CMS/SMC
Canadian Mathematical Society
www.cms.math.ca

Year:

The 2019 Canadian Open Mathematics Challenge -- Nov 7/8

The 2019 Canadian Open Mathematics Challenge — Nov 7/8

Canada

The COMC is the principal qualifier for the Canadian Mathematical Olympiad (CMO). Top Canadian students at the COMC are invited to write the CMO. Canadian students close to this top tier are invited to write the second-chance qualifier, called the Repêchage, to attempt to secure an invitation to the CMO. This year, the cutoff scores were --/80 or more for an invitation to write the CMO and --/80 or more for an invitation to the Repêchage.

Awards are not offered in categories listed below where participation rates are very low or where scores are below the cutoff score of --/80.

Canadian Champions
Open to students at schools in Canada or Canadian citizens/PR anywhere.
     Gold Award: Edgar Wang
   Marianopolis College, Westmount, QC
    
     Silver Award: Thomas Guo
   Phillips Exeter Academy, United States
    
     Bronze Award: Tiger Che
   SpringLight Education Institute, United States
Michael Li
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Ethan Liu
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
    
     Honour Roll: Warren Er Bei
   Sir William Osler Elementary School, Vancouver, BC
Andrew Dong
   Centennial C. & V.I., Guelph, ON
Tian-Hua Jiang
   MEC Math Enrichment Centre, Carleton University, Ottawa, ON
Tianqi Jiang
   MEC Math Enrichment Centre, Carleton University, Ottawa, ON
Evan Lu
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
Eric Shen
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Hyeonjik Son
   A.Y. Jackson S.S., North York, ON
David Tang
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Jiangxu Wan
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Boya Yang
   Burnaby South Secondary, Burnaby, BC
    
Best in Canadian Division
Grade 12 or Cégep
     Gold Award: Edgar Wang
   Marianopolis College, Westmount, QC
    
     Silver Award: Michael Li
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
    
     Bronze Award: David Tang
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Boya Yang
   Burnaby South Secondary, Burnaby, BC
    
     Honour Roll: Junyang Jiang
   Lester B. Pearson College, Victoria, BC
Tian-Hua Jiang
   MEC Math Enrichment Centre, Carleton University, Ottawa, ON
Tianqi Jiang
   MEC Math Enrichment Centre, Carleton University, Ottawa, ON
Hyeonjik Son
   A.Y. Jackson S.S., North York, ON
Kevin Wan
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
    
Best in Canadian Division
Grade 11
     Gold Award: Thomas Guo
   Phillips Exeter Academy, United States
    
     Silver Award: Tiger Che
   SpringLight Education Institute, United States
Ethan Liu
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
    
     Bronze Award: Eric Shen
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
    
     Honour Roll: Andrew Dong
   Centennial C. & V.I., Guelph, ON
Adam Huang
   Stuart Academy, United States
Zhening Li
   Sir John A. Macdonald S.S., Waterloo, ON
William Szeto
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
    
Best in Canadian Division
Grade 10
     Gold Award: Jiangxu Wan
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Daniel Yang
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
    
     Bronze Award: Henry Xie
   North Central College, United States
Zixiang Zhou
   London Central Secondary School, London, ON
    
     Honour Roll: Jiarui Cao
   Abbey Park H.S., Oakville, ON
Hao Cui
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Alec Le Helloco
   Ecole Jeannine Manuel, France
Bradley Louie
   Burnaby Central S.S., Burnaby, BC
Cheng Qin
   Shanghai High School International Division, China
Kai Wen Yang
   Victoria Park CI, North York, ON
Amelie Zhou
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
    
Best in Canadian Division
Grade 9
     Gold Award: Evan Lu
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
    
     Silver Award: Andrew Wen
   Phillips Academy, United States
    
     Bronze Award: Yiu Him Chung
   Seaquam S.S., Delta, BC
    
     Honour Roll: Michael Lee
   Dalhousie Math Challenge Club, Halifax, NS
Jordan Liu
   St. George's School, Vancouver, BC
Kaixin Wang
   Magee Secondary School, Vancouver, BC
    
Best in Canadian Division
Grade 8 or under
     Gold Award: Warren Er Bei
   Sir William Osler Elementary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Luca Tu
   MEC Math Enrichment Centre, Carleton University, Ottawa, ON
    
     Bronze Award: Marvin Mao
   Bergen County Academies, United States
    
     Honour Roll: William Dai
   Olympiads School, North York, ON
Jerry Wang
   Linbrook School, Oakville, ON
Iris Junxi Xu
   The High School Affiliated to Renmin University of China, China
Jason Zhang
   ICAE, United States
    

To report errors or omissions for this page, please contact us at comc@cms.math.ca.

 

© Canadian Mathematical Society, 2020 : https://cms.math.ca/