:30 Ignacio García (University of Waterloo), Assouad dimensions of complementary sets
17:30 - 18:00 Andrew Vince (University of Florida), Fractal Transformations
Sunday December 4  (Canadian Room A, Crowne Plaza, 5th Floor)
8:30 - 9:00 Trubee Davison, A Positive Operator-Valued Measure Associated to an Iterated Function System
9:00 - 9:30 William C. Abram (Hillsdale College), Intersections of Cantor Sets and Self-Similarity
9:30 - 10:00 Ilia Binder (University of Toronto), Multifractal spectrum of SLE boundary collisions.
15:30 - 16:00 Boming Yu (Huazhong University of Science and Technology), A review on the fractal geometry theory for porous media and its applications
16:00 - 16:30 Daniel Slonim (Purdue University), Path Sets and Interleaving
16:30 - 17:00 Herb Kunze (University of Guelph), Star-Shaped Set Inversion Map Fractals
17:00 - 17:30 József Vass (York University), Fractal Potentials of the Laplace and Wave Equations
Geometric Group Theory and Topology in Low Dimensions
Org: Adam Clay (University of Manitoba) and Ying Hu (UQÀM)
Sunday December 4
8:30 - 9:00 Will Kazez (Georgia), Tautness of foliations, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
9:00 - 9:30 Diana Hubbard (University of Michigan), On the annular refinement of Khovanov homology, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
9:30 - 10:00 Nicholas Vlamis (University of Michigan), Graphs of curves on infinite-type surfaces, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
15:30 - 16:00 Adam Lowrance (Vassar College), The Jones polynomial of almost alternating and Turaev genus one links, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
16:00 - 16:30 Tao Li (Boston College), Heegaard genus and degree-one map, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
16:30 - 17:00 Zoran Sunic (Texas A&M), Left Relatively Convex Subgroups, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
17:00 - 17:30 Christine Lee (UT Austin), A trivial tail homology for non A-adequate links., Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
17:30 - 18:00 Dani Wise (McGill), Virtual Limit Groups, Boardroom C, Sheraton, 2nd Floor
Monday December 5
8:30 - 9:00 Subhadip Chowdhury (University of Chicago), A Topological Approach to a Formal Language theory problem, Strategy Room 1, Sheraton, 5th level
9:00 - 9:30 Kasia Jankiewicz (McGill), Graph coloring problem and fibering right angled Coxeter groups., Strategy Room 1, Sheraton, 5th level
15:30 - 16:00 Tyrone Ghaswala (Waterloo), Cyclic Branched Covers of the Sphere and the Liftable Mapping Class Group, Strategy Room 1, Sheraton, 5th level
16:00 - 16:30 Sarah Mousley (University of Illinois at Urbana-Champaign), Boundary Maps, Strategy Room 1, Sheraton, 5th level
16:30 - 17:00 Adam Sikora (Buffalo), On algebraic proprties of skein algebras of surfaces, Strategy Room 1, Sheraton, 5th level
Geometric PDEs, the Einstein equation, and mathematical relativity
Org: Hari Kunduri (Memorial University) and Eric Woolgar (University of Alberta)
Saturday December 3  (Strategy Room 2 - Sheraton - 5th floor)
8:00 - 8:40 William Wylie (Syracuse), Weighted Ricci curvature with synthetic dimension 1
8:40 - 9:20 Jeff Case (Pennsylvania State), Conformally covariant operators and scattering theory
9:20 - 10:00 Eric Bahuaud (Seattle University), Low regularity conformally compact Einstein metrics
15:00 - 15:40 Robert Haslhofer (Toronto), Ricci curvature and martingales
15:40 - 16:20 Ailana Fraser (University of British Columbia), Existence and regularity of harmonic maps into CAT(1) spaces
16:40 - 17:10 Tracey Balehowsky (Toronto), Determining a Riemannian metric from areas of minimal surfaces
17:10 - 17:40 Shaoxiong Hou (Memorial), A mixed volume from the anisotropic Riesz-potential
Sunday December 4  (Strategy Room 2 - Sheraton - 5th floor)
8:00 - 8:40 Jie Xiao (Memorial), p-capacity in 3-manifold
8:40 - 9:20 Marcus Khuri (SUNY Stony Brook), The area-angular momentum-charge inequality for black holes in cosmological spacetimes
9:20 - 10:00 Lydia Bieri (University of Michigan), The Cauchy Problem for the Einstein Equations and Gravitational Radiation
15:30 - 16:10 Gantumur Tsogtgerel (McGill), A prescribed scalar-mean curvature problem
16:10 - 16:50 Spyros Alexakis (Toronto)
16:50 - 17:30 Stefanos Aretakis (Toronto), Asymptotics for the wave equation and the black hole stability problem
Monday December 5  (Strategy Room 2 - Sheraton - 5th floor)
8:00 - 8:30 Aghil Alaee (Alberta), Mass-angular momentum-charge inequality in minimal supergravity
8:30 - 9:00 Armando Cabrera (University of Connecticut), On the instability of the Riemannian Penrose inequality in higher dimensions
9:00 - 9:30 Panagiotis Gianniotis (University of Waterloo), Ricci flow from spaces with isolated conical singularities
9:30 - 10:00 Siao-Hao Guo (Rutgers Univesity), Analysis of Velázquez’s solution to the mean curvature flow with a type II singularity
Geometry and Topology in Low Dimensions: Interactions with Floer theory
Org: Cagatay Kutluhan (University of Buffalo) and Liam Watson (Sherbrooke University)
Saturday December 3
8:00 - 8:30 Thomas Mark (University of Virginia), Obstructing Stein structures on contractible 4-manifolds, Niagara Room, Crowne Plaza, UL Level
8:30 - 9:00 John Baldwin (Boston College), Stein fillings and SU(2) representations, Niagara Room, Crowne Plaza, UL Level
9:00 - 9:30 Jeremy Van Horn-Morris (University of Arkansas), Incorporating genus into the Heegaard Floer differential, Niagara Room, Crowne Plaza, UL Level
9:30 - 10:00 David Duncan (McMaster University), Heat flows for cylindrical end manifolds, Niagara Room, Crowne Plaza, UL Level
Sunday December 4
8:00 - 8:50 Jonathan Hanselman (University of Texas at Austin), Bordered Floer modules as immersed curves in the torus, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
9:00 - 9:50 Kristen Hendricks (Michigan State University), Involutive Heegaard Floer homology, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
15:30 - 16:00 Francesco Lin (Princeton University), Khovanov homology in characteristic two and $Pin(2)$-symmetry, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
16:00 - 16:30 Hans Boden (McMaster University), Concordance of virtual knots, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
16:30 - 17:00 Ian Zemke (University of California, Los Angeles), Link cobordisms and functoriality in link Floer homology, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
17:00 - 17:30 Wenzhao Chen (Michigan State University), Upsilon invariant and Cabling, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
17:30 - 18:00 Ying Hu (Université du Québec à Montréal), Left-orderability and representations into subgroups of $Homeo_+(S^1)$, Great Room C, Sheraton, 3rd Level
History and Philosophy of Mathematics
Org: Maritza M. Branker (Niagara University)
Saturday December 3  (Boardroom B, Sheraton, 2nd Floor)
15:00 - 15:30 Craig Fraser (University of Toronto), Mathematics in Library Subject Classification Systems
15:30 - 16:00 Mariya Boyko (University of Toronto), The changing image of mathematics in Soviet textbooks in the 1960’s and 1970’s
16:00 - 16:30 Allan Olley (University of Toronto), Celestial Mechanics as Applied Mathematics
16:30 - 17:00 Gwennaël Bricteux (Université de Montréal), What is a Diagram? Views from Category Theory and Logic
17:00 - 17:30 Margaret Stawiska-Friedland (University of Michigan, Ann Arbor), Tadeusz Wa\.zewski' s early works in topology
17:30 - 18:00 Sylvia Nickerson (York University)
Improving success rates in first year calculus
Org: Jaimal Thind and Maria Wesslén (University of Toronto)
Sunday December 4  (Rainbow Salon, Crowne Plaza, 10th Floor)
8:00 - 8:30 Andrew McEachern (Queen’s), How to Get an A in Math: An Updated Perspective
8:30 - 9:00 Brian Forrest (Waterloo), Can digital assets help improve Calculus performance?
9:00 - 9:30 Matt Thomas and Megan Martinez (Ithaca), “Points”-less Calculus
9:30 - 10:00 Kimberly Herder (Guelph), Facing the Challenges of Entry Level Calculus
15:30 - 16:00 Maritza Branker (Niagara University), Homework Portfolios: Allowing students to critically think about their learning
16:00 - 16:30 Daniel McQuillan (Norwich), Please reveal the beauty—do not hide the beauty—of the best theorems of calculus!
16:30 - 17:00 Alan Ableson (Queen's), Comparing a Lecture-Focused and a Blended Calculus Course
17:00 - 17:30 Maria Wesslen and Jaimal Thind (University of Toronto), What Next? - A Guided Discussion
Integrable systems and applications
Org: Stephen Anco (Brock University) and Gino Biondini (University of Buffalo)
Saturday December 3
9:00 - 9:30 Zhijun Qiao (University of Texas), Negative order integbale hierarchy and soliton equations, Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
9:30 - 10:00 Daniel Kraus (Brock University), Hamiltonian structure of multi-peakon sector of the FORQ (modified CH) equation, Boardroom B, Sheraton, 2nd Level
Sunday December 4
8:00 - 8:30 Peter Miller (University of Michigan), Semiclassical Aspects of the Three-Wave Resonant Interaction, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
8:30 - 9:00 Jinbing Chen (Southeast University), The backward Neumann system to the construction of algebro-geometric solutions of the negative-order KdV hierarchy, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
9:00 - 9:30 Stephen Anco (Brock University), Integrable multi-component peakon equations from a modified AKNS scheme, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
9:30 - 10:00 Alexei Cheviakov (University of Saskatchewan), A Recursion Formula for the Construction of Local Conservation Laws of Differential Equations, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
15:30 - 16:00 Mark Ablowitz (University of Colorado at Boulder), Rogue waves in water and light, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
16:00 - 16:30 Barbara Prinari (University of Colorado), Discrete solitons for the focusing Ablowitz-Ladik equation with non-zero boundary conditions via inverse scattering transform, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
16:30 - 17:00 Alexander Odesski (Brock University), A family of integrable evolution equations of third order, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
17:00 - 17:30 George Papamikos (University of Reading, UK), On Darboux transformations of the vector sine-Gordon equation and related structures, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
17:30 - 18:00 Michel Grundland (University of Quebec, Trois-Rivieres), Immersion formulas obtained via the generalized symmetry approach, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
Monday December 5
8:00 - 8:30 Guo Deng (SUNY at Buffalo), Small dispersion limits of integrable nonlinear PDEs with cosine initial conditions, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
8:30 - 9:00 Sitai Li (SUNY at Buffalo), Soliton solutions of Maxwell-Bloch equations with non-zero background, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
9:00 - 9:30 Elena Recio (University of Cadiz), A general family of multi-peakon equations, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
9:30 - 10:00 Qiao Wang (SUNY at Buffalo), Whitham modulation theory for the Kadomtsev-Petviashvili equation, Fallsview Studio C, Sheraton, 3rd Level
Large Scale Optimization: Theory, Algorithms and Applications in memoriam Jonathan Borwein
Org: Heinz Bauschke (University of British Columbia, Kelowna) and Henry Wolkowicz (University of Waterloo)
Saturday December 3  (King George Room, Crowne Plaza, 5th Floor)
8:00 - 8:30 Heinz Bauschke (University of British Columbia), Remembering Jon Borwein
8:30 - 9:00 Fei Wang (Western University), Polynomial optimization by SDP and facial reduction
9:00 - 9:30 Tim Hoheisel (McGill University), Epi-convergent smoothing with applications to convex-composite functions
9:30 - 10:00 Dominique Orban (Polytechnique Montreal), LSLQ: An Iterative Method for Linear Least-Squares Problems with a Forward Error Minimization Property
15:00 - 15:30 Henry Wolkowicz (University of Waterloo), Low-Rank Matrix Completion (LRMC) using Nuclear Norm (NN) with Facial Reduction (FR)
15:30 - 16:00 Greg Reid (Western University), Optimization and critical point methods for numerical characterization of real varieties
16:00 - 16:30 Mehdi Karimi (University of Waterloo), Convex optimization via domain-driven barriers and primal-dual algorithms
16:30 - 17:00 Hristo Sendov (Western University), Stronger Rolle's Theorem for Complex Polynomials
17:00 - 17:30 Sedi Bartz (UBC Okanagan), Multi-marginal monotonicity and convex analysis
17:30 - 18:00 Walaa Moursi (UBC Okanagan), The Douglas-Rachford algorithm in the possibly inconsistent case
Sunday December 4  (King George Room, Crowne Plaza, 5th Floor)
8:00 - 8:30 József Vass (York University), Minimization of the Inverse Problem Error between the Solutions of the KCE Equations and Experimental Data
8:30 - 9:00 Hung Phan (University of Massachusetts Lowell), Applying Geometric Constraints in Three Dimensions
9:00 - 9:30 Shawn Wang (UBC Okanagan), Generalized quadratic functions and epiconvergences
9:30 - 10:00 Mohamed Tawhid (Thompson Rivers University), Genetic whale optimization algorithm for minimizing molecular potential energy function
15:30 - 16:00 Yves Lucet (UBC Okanagan), Approximate Subdifferential Computation in Computational Convex Analysis
16:00 - 16:30 Richard Hoshino (Quest University), Solving Quadratic Optimization Problems using the Cauchy-Schwarz Inequality
16:30 - 17:00 Jiawei Chen (Southwest University, China), Optimality conditions of constrained inverse variational inequalities via image space analysis
17:00 - 17:30 Stefan Sremac (University of Waterloo), A Semidefinite Programming Approach to D-Optimal Designs
17:30 - 18:00 Matthias Takouda (Laurentian University), On the Doubly Stochastic Matrix Completion Problem
Mathematical Logic
Org: Bradd Hart and Matthew Valeriote (McMaster University)
Sunday December 4
8:00 - 8:30 Luc Belair (UQAM), Recognizable sets of power series over a finite field, Executive Boardroom, Sheraton, 5th Level
8:30 - 9:00 Levon Haykazyan (Waterloo), Constructing Quasiminimal Structures, Executive Boardroom, Sheraton, 5th Level
9:00 - 10:00 Rahim Moosa (Waterloo), An application of model theory to noncommutative algebra, Executive Boardroom, Sheraton, 5th Level
13:00 - 13:30 Ross Willard (Waterloo), J\'{o}nsson's finite basis problem for finite algebras, Strategy Room 5/6, Sheraton, 5th Level
13:30 - 14:00 Matthew Moore (McMaster), Dualizable congruence modular algebras have a cube term, Strategy Room 5/6, Sheraton, 5th Level
15:30 - 16:30 Barbara Csima (Waterloo), Degrees of Categoricity on a Cone, Strategy Room 5/6, Sheraton, 5th Level
16:30 - 17:00 Jonny Stephenson (Waterloo), Structures of finite computable dimension, Strategy Room 5/6, Sheraton, 5th Level
17:00 - 17:30 Claude Laflamme (Calgary), Logic in Calgary, some recent projects, Strategy Room 5/6, Sheraton, 5th Level
Mathematical Population Biology
Org: Ben Bolker, Jonathan Dushoff and David Earn (McMaster University)
Sunday December 4  (Strategy Room 7, Sheraton, 5th level)
8:00 - 8:30 Xiaoying Wang (University of Ottawa), Pattern formation of a predator-prey model with the cost of anti-predator behaviors
8:30 - 9:00 Almaz Butaev (Concordia University), On the Skellam model with time delay and non-zero drift
9:00 - 9:30 Ting-Hao Hsu (McMaster University), Bifurcation delay and the entry-exit relation
9:30 - 10:00 Gail Wolkowicz (McMaster University), Analysis of a simplified model of anaerobic digestion
15:30 - 16:00 Chiu-Ju Lin (McMaster University), Modeling the trade-off between transmissibility and contact in infectious disease dynamics
16:00 - 16:30 Philip Greenspoon (University of Toronto), Parasite transmission among relatives halts Red Queen dynamics
16:30 - 17:00 Ben Bolker (McMaster University), Stochastic mutation-selection-drift models of parasite virulence evolution
17:00 - 17:30 Karsten Hempel (McMaster University), Estimating epidemic coupling between populations from invasion times
17:30 - 18:00 David J.D. Earn (McMaster University), Growth of plagues of long ago
Matrix Theory
Org: Hadi Kharaghani (University of Lethbridge) and Javad Mashreghi (Université Laval)
Saturday December 3  (Strategy Room 7, Sheraton, 5th level)
8:00 - 8:30 Stephen Kirkland (University of Manitoba), On Random Walk Centrality
8:30 - 9:00 Shaun Fallat (University of Regina), The Rank of Principal Submatrices and a Principal Rank Property
9:00 - 9:30 Ilias Kotsireas (Wilfred Laurier University), Goethals-Seidel difference families with symmetric or skew base blocks
9:30 - 10:00 Rajesh Pereira (University of Guelph), Matrix methods for bounding products of zeros of polynomials.
15:00 - 15:30 Vern Paulsen (University of Waterloo), Numerical Ranges and Spectral Sets
15:30 - 16:00 Douglas Farenick (University of Regina), Isometric linear maps of the space of Toeplitz matrices
16:00 - 16:30 John Holbrook (University of Guelph), Triply generated matrix algebras
16:30 - 17:00 Kevin Van der Meulen (Redeemer College), Polynomial root bounds using intercyclic companion matrices
17:00 - 17:30 Peter Zizler (Mount Royal University), On Non-stationary Cyclic Convolution and Combination
17:30 - 18:00 Ada Sze Sze Chan (York University), Complex Hadamard matrices and distance regular graphs
18:00 - 18:30 Hadi Kharaghani (University of Lethbridg), (0,1)-matrices arising from Generalized Hadamard matrices
Nonlinear Evolution Equations
Org: Almut Burchard (University of Toronto) and Marina Chugunova (Claremont Graduate University)
Saturday December 3
8:30 - 9:00 Gerda de Vries (University of Alberta), A Model of Microtubule Organization in the Presence of Motor Proteins, Canadian Room A, Crowne Plaza, 5th floor
9:00 - 9:30 Robert L Jerrard (University of Toronto), Concentrated vorticity in the Gross-Pitaevskii equations, Canadian Room A, Crowne Plaza, 5th floor
9:30 - 10:00 Stanley Alama (McMaster University), Bistable transition layers with Hamiltonian Dynamics, Canadian Room A, Crowne Plaza, 5th floor
15:00 - 15:30 Theodore Kolokolnikov (Dalhousie University), A PDE model of aggregation formation in bacterial colonies, Executive Boardroom, Sheraton, 5th level
15:30 - 16:00 Baasansuren Jadamba (Rochester Institute of Technology), Minimization of a principal eigenvalue in a mixed dispersal model, Executive Boardroom, Sheraton, 5th level
16:00 - 16:30 Pietro-Luciano Buono (University of Ontario Institute of Technology), Bifurcations and dynamics of a O(2) symmetric hyperbolic PDE model for animal aggregation, Executive Boardroom, Sheraton, 5th level
16:30 - 17:00 Di Kang (Claremont Graduate University), Thin liquid film coating on a sphere., Executive Boardroom, Sheraton, 5th level
17:00 - 17:30 Mary Pugh (University of Toronto), A Variable Step Size Implicit-Explicit Scheme for the Solution of the Poisson-Nernst-Planck Equations, Executive Boardroom, Sheraton, 5th level
17:30 - 18:00 Greg Lewis (University of Ontario Institute of Technology), Matrix-free continuation methods for electroconvection, Executive Boardroom, Sheraton, 5th level
Sunday December 4
8:00 - 8:30 Tetsu Mizumachi (Hiroshima University), Asymptotic linear stability of line solitary waves of the Benney-Luke equation, Great Room A, Sheraton, 3rd Level
8:30 - 9:00 Tyler Wilson (Fields Institute), Stabilization, Extension and Unification of the Lattice Boltzmann Method Using Information Theory, Great Room A, Sheraton, 3rd Level
9:00 - 9:30 Ihsan A. Topaloglu (Virginia Commonwealth University), Droplet phase in a nonlocal isoperimetric problem under confinement, Great Room A, Sheraton, 3rd Level
9:30 - 10:00 Mohammad El Smaily (University of New Brunswick), Homogenization and influence of fragmentation on reaction-diffusion fronts, Great Room A, Sheraton, 3rd Level
Nonlinear PDEs and Variational Problems
Org: Lia Bronsard (McMaster University) and Ihsan Topaloglu (Virginia Commonwealth University)
Saturday December 3  (Strategy Room 5/6, Sheraton, Level 5)
15:00 - 15:30 Robert L Jerrard (University of Toronto), Effective energy of nearly-parallel Ginzburg-Landau vortex filaments
15:30 - 16:00 Fabrice Colin (Laurentian University), The Effects of Dissymmetrical Nonlinearities on the Palais-Smale Condition for Elliptic Systems
16:00 - 16:30 Silvia Jiménez-Bolaños (Colgate University), Nonlinear Neutral Inclusions: Assemblages of Spheres and Ellipsoids.
16:30 - 17:00 Cy Maor (University of Toronto), Non-Euclidean elasticity and asymptotic rigidity of manifolds
17:00 - 17:30 Xin Yang Lu (McGill University), Geometric complexity of Voronoi cells in optimal CVTs in 3D
17:30 - 18:00 Almut Burchard (University of Toronto), On a non-local shape optimization problem related with swarming
Sunday December 4  (Strategy Room 5/6, Sheraton, Level 5)
8:00 - 8:30 Stephen Anco (Brock University), A vortex filament equation with peakon solutions
8:30 - 9:00 Geoff McGregor (McGill University), The Generalized Equal Area Principle
9:00 - 9:30 Li Wang (University at Buffalo), Modeling and simulation of multiscale crowd dynamics with emotional contagion
9:30 - 10:00 Jan Feys (McMaster University), A spectral scheme for nonlinear integro-differential equations with discontinuity propagation; application to epidemic models
Optimization Techniques in Quantum Information Theory
Org: Nathaniel Johnston (Mount Allison University), Rajesh Pereira (University of Guelph) and Sarah Plosker (Brandon University)
Saturday December 3  (Canadian Room B, Crowne Plaza, 5th Floor)
8:00 - 8:30 John Watrous (University of Waterloo), Semidefinite programming, cone programming, and quantum state discrimination
8:30 - 9:00 Mark Girard (University of Calgary), Conversion witnesses for transforming quantum states under PPT-operations.
9:00 - 9:30 Gilad Gour (University of Calgary), Semidefinite Programming and Quantum Resource Theories
9:30 - 10:00 Eric Chitambar (Southern Illinois University), A Classical Analog to Entanglement Reversibility
15:00 - 15:30 Richard Cleve (Institute for Quantum Computing, University of Waterloo), Efficient Quantum Algorithms for Simulating Lindblad Evolution
15:30 - 16:00 Sevag Gharibian (Virginia Commonwealth University), Classical approximation algorithms for quantum constraint satisfaction problems
16:00 - 16:30 Saeid Molladavoudi (University of Ottawa), Symmetry Reduction in Multiparty Quantum States
16:30 - 17:00 Hoan Dang (University of Calgary), Galois-unitary symmetry of mutually unbiased bases as a toy model for SIC-POVMs
17:00 - 17:30 Jeremy Levick (University of Guelph and African Institute for Mathematical Sciences), An Uncertainty Principle for Quantum Channels
17:30 - 18:00 David Kribs (University of Guelph), Private Algebras, Private Quantum Channels, etc
Sunday December 4  (Canadian Room B, Crowne Plaza, 5th Floor)
8:00 - 8:30 Karol Zyczkowski (Jagiellonian University, Cracow, Poland), Distinguishing generic quantum states
8:30 - 9:00 Zbigniew Puchala (Polish Academy of Science), Asymptotic properties of random quantum channels
9:00 - 9:30 Doug Farenick (University of Regina), Some extremal properties of quantum probability measures
9:30 - 10:00 Sarah Plosker (Brandon University), Optimal bounds on fidelity of quantum state transfer with respect to errors
15:30 - 16:00 Chi-Kwong Li (College of William and Mary), Quantum states with prescribed reduced states, and special Quantum channels
16:00 - 16:30 Daniel Puzzuoli (Institute for Quantum Computing at University of Waterloo), Ancilla dimension in quantum channel discrimination
16:30 - 17:00 Xiaohong Zhang (University of Manitoba), Hadamard diagonalizable PST graphs
17:00 - 17:30 Jamie Sikora (Centre for Quantum Technologies, National University of Singapore), Completely Positive Semidefinite Rank
Recent Advances in Commutative Algebra
Org: Sara Faridi (Dalhousie University), Federico Galleto (McMaster University) and Adam Van Tuyl (McMaster University)
Saturday December 3  (Strategy Room 3, Sheraton, 5th Level)
8:00 - 9:00 Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Constructing all graded torsionfree modules over quasi-homogeneous Gorenstein curve singularities
9:00 - 9:30 Rebecca R.G. (Michigan), Directed families of big Cohen-Macaulay algebras in equal characteristic
9:30 - 10:00 Nathan Ilten (Simon Fraser), Stanley-Reisner degenerations for dual quotient bundles on G(2,n)
15:00 - 15:30 Alessio Sammartano (Purdue), Blowup algebras of rational normal scrolls
15:30 - 16:00 Jonathan Montano (Purdue), The Core of Monomial Ideals
16:00 - 16:30 Nursel Erey (North Dakota State), Powers of Edge Ideals with Linear Quotients or Linear Resolutions
16:30 - 17:00 Hasan Mahmood (Lahore), A NOTE ON F- IDEALS
17:00 - 17:30 Maryam Ehya Jahromi (Dalhousie), Whitney's Theorem and Subideals of Monomial Ideals
17:30 - 18:00 Kai Fong Ernest Chong (Nanyang Technological), Beyond the g-theorem
Sunday December 4  (Strategy Room 3, Sheraton, 5th Level)
8:30 - 9:00 Jack Jefferies (Michigan), Local Okounkov Bodies and Limits in Positive Characteristic
9:00 - 9:30 Ali Alilooee (Western Illinois), REGULARITY OF POWERS OF UNICYCLIC GRAPHS
9:30 - 10:00 Jennifer Biermann (Hobart and William Smith Colleges), Bounds on the regularity of toric ideals of graphs
15:30 - 16:00 Sarah Mayes-Tang (Quest), Betti tables of graded systems of ideals
16:00 - 16:30 Svenja Huntemann (Dalhousie), Simplicial Complexes of Strong Placement Games
16:30 - 17:00 David Wehlau (RMC/Queen's), Homogeneous regular sequences and symmetric group actions
Recent Advances in Dynamical Systems and Bifurcation Theory
Org: Pietro-Luciano Buono (University of Ontario Institute of Technology) and Victor LeBlanc (University of Ottawa)
Sunday December 4  (Great Room B, Sheraton, 3rd Level)
8:00 - 8:30 Florin Diacu (University of Victoria), Bifurcations in the N-body problem when the space curvature varies
8:30 - 9:00 Yanxia Deng (Queen's University), Conley-Zehnder index and bifurcation of fixed points of Hamiltonian maps.
9:00 - 9:30 Manuele Santoprete (Wilfred Laurier University), Canonoid and Poissonoid Transformations, Symmetries and bi-Hamiltonian structures.
9:30 - 10:00 Nicholas Faulkner (University of Ontario Institute of Technology), Equivariant KAM Theorem
15:30 - 16:00 Dmitry Pelinovsky (McMaster University), Bifurcations of self-similar solutions in slow diffusion equations
16:00 - 16:30 Laurent Charette (University of British Colombia), Pattern Formation on a Time Dependent Spherical Cap
16:30 - 17:00 Petko Kitanov (University of Ottawa), Dynamics of meandering spiral waves with weak lattice perturbations
17:00 - 17:30 Jason Bramburger (University of Ottawa), Spiral wave solutions to lambda-omega lattice dynamical systems
Recent Advances in Structure-Preserving Discretizations
Org: Alexander Bihlo (Memorial University) and Andy Wan (McGill University)
Sunday December 4  (Fallsview Studio B, Sheraton, 3rd level)
8:00 - 8:30 Erick Schulz (McGill), Convergence of Discrete Exterior Calculus
8:30 - 9:00 Gantumur Tsogtgerel (McGill), Approximation properties of finite element exterior calculus
9:00 - 9:30 Francis Valiquette (State University of New York, New Paltz), Symmetry-Preserving Numerical Schemes
9:30 - 10:00 Alexander Bihlo (Memorial University), Well-balanced mimetic mesh-based and meshless schemes for the shallow-water equations with bottom topography
15:00 - 15:30 Julienne Kabre (Illinois Institute of Technology), An Energy-Preserving Discretization for the Poisson-Nernst-Planck Equations
15:30 - 16:00 Werner Bauer (Imperial College London), Variational integrators for anelastic and pseudo-incompressible flows
16:00 - 16:30 Artur Palha (Eindhoven University of Technology), High order mimetic discretizations
16:30 - 17:00 Ari Stern (Washington University in St. Louis), Multisymplectic HDG methods
17:00 - 17:30 Andy Wan (McGill), Conservative methods and long-term stability for dynamical systems
Stochastic Properties of Dynamical Systems
Org: Jacopo De Simoi (University of Toronto), HongKun Zhang (University of Massachusetts Amherst) and Ke Zhang (University of Toronto)
Saturday December 3
8:00 - 8:30 Francesco Cellarosi (Queen's University), The dynamical construction of an automorphic function, Elizabeth Room, Crowne Plaza, UL Level
8:30 - 9:00 Tobias Hurth (University of Toronto), Smooth invariant densities for switching systems on the torus, Elizabeth Room, Crowne Plaza, UL Level
9:00 - 9:30 Jonguk Yang (University of Toronto), Siegel Disks of Dissipative Hénon Maps, Elizabeth Room, Crowne Plaza, UL Level
9:30 - 10:00 Alexey Korepanov (University of Warwick), Uniform statistical properties of chaotic dynamical systems, Elizabeth Room, Crowne Plaza, UL Level
Sunday December 4
8:00 - 8:30 Fernando Kasun (University of Maryland), An Error Term in the Central Limit Theorem for Sums of Discrete Random Variables, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
8:30 - 9:00 Mark Demers (Fairfield university), Escape rates and limiting distributions for intermittent maps with holes, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
9:00 - 9:30 Dmitry Dolgopyat (Univerisity of Maryland), Renewal Theorem for Infinite Measure Systems, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
9:30 - 10:00 Yao Li (University of Massachusetts Amherst), Polynomial convergence rate to nonequilibrium steady-state, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
15:30 - 16:00 Alex Grigo (University of Oklahoma), A study of a billiard like dynamical system, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
16:00 - 16:30 Seth Chart (Towson University), Statistical properties of intermittent generalized baker's transformation via anisotropic Banach spaces and renewal methods, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
16:30 - 17:00 Jianyu Chen (University of Massachusetts Amherst), Statistical properties of one-dimensional expanding maps with poor singularities, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
17:00 - 17:30 Terry Soo (Kansas), A monotone isomorphism theorem, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
17:30 - 18:00 Giulio Tiozzo (University of Toronto), The local Hoelder exponent for the dimension of invariant subsets of the circle, Brock Room, Crowne Plaza, UL Level
Teaching for Deeper Mathematical Engagement
Org: John Grant McLoughlin (University of New Brunswick) and Caroline Junkins (Western)
Saturday December 3  (Boardroom C, Sheraton, 2nd floor)
8:30 - 9:00 Caroline Junkins (Western University), The language we use to teach mathematics: a TA workshop
9:00 - 9:30 Peter Taylor (Queen's University), Development of a secondary mathematics curriculum based on significant works of art.
9:30 - 10:00 Carmen Bruni (University of Waterloo), Mathematical Housing: Downsizing a First Year Proofs Course
15:00 - 15:30 Andrew McEachern (Queen's University), How Tournaments Can Change The Classroom
15:30 - 16:00 Kseniya Garaschuk (Fraser Valley), Collaborative exams in large university courses
16:00 - 16:30 Brian Forrest (University of Waterloo), Lessons Learned from Teaching Online
16:30 - 17:00 Richard Hoshino (Quest University), Inspiring Change Through Linear Algebra
17:00 - 17:30 Joseph Turnbull (Western University), Creating classroom learning communities
17:30 - 18:00 John Grant McLoughlin (University of New Brunswick)


Centre de recherches mathématiques Pacific Institute for the Mathematical Sciences Fields Institute AARMS: Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences McMaster University

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/