2013 CMS Winter Meeting

University of Ottawa, December 6 - 9, 2013


Scientific Sessions

By invitation of the Meeting Committee, there will be sessions in the following areas. The list of speakers is preliminary, and participants interested in delivering a talk in one of the sessions should contact one of the organizers of that session. All scientific sessions will take place at the Ottawa Marriott Hotel. Click Here for a Map

Banach Algebras and Abstract Harmonic Analysis
Org: Mehrdad Kalantar, Matthew Kennedy and Matthias Neufang (Carleton)
Saturday December 7  (Queen)
11:30 - 12:00 Fereidoun Ghahramani (University of Manitoba), Approximate amenability of $K(X)$
12:00 - 12:30 Ross Stokke (University of Winnipeg), Amenability for left dual Banach algebras
14:00 - 14:30 Jason Crann (Carleton University), A new uncertainty principle for unimodular groups
14:30 - 15:00 Yemon Choi (University of Saskatchewan), The ZL-amenability constant of a finite group
16:00 - 16:30 Elcim Elgun (University of Waterloo), The Eberlein Compactification of the Heisenberg Type Group $\mathbb{Z} \times \mathbb{T} \times \mathbb{T}$
16:30 - 17:00 Zhiguo Hu (University of Windsor), An Eberlein theorem over locally compact quantum groups
17:00 - 17:30 Ebrahim Samei (University of Saskatchewan), Hyperreflexivity constant of the derivation space of Banach algebras
17:30 - 18:00 Dilian Yang (University of Windsor), Factoriality and type classification of $\textsf{k}$-graph von Neumann algebras
Sunday December 8  (Queen)
9:00 - 9:30 Nico Spronk (University of Waterloo), On $p$-variations of Fourier algebras
9:30 - 10:00 Miroslav Englis (Academy of Sciences of the Czech Republic), Arveson-Douglas conjecture and Toeplitz operators
14:30 - 15:00 Ami Viselter (University of Alberta), Ergodic theory for quantum (semi)groups
15:30 - 16:00 Eugeniu Spinu (University of Alberta), Operator ideals on $C^*$-algebras
16:00 - 16:30 Volker Runde (University of Alberta), Connes-amenability of $B(G)$
Complex Analysis and Complex Geometry
Org: Damir Kinzebulatov (Fields Institute) and Rasul Shafikov (Western University)
Saturday December 7  (Capital/Carleton)
11:30 - 12:30 Liz Vivas (IMPA Brazil), Non-autonomous basins
14:00 - 15:00 Eugene Poletsky (Syracuse University), Filling holes in Riemann domains
15:30 - 16:30 Peter Ebenfelt (University of California, San Diego)
16:30 - 17:30 Mircea Voda (University of Toronto), On Separation of Eigenvalues for Quasiperiodic Schroedinger Operators
17:30 - 18:30 Gordon Heier (University of Houston), Projective Kaehler manifolds of semi-negative holomorphic sectional curvature
Sunday December 8  (Capital/Carleton)
9:00 - 10:00 Laszlo Lempert (Purdue University), The curvature of direct images of holomorphic vector bundles
14:00 - 15:00 Alexander Brudnyi (University of Calgary), Banach-valued Holomorphic Functions on the Maximal Ideal space of $H^{\infty}$ and the Operator Corona Problem
15:30 - 16:30 Ilia Binder (University of Toronto), Constructive Caratheodory Theory
16:30 - 17:30 Dan Coman (Syracuse University), Convergence of the Fubini-Study currents for singular metrics on line bundles and applications
Monday December 9  (Capital/Carleton)
9:00 - 10:00 Debraj Chakrabarti (Central Michigan University), Complex Analysis on Product Domains
14:00 - 15:00 Thomas Bloom (University of Toronto), Complex zeros of random polynomials
15:30 - 16:30 Paul Gauthier (Université de Montréal), Holomorphic Extension-Interpolation
Connections Between Noncommutative Algebra and Geometry
Org: Jason Bell (University of Waterloo) and Colin Ingalls (University of New Brunswick)
Saturday December 7  (Cartier III)
11:30 - 12:00 Milen Yakimov (Louisiana State University), Cluster algebra structures on quantum double Bruhat cells
12:00 - 12:30 Tom Lenagan (University of Edinburgh), Totally nonnegative matrices
14:00 - 14:30 Chelsea Walton (MIT), PBW deformations of smash product algebras from Hopf actions on Koszul algebras
14:30 - 15:00 Ellen Kirkman (Wake Forest University), Finiteness conditions on the Ext algebra of a monomial algebra
15:30 - 16:00 Graham Leuschke (Syracuse University), Pieri maps and the bound Young quiver
16:00 - 16:30 Kenneth Chan (University of Washington), Noncommutative quadrics and $\mathbb{Z}^2$-graded algebras
16:30 - 17:00 Hailong Dao (University Kansas), On noncommutative crepant resolution of non-Gorenstein singularities
Sunday December 8  (Cartier III)
9:00 - 9:30 David Saltman (CCR, Princeton), Persistent Fields
9:30 - 10:00 Brent Pym (McGill University), Quantum deformations of projective three-space
14:00 - 14:30 Eleonore Faber (University Toronto), Non-commutative resolutions of non-normal rings
14:30 - 15:00 Daniel Krashen (University of Georgia), Derived categories of torsors for Abelian varieties
15:30 - 16:00 Ragnar Buchweitz (University of Toronto), Representation--infinite Algebras from Geometry
16:00 - 16:30 Chris Brav (Institute for Advanced Study), Hamiltonian local models for symplectic derived stacks
Contributed Papers
Org: Jason Levy (University of Ottawa)
Papers of 20 minutes duration are invited. For an abstract to be eligible, the abstract must be submitted online by November 1, 2013. The abstract must be accompanied by its contributor's registration form and payment of the appropriate fees. To better assist the organizers, please include the Primary (2010) AMS Classification (http://www.ams.org/msc/).
Saturday December 7
11:30 - 12:00 Dale Garraway (Eastern Washington University), Relational Sheaves, Sparks
Monday December 9
9:30 - 10:00 Arash Jamshidpey (University of Ottawa), Moran model with i.i.d. and a.s. convergent fitness functions, Alta Vista
Functional Differential Equations and Applications
Org: Victor Leblanc (University of Ottawa)
Sunday December 8  (Sparks)
9:00 - 9:30 Elena Braverman (University of Calgary), On stability of equations with a distributed delay
9:30 - 10:00 Pei Yu (Western University), Computation of normal forms of delay differential equations
14:00 - 14:30 Xingfu Zou (Western University), On the basins of attraction for a class of of delay differential equations with non-monotone bistable nonlinearities
14:30 - 15:00 Jianhong Wu (York University), Spatial dynamics of Asia Clam invasion
15:30 - 16:00 Jacques Bélair (Université de Montréal), Stability analysis in hematopoietic models
16:00 - 16:30 Xiaoqiang Zhao (Memorial University), Global Dynamics of A Time-Delayed Dengue Transmission Model
16:30 - 17:00 Sue-Ann Campbell (University of Waterloo), A Plankton Model with Time Delay
17:00 - 17:30 Ming Mei (McGill University), Stability of oscillating wavefronts for time-delayed reaction-diffusion equation
Monday December 9  (Sparks)
9:00 - 9:30 Jérémie Lefebvr (Geneva), Non-autonomous stability in non-linear delayed systems
9:30 - 10:00 Nemanja Kosovalic (York University), Algebraic-Delay Differential Systems: Age Structured Population Modeling and $C^0$-Extendable Submanifolds
14:00 - 14:30 Connell McCluskey (Wilfrid Laurier), Using Lyapunov Functions to Construct Lyapunov Functionals
14:30 - 15:00 Yuming Chen (Wilfred Laurier University), Global dynamics of delayed reaction-diffusion equations in unbounded domains
15:30 - 16:00 Jason Bramburger (University of Ottawa), Steady-state/Hopf interactions in the van der Pol oscillator with delayed feedback
16:00 - 16:30 Huaiping Zhu (York University), Oscillation and driving mechanism in compartmental models for mosquito-borne diseases with time delay
16:30 - 17:00 Victor LeBlanc (University of Ottawa), Nilpotencies and realizability in delayed nonlinear oscillators
Geometric Group Theory and Low Dimensional Topology
Org: Adam Clay (University of Manitoba), Eduardo Martinez-Pedroza (Memorial University) and Mikael Pichot (McGill University)
Saturday December 7
11:30 - 12:00 Alexandra Pettet (University of British Columbia), The Masur criterion and the outer automorphism group of a free group, Cartier I
12:00 - 12:30 Kasra Rafi (University of Toronto), McMullen Polynomial for free-by-cyclic groups., Cartier I
14:00 - 14:30 Adam Clay (University of Manitoba), The Burns-Hale theorem and its generalizations, Cartier I
14:30 - 15:00 Dale Rolfsen (University of British Columbia), Groups of PL homeomorphisms, Cartier I
15:30 - 16:00 Noel Brady (University of Oklahoma), Snowflake subgroups of CAT(0) groups, Cartier I
16:00 - 16:30 Robert Young (University of Toronto), Filling multiples of embedded curves, Cartier I
16:30 - 17:00 Will Cavendish (McGill University), On finite derived quotients of 3-manifold groups, Cartier I
17:00 - 17:30 Nicholas Touikan (Carleton University), Strong accessibility of finitely presented groups (with Lars Louder), Cartier 1
17:30 - 18:00 Jason Behrstock (CUNY), Higher dimensional filling and divergence for mapping class groups, Cartier I
Sunday December 8
9:00 - 9:30 Richard Gaelan Hanlon (Memorial University), A Subgroup Theorem for Homological Dehn Functions, Cartier I
9:30 - 10:00 Johanna Mangahas (Brown University), Convex cocompactness in mapping class groups via quasiconvexity in right-angled Artin groups, Cartier I
14:00 - 14:30 Eduardo Martinez-Pedroza (Memorial University), On Subgroups of Non-positively Curved Groups, Cartier I
14:30 - 15:00 Mark Hagen (University of Michigan), Cubulating mapping tori of some free group endomorphisms, Cartier I
15:30 - 16:00 Daniel T. Wise (McGill University), Cubular Tubular Groups, Cartier I
16:00 - 16:30 Ian Hambleton (McMaster University), Geometric extensions of surface groups, Cartier I
16:30 - 17:00 Alejandro Adem (University of British Columbia), A classifying space for commutativity in Lie groups, Cartier I
17:00 - 17:30 Dmytro Savchuk (University of South Florida), Submanifold Projection for $Out(F_n)$, Cartier I
Monday December 9
9:00 - 9:30 Alessandro Sisto (ETH), Quasi-cocycles detect hyperbolically embedded subgroups, Cartier I
9:30 - 10:00 Ian Biringer (Boston College), Intersecting finite index subgroups of a group, Cartier I
14:00 - 14:30 Mathieu Carette (McGill University), Quasi-isometry and commability for groups acting on trees, Cartier I
Groups and Algorithms
Org: Inna Bumagin (Carleton)
Sunday December 8  (Kent)
9:00 - 9:30 Vladimir Shpilrain (CUNY), Solving problems privately
9:30 - 10:00 Denis Serbin (Stevens Institute), Compression techniques in infinite words
Monday December 9  (Kent)
9:00 - 9:30 Eduardo Martinez-Pedroza (Memorial University), Local Quasiconvexity and Negative Sectional Curvature in Complexes of Groups.
9:30 - 10:00 Benjamin Steinberg (CUNY), On a conjecture of Karass and Solitar
14:00 - 14:30 Gretchen Ostheimer (Hofstra University), Groups with logspace normal forms
14:30 - 15:00 Delaram Kahrobaei (CUNY), Public key exchange using extensions by endomorphisms and matrices over a Galois field
15:30 - 16:00 Svetla Vassileva (McGill University), The conjugacy problem in groups and its space complexity
16:00 - 16:30 Jeremy Macdonald (Stevens Institute), Effective coherence in discriminated groups
16:30 - 17:00 Ming Ming Zhang (Carleton University), On residually toral relatively hyperbolic groups
17:00 - 17:30 Inna Bumagin (Carleton University), The conjugacy and the search conjugacy problem in relatively hyperbolic groups.
Harmonic Analysis on Groups over Local Fields
Org: Monica Nevins and Hadi Salmasian (University of Ottawa)
Saturday December 7  (Albion)
11:30 - 12:00 Fiona Murnaghan (University of Toronto), Distinction of depth-zero representations
12:00 - 12:30 Stefano Morra (University of Toronto/University of Montpellier), On the ordinary representations in the $p$-modular Langlands program
14:00 - 14:30 Stephen DeBacker (University of Michigan), Tori in reductive p-adic groups
14:30 - 15:00 Mahdi Asgari (Oklahoma State University/Cornell University), Applications of Functoriality to Representation Theory of p-adic Groups
15:30 - 16:00 Xin Shen (University of Toronto), Unramified calculation of tensor L-functions
16:00 - 16:30 Gerald Cliff (University of Alberta), Weil Representations of Local Unitary Groups
16:30 - 17:00 Laura Peskin (University of British Columbia), Mod $p$ representations of $p$-adic $\tilde{SL}_2$ via Hecke algebras
17:00 - 17:30 Camelia Karimianpour (University of Ottawa), Principal Series Representations of $n$-Fold Metaplectic Covers of $SL_2$ over a $p$-adic Field.
17:30 - 18:00 Clifton Cunningham (University of Calgary), A function-sheaf dictionary for p-adic tori
Sunday December 8  (Albion)
9:00 - 9:30 Jeff Adler (American University), The dual of a reductive algebraic group
9:30 - 10:00 Alfred Noel (UMass Boston), Tau Signatures and Characters of Weyl Groups
14:00 - 14:30 Julia Gordon (University of British Columbia), Uniform in p bounds for orbital integrals
14:30 - 15:00 Loren Spice (Texas Christian University), Sign changes in harmonic analysis on p-adic groups
15:30 - 16:00 Paul Mezo (Carleton University), Three perspectives on endoscopy
16:00 - 16:30 Aaron Christie (University of Ottawa), Some Geometrization in the Context of the Langlands Program
16:30 - 17:00 Geo Tam (McMaster University), Admissible embeddings of L-tori and the essentially tame local Langlands/Jacquet-Langlands correspondence
17:00 - 17:30 Joshua Lansky (American University), Explicit Liftings of Conjugacy Classes in Reductive Groups
History and Philosophy of Mathematics
Org: Tom Archibald (SFU) and Greg Lavers (Concordia University)
Saturday December 7  (Lyon)
11:30 - 12:00 Duncan Melville (St. Lawrence University), Dividing to rule: Precision mathematical instruments in mid-18th century England
12:00 - 12:30 Jemma Lorenat (SFU/U Pierre et Marie Curie), Julius Plücker's ``Freude an der Gestalt''
14:00 - 14:30 Laura Turner (SUNY New Paltz), Analytic representation and generality in analysis
14:30 - 15:00 Mariya Boyko (University of Toronto), Mathematics Curriculum Reform in the USSR (1960s, 1970s) and Pedagogical Innovations of Professor Kolmogorov
15:30 - 16:00 Tom Archibald (SFU), Visual Representation in the Theory of Algebraic Functions and their Integrals in the late 19th Century
16:00 - 16:30 Yaya Liu (SFU / Northwest University / Xi'an China), Equal Temperament Circa 1600 in China and Europe
Sunday December 8  (Lyon)
9:00 - 9:30 Craig Fraser (University of Toronto), Infinitesimals in Eighteenth-Century Calculus: The Background to Cauchy’s Analysis
9:30 - 10:00 Dirk Schlimm (McGill University), Non-Euclidean geometry and geometrical content
14:00 - 14:30 Jean-Pierre Marquis (Université de Montréal), Models in pure mathematics: nature and function
14:30 - 15:00 Eduardo Noble De la Torre (Université de Montréal), Alan Turing on the Foundations of Mathematics
Holomorphic dynamics and related topics
Org: Ilia Binder and Michael Yampolsky (University of Toronto)
Saturday December 7  (Alta Vista)
11:30 - 12:00 Alexander Blokh (University of Alabama at Birmingham), On laminations of degree greater than two
12:00 - 12:30 Jack Milnor (SUNY Stony Brook), Hyperbolic components of rational maps
14:00 - 14:30 Araceli Bonifant (University of Rhode Island), Fjords and Tongues in a Parameter Space for Antipode Preserving Cubic Maps
14:30 - 15:00 Rodrigo Perez (IUPUI), Examples of Rational Maps of $\mathbb{CP}^2$ With Equal Dynamical Degrees and no Invariant Foliation I
15:30 - 16:00 Roland Roeder (IUPUI), Examples of Rational Maps of $\mathbb{CP}^2$ With Equal Dynamical Degrees and no Invariant Foliation II
16:00 - 16:30 Igors Gorbovickis (University of Toronto), Parameterizing rational maps by multipliers of periodic orbits
16:30 - 17:00 Scott Sutherland (SUNY Stony Brook), Dynamics and Root Finding
17:00 - 17:30 Ilia Binder (University of Toronto), Computability of prime ends and external rays impressions.
17:30 - 18:00 Tatiana Firsova (SUNY Stony Brook)
Sunday December 8  (Alta Vista)
9:00 - 9:30 Denis Gaydashev (Uppsala), Scaling ratios for Siegel disks
9:30 - 10:00 Peter Hazard (University of Toronto), On Renormalisation of Henon-like Mappings
14:00 - 14:30 Eric Bedford (University of Indiana), Basins in holomorphic dynamics
14:30 - 15:00 Artem Dudko (SUNY Stony Brook), The Julia set of the Feigenbaum map is poly-time computable
15:30 - 16:00 Michael Yampolsky (University of Toronto), Geometrization of branched coverings of the sphere and decidability of Thurston equivalence
16:00 - 16:30 Hexi Ye (University of Toronto), Torsion points and the Lattes family
16:30 - 17:00 Raluca Tanase (SUNY Stony Brook), Semi-parabolic tools for hyperbolic Hénon maps
17:00 - 17:30 Remus Radu (SUNY Stony Brook), A structure theorem for semi-parabolic Hénon maps
Infectious Disease Modelling
Org: Robert Smith? (University of Ottawa)
Monday December 9
9:00 - 9:30 Stefanella Boatto (Federal University of Rio de Janeiro), EPIDEMICS DYNAMICS IN A CITY: A NETWORK MODEL AND SEASON VARIATIONS, York
9:00 - 9:30 Fred Brauer (University of British Columbia), Drug resistance in disease treatment models, Albion
9:30 - 10:00 Guihong Fan (Columbus State), A differential delay model for ticks, York
9:30 - 10:00 Abba Gumel (University of Manitoba), Mathematics of HPV Vaccines, Albion
14:00 - 14:30 Nyuk Sian Chong (University of Ottawa), Filippov Models of Avian Influenza, York
14:00 - 14:30 Huaiping Zhu (York University), Modeling the transmission of West Nile virus with weather conditions, Albion
14:30 - 15:00 Bhagwan Aggarwala (University of Calgary), Mathematical Modeling of HCV, Albion
14:30 - 15:00 James Watmough (University of New Brunswick), A simple in-host treatment model exhibiting sustained immunity, York
15:30 - 16:00 Kevin Church (University of Ottawa), A comparison of two malaria vector control strategies with impulsive differential equations, Albion
16:00 - 16:30 Johanna Hansen (Queens University), Coinfection and the Evolution of Resistance, Albion
16:30 - 17:00 Steve Tully (University of Guelph), Exploring the relationship between HIV awareness and personal preference towards sexual actions., Albion
17:00 - 17:30 Robert Smith? (University of Ottawa), Predicting the HIV/AIDS epidemic and measuring the effect of mobility in mainland China, Albion
Inverse Problems in Imaging
Org: Peter Gibson (York)
Sunday December 8  (Albert)
14:00 - 14:30 Ozgur Yilmaz (University of British Columbia), Sparsity and Blind Source Separation
14:30 - 15:00 Nicolas Hoell (University of Toronto), Some Uses of Harmonic Functions in Imaging
15:30 - 16:00 Peter Gibson (York University), A geometric representation of the Green's functions for scattering in layered media
16:00 - 16:30 Alexandru Tamasan (University of Central Florida), Recent progress in Current Density Impedance Imaging
16:30 - 17:00 Francis Chung (University of Michigan), Partial Data Inverse Problems for the Neumann-to-Dirichlet map
Monday December 9  (Albert)
9:00 - 9:30 Michael Lamoureux (University of Calgary), Iterative methods for full waveform inversion
9:30 - 10:00 Wenyuan Liao (University of Calgary), Adjoint analysis and its application in full waveform seismic inversion
14:00 - 14:30 Michael Haslam (York University), A High Order Method for the Scattering Problem from Layered Conducting Dielectric Media
14:30 - 15:00 Mohammad Tavalla (York University)
Lie Algebras, Representations and Cohomological Invariants
Org: Yuli Billig (Carleton University), Alistair Savage (University of Ottawa) and Kirill Zaynullin (University of Ottawa)
Saturday December 7  (Dalhousie)
11:30 - 12:00 Michael Lau (Laval University), Representations of twisted current algebras
12:00 - 12:30 Yun Gao (York University), Finite dimensional irreducible representations of some elementary unitary Lie algebras
14:00 - 14:30 Joel Kamnitzer (University of Toronto), Webs and quantum skew Howe duality
14:30 - 15:00 Peter Tingley (Loyola University), Convex orders on roots, PBW bases, and polytopes.
16:00 - 16:30 Joel Lemay (University of Ottawa), A Geometric Realization of the Basic Representation of Affine sl(n)
16:30 - 17:00 Daniele Rosso (University of Ottawa), The mirabolic Hecke algebra
17:00 - 17:30 Kaiming Zhao (Wilfred Laurier University), Irreducible representations of the Virasoro algebra
17:30 - 18:00 Nathan Manning (University of Ottawa), Global Weyl modules
Sunday December 8  (Dalhousie)
9:00 - 9:30 Changlong Zhong (University of Ottawa), $T$-equivariant oriented cohomology of flag varieties
9:30 - 10:00 Jaimal Thind (University of Toronto), Reconstruction of Lie Group Morphisms
14:00 - 14:30 Kalle Karu (University of British Columbia), Operational algebraic cobordism
14:30 - 15:00 Khoa Pham (University of Ottawa), On the Dynkin index of Lie algebras
16:00 - 16:30 Ivan Dimitrov (Queen's University), Integrable weight modules of $gl(\infty)$
16:30 - 17:00 Arturo Pianzola (University of Alberta), On the rationality of multiloop algebras (after B. Margaux)
17:00 - 17:30 Erhard Neher (University of Ottawa), Invariant bilinear forms of algebras given by descent
Monday December 9  (Dalhousie)
9:00 - 9:30 Zinovy Reichstein (University of British Columbia), Essential dimension of pseudo-reflection groups
9:30 - 10:00 Nicole Lemire (Western University), Equivariant Birational Aspects of Algebraic Tori
14:00 - 14:30 Caroline Junkins (University of Ottawa), Torsion in the gamma-filtration for groups of inner type Dn
14:30 - 15:00 Alexander Neshitov (University of Ottawa), Invariants of degree 3 and torsion in the Chow ring of a versal flag variety
16:00 - 16:30 Liam Watson (University of Glasgow), Dehn twists in Heegaard Floer homology
16:30 - 17:00 Wanshun Wong (University of Ottawa), Periods of generic torsors of groups of multiplicative type
17:00 - 17:30 Zsuzsanna Dancso (University of Toronto), A categorical realization of the cut and flow lattices of graphs
Mathematical Genomics
Org: David Sankoff (University of Ottawa)
Saturday December 7  (Cartier II)
11:30 - 12:00 Laxmi Parida (IBM Thomas J. Watson Research Center, NY), Random Graphs in Population Genomics
12:00 - 12:30 Kelly Burkett (University of Ottawa), Gene genealogies for finding disease-predisposing genetic variants
14:00 - 14:30 Pedro Feijao (Universität Bielefeld), An Algebraic Theory for Genome Rearrangements
14:30 - 15:00 Tom Boothby (Simon Fraser University), Graphs on Surfaces and Computational Genomics
15:30 - 16:00 Megan Owen (University of Waterloo), Statistics in tree space
16:00 - 16:30 Maribel Hernandez Rosales (Universität Leipzig), Cographs: A Mathematical Characterization for Valid Orthology Relations
16:30 - 17:00 Richard Friedberg (Columbia University), Diffusion on the DCJ Lattice
17:00 - 17:30 Arash Jamshidpey (University of Ottawa), Stochastic DCJ jump process on signed permutation groups and the validity of the median as an approximation to the true ancestor
17:30 - 18:00 Nadia El-Mabrouk (Université de Montréal), Resolving Gene Trees with Polytomies
Mathematics Education
Org: Peter Taylor (Queen's University)
I will talk about the undergraduate math curriculum, particularly in the first year, but I believe that there are strong echoes of my ideas in senior high school.

My thesis is that we should not be teaching calculus and linear algebra in first year, rather we should be using those (wonderful) subjects to teach our students what they really want and need (knowledge and skills). That might strike you as a simple change of emphasis, but the more that I have experimented with this, the more I see and try out in my own teaching, the more profound and critical the difference becomes. This is not only a change in pedagogy, it is a change in curriculum. I will talk for some 20 minutes about the experiences that have led me to this conclusion, and what it implies, and will give some examples. I welcome others to come and participate actively in the following discussion. For students and teachers I can offer some support towards registration and travel. Email me at peter.taylor@queensu.ca.

Peter Taylor

Chair, CMS Education Committee

Saturday December 7  (Sparks)
15:30 - 17:30 Mathematics Education Session
Matrix Theory in Quantum Information
Org: David Kribs (University of Guelph), Rajesh Pereira (University of Guelph) and Sarah Plosker (Brandon University)
Sunday December 8  (Cartier II)
9:00 - 9:30 Anne Broadbent (Unviersity of Ottawa), Specious Adversaries and Quantum Private Information Retrieval
9:30 - 10:00 Varun Narasimhachar (University of Calgary), Majorization theory and thermodynamics
14:00 - 14:20 Sarah Plosker (Brandon University), Dirichlet Polynomials, Majorization, and Trumping
14:20 - 14:40 Jeremy Levick (University of Guelph), The Four-Dimensional Perfect Mirsky Conjecture
14:40 - 15:00 Jianxin Chen (University of Guelph), symmetric extension of two-qubit states
15:30 - 16:00 Gilad Gour (University of Calgary), Towards a complete classification of multipartite entanglement
16:00 - 16:30 Nathaniel Johnston (Institute for Quantum Computing), Separability from Spectrum for Qubit-Qudit States
16:30 - 17:00 Mark Girard (University of Calgary), On Convex Optimization Problems in Quantum Information
17:00 - 17:30 Jason Crann (Carleton University), Manifestations of duality in quantum information
Monday December 9  (Cartier II)
9:00 - 9:30 Benoit Collins (University of Ottawa), Free probability and quantum information theory
9:30 - 10:00 Doug Farenick (University of Regina), Dual matrix systems and Tsirelson's problem
14:00 - 14:30 Chi-Kwong Li (College of William and Mary), Decomposition of unitary gates
14:30 - 15:00 Nicolas Delfosse (Université de Sherbrooke), Percolation and quantum error correction
15:30 - 16:00 Raymond Sze (The Hong Kong Polytechnic University), State Transformation Problem in Quantum Information
16:00 - 16:30 Marco Merkli (Memorial University), Repeated Quantum Measurement Processes
16:30 - 17:00 Muneerah Al Nuwairan (University of Ottawa), EPOSIC Channels
Modular Forms and Physics
Org: Charles Doran (University of Alberta) and Abdellah Sebbar (University of Ottawa)
Saturday December 7  (Rideau)
11:30 - 12:00 Noriko Yui (Fields/Queen's), The modularity of non-rigid Calabi-Yau threefolds
12:00 - 12:30 Sara Filippini (Fields Institute), Calabi-Yau geometries: Rigid threefolds and Hodge structures
14:00 - 14:30 Tatyana Barron (Western Ontario), Modular forms and quantization
14:30 - 15:00 Hossein Movasati (IMPA), Integrality properties of automorphic forms for triangle groups
15:30 - 16:00 Thomas Creutzig (University of Alberta), False Theta Functions and the Verlinde Formula
16:00 - 16:30 Ursula Whitcher (Wisconsin), Short Tops and Semistable Degenerations
16:30 - 17:00 Vincent Bouchard (University of Alberta), Quantum Curves and Topological Recursion
17:00 - 17:30 Emanuel Diaconescu (University of Alberta), Parabolic Refined Invariants and Macdonald Polynomials
17:30 - 18:00 John Conway (Princeton University)
Sunday December 8  (Rideau)
9:00 - 9:30 Terry Gannon (University of Alberta)
9:30 - 10:00 Alex Molnar (Queen's University), Mirror symmetry and generalized Borcea-Voisin threefolds
14:00 - 14:30 Andrija Perunicic (Fields), Arithmetic Aspects of Berglund-H\"ubsch-Krawitz Duality
14:30 - 15:00 Simon Rose (Fields/Queen's), Towards a reduced Mirror Symmetry for Quartic K3s
15:30 - 16:00 Alan Thompson (Fields/Alberta/Waterloo), Families of lattice polarized K3 surfaces with monodromy
16:00 - 16:30 Andrew Harder (University of Alberta), Moduli spaces of lattice polarized K3 surfaces and the birational geometry of Fano threefolds
Number Theory
Org: Damien Roy (University of Ottawa)
Saturday December 7  (Laurier)
11:30 - 12:00 Eyal Goren (McGill University), Modular forms on Picard modular surfaces
12:00 - 12:30 Marc Masdeu (Columbia University), A unified perspective for Darmon points
14:00 - 14:30 Gary Walsh (University of Ottawa), The arithmetical structure of terms in Lucas sequences
14:30 - 15:00 Cameron L. Stewart (University of Waterloo), On a refinement of the abc conjecture
15:30 - 16:00 Kevin Hare (University of Waterloo), Sporadic Reinhardt polygons
16:00 - 16:30 Kevin Henriot (Université de Montréal), Modelling in additive combinatorics
16:30 - 17:00 Naomi Tanabe (Queen's University), Notes on Fourier Coefficients of Hilbert Modular Forms
17:00 - 17:30 Thomas Hulse (Queen's University), Some Results of Shifted Sums
17:30 - 18:00 Jing-Jing Huang (University of Toronto), Metric Diophantine approximation on manifolds
Sunday December 8  (Laurier)
9:00 - 9:30 Patrick Ingram (Colorado State University), The filled Julia set of a Drinfeld module
9:30 - 10:00 David McKinnon (University of Waterloo), Rational points on cubic surfaces
14:00 - 14:30 Antonio Lei (CRM & McGill University), Iwasawa Theory of Abelian Varieties at Supersingular Primes
14:30 - 15:00 Payman Kassaei (King's College London and McGill University), Companion forms in parallel weight one
15:30 - 16:00 Daniel Fiorilli (University of Michigan), A probabilistic study of the explicit formula
16:00 - 16:30 James Maynard (Université de Montréal), The number of prime factors of n(n+2)(n+6)
16:30 - 17:00 Sandro Bettin (Université de Montréal), The reciprocity formula for the twisted second moment of Dirichlet L-functions
17:00 - 17:30 Youness Lamzouri (York University), A-points of the Riemann Zeta function
Operator Algebras and their Applications
Org: Benoit Collins (University of Ottawa), Thierry Giordano (University of Ottawa), Mehrdad Kalantar (Carleton University) and Matthew Kennedy (Carleton University)
Saturday December 7  (Victoria North)
11:30 - 12:00 Doug Farenick (University of Saskatchewan), New characterisations of the weak expectation property
12:00 - 12:30 Kenneth R. Davidson (University of Waterloo), Semicrossed products over lattice semigroups
14:00 - 14:30 Raphael Clouatre (University of Waterloo), Unitary equivalence to Jordan models for weak contractions of class $C_0$
14:30 - 15:00 Adam Fuller (University of Nebraska), Semicrossed Products over Semigroups
15:30 - 16:00 George Elliott (University of Toronto), A short essay on the Pimsner-Voiculescu embedding
16:00 - 16:30 David Kerr (Texas A&M), Borel complexity and automorphisms of operator algebras
16:30 - 17:00 Daniel Gonçalves (Universidade Federal de Santa Catarina, Brazil), Simplicity of partial skew group rings
17:00 - 17:30 Jonathan Novak (MIT), Asymptotics of unitary multimatrix models
17:30 - 18:00 Qingyun Wang (University of Toronto), Tracial Rokhlin property and non-commutative dimensions
Sunday December 8  (Victoria North)
9:00 - 9:30 Grazia Viola (Lakehead), Tracially Central sequences
9:30 - 10:00 Luis Santiago (University of Oregon)
14:00 - 14:30 Paul Bourgade (Harvard), Quantum unique ergodicity for generalized Wigner matrices
14:30 - 15:00 Michael Hartz (University of Waterloo)
15:30 - 16:00 Jamie Mingo (Queen's University), Asymptotic Freeness and the Transpose
16:00 - 16:30 Alexey Popov (University of Waterloo), Abelian, amenable operator algebras are similar to C*-algebras
16:30 - 17:00 Paul Skoufranis (UCLA), Freely Independent Random Variables with Non-Atomic Distributions
17:00 - 17:30 Chris Ramsey (University of Virginia), Triangular algebras vs. tensor algebras
Partial Differential Equations and Biological Applications
Org: Frithjof Lutscher (University of Ottawa) and Xingfu Zou (Western University)
Saturday December 7  (Kent)
11:30 - 12:00 Alexei Cheviakov (University of Saskatoon), The Narrow Escape Problem for the Unit Sphere: Homogenization Limit, Optimal Trap Arrangements, and the $N^2$ Conjecture
12:00 - 12:30 Chunhua Ou (Memorial University), Asymptotic Analysis of Perturbed Poisson Boltzmann Equation
14:00 - 14:30 Kunquan Lan (Ryerson University), Diffusive logistic models with harvesting rates
14:30 - 15:00 Marcus Garvie (University of Guelph), Fully spatially structured metapopulation models for predator-prey dynamics
15:30 - 16:00 Hermann Eberl (University of Guelph), PDE models of chemically induced biofilm detachment
16:00 - 16:30 Xiulan Lai (Western University), Modeling the repulsion effect by infected cells on virius spread
16:30 - 17:00 Jianhong Wu (York University), Patterns of pathogen spread induced by host range expansion
17:00 - 17:30 Yuxiang Zhang (University of Ottawa), A reaction-diffusion Lyme disease model with seasonality
17:30 - 18:00 Xiaoqiang Zhao (Memorial University), Spatial dynamics of a partially degenerate reaction-diffusion system in a periodic habitat
Random Walks and Geometry
Org: Giulio Tiozzo (ICERM, Brown University)
Saturday December 7  (Wellington Salon)
11:30 - 12:00 Joseph Maher (CUNY Staten Island), The Casson invariant of random Heegaard splittings
12:00 - 12:30 Alden Walker (University of Chicago), Surface subgroups
14:00 - 14:30 Paul Schupp (University of Illinois at Urbana-Champaign), From random walks to coarse computability
14:30 - 15:00 Ian Biringer (Boston College), Random limits of Riemannian manifolds
15:30 - 16:00 Renato Feres (Washington University, St Louis), Random dynamical systems of billiard type
16:00 - 16:30 Vaibhav Gadre (University of Warwick), Lyapunov expansion exponent for non-uniform lattices in $SL(2, \mathbb{R})$.
16:30 - 17:00 Jan Cannizzo (University of Ottawa), Poisson bundles and boundary actions
17:00 - 17:30 Behrang Forghani (University of Ottawa), Transformation of random walks on groups via Markov stopping times
17:30 - 18:00 Maryam Hosseini (University of Ottawa), Extensions of Cantor Minimal Systems.
Sunday December 8  (Wellington Salon)
9:00 - 9:30 Michael Kozdron (University of Regina), A random walk proof of the matrix tree theorem
9:30 - 10:00 Ilya Gekhtmann (University of Chicago), Stable type of the mapping class group
14:00 - 14:30 Alessandro Sisto (ETH Zurich), Tracking rates of random walks
14:30 - 15:00 Arash Jamshidpey (University of Ottawa), The geometric median of samples from measures induced by simple random walks
15:30 - 16:00 Louis-Pierre Arguin (Université de Montréal), Distributions of the maxima of the two-dimensional Gaussian free field
16:00 - 16:30 Mohammad Bardestani (University of Ottawa), Representation theory of profinite groups and its application in group expansion
16:30 - 17:00 Igor Rivin (Temple University), Generic and random elements
Representations of Algebras
Org: Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Vlastimil Dlab (Carleton) and Shiping Liu (Sherbrooke)
The representation theory of finite dimensional algebras has been one of the most active areas of research in algebra interacting with other branches of mathematics such as Lie theory, group theory and algebraic theory.

The purpose of this Scientific Session is to bring together specialists and students in these research areas to exchange their results and ideas on topics including homological conjectures, derived categories, covering theory, geometrical characterizations of the representation type of algebras, cluster categories and alike.

We expect about 15 speakers from Canada, USA, Mexico and possibly Brazil and Europe.

Saturday December 7
11:30 - 12:00 Alistair Savage (University of Ottawa), Categorification and Heisenberg doubles arising from towers of algebras, Albert
12:00 - 12:30 Frauke Bleher (University of Iowa), Orbit closures, rational surfaces, and Euler characteristics, Albert
14:00 - 14:30 Benjamin Steinberg (City College, New York), Koszul Algebras associated to zonotopes and CAT(0) cube complexes, Albert
14:30 - 15:00 Markus Schmidmeier (Florida Atlantic University), Box moves on Littlewood-Richardson tableaux, Albert
15:30 - 16:00 Mark Kleiner (Syracuse University), Integrations and functor Ext, Albert
16:00 - 16:30 Frank Marko (Penn State University), Derived representation type of Schur superalgebras, Albert
16:30 - 17:00 Helene Tyler (Manhattan College), String algebras with one cycle - the rhombic picture, Albert
17:00 - 17:30 Charles Paquette (University of Sherbrooke), Homological dimensions of subalgebras, Albert
17:30 - 18:00 Ellen Kirkman (Wake forest University), Twisted Matrix Factorizations, Albert
Sunday December 8
9:00 - 9:30 Eleonore Faber (University of Toronto), The global spectrum of commutative rings, Albert
9:30 - 10:00 Calin Chindris (University of Missouri), Moduli spaces of modules of finite-dimensional algebras, Albert
Monday December 9
9:00 - 9:30 Joel Kamnitzer (University of Toronto), Representations of quotients of shifted Yangians, Lyon
9:30 - 10:00 Colin Ingalls (University of New Brunswick), Noncommutative Resolutions, Lyon
14:00 - 15:00 Raymundo Bautista (UNAM, Mexico), Lyon
Symmetric Functions and Generalizations
Org: Angele Hamel (Laurier) and Stephanie van Willigenburg (UBC)
Saturday December 7  (York)
11:30 - 12:00 Anna Stokke (Winnipeg), Jeu-de-taquin promotion and cyclic sieving for semistandard hook tableaux
12:00 - 12:30 Anna Bertiger (Waterloo), An Equivariant Rim Hook Rule
14:00 - 14:30 Jia Huang (Minnesota), 0-Hecke algebra action on the Stanley-Reisner ring of the Boolean algebra
14:30 - 15:00 Vasu Tewari (UBC), 0-Hecke modules for quasisymmetric Schur functions
15:30 - 16:00 Aaron Lauve (Loyola), Revisiting r-Quasisymmetric Polynomials
16:00 - 16:30 Luis Serrano (UQAM), The immaculate basis of the non-commutative symmetric functions
16:30 - 17:00 Alejandro Morales (UQAM), Bijections and symmetries for factorizations of the long cycle
17:00 - 17:30 Kyle Petersen (de Paul), How to write a permutation as a product of involutions
17:30 - 18:00 Greg Warrington (Vermont), The Sweep Map
Sunday December 8  (York)
14:00 - 14:30 Franco Saliola (UQAM), Spectrum of the random-to-random operator
14:30 - 15:00 Sam Hsiao (Bard), Probabilistic interpretations of quasisymmetric functions
15:30 - 16:00 Peter McNamara (Bucknell), Comparing skew Schur functions: a quasisymmetric perspective
16:00 - 16:30 Mathieu Guay Paquet (UQAM), Convex combinations of chromatic symmetric functions
16:30 - 17:00 Holly Heglin (York)


Centre de recherches mathématiques AARMS: Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Fields Institute Pacific Institute for the Mathematical Sciences University of Ottawa McGraw Hill Ryerson Maplesoft

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/