CMS/SMC
Canadian Mathematical Society
www.cms.math.ca
Canadian Mathematical Society

Year:

Disclaimer: Ads shown below do not indicate CMS endorsement.

2015 Sun Life Financial Canadian Open Math Challenge -- Nov 5/6

2015 Sun Life Financial Canadian Open Math Challenge — Nov 5/6

Sun Life Financial
Canada

The COMC is the principal qualifier for the Canadian Mathematical Olympiad (CMO). Top Canadian students at the COMC are invited to write the CMO. Canadian students close to this top tier are invited to write the second-chance qualifier, called the Repêchage, to attempt to secure an invitation to the CMO. This year, the cutoff scores were 66/80 or more for an invitation to write the CMO and 55/80 or more for an invitation to the Repêchage.

Awards are not offered in categories listed below where participation rates are very low or where scores are below the cutoff score of 32/80.

Canadian Champions
Open to students at schools in Canada.
     Gold Award: Richard Chow
   Albert Campbell Collegiate Institute, Toronto, ON
Thomas Guo
   Olympiads School, North York, ON
William Zhao
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
    
     Silver Award: Kai Sun
   A. B. Lucas Secondary School, London, ON
Ruizhou Yang
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Zehao Zhou
   A.Y. Jackson S.S., North York, ON
    
     Bronze Award: Steven Chow
   Albert Campbell Collegiate Institute, Toronto, ON
Alex You
   Olympic Educational Centre, Vancouver, BC
Daniel Zhou
   Centennial Collegiate, Saskatoon, SK
    
     Honour Roll: Senbo Fan
   A.N. Myer, Niagara Falls, ON
Leo Feng
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
Kevin Jia
   Lisgar Collegiate Institute, Ottawa, ON
Hyeok Jun (Steven) Lee
   Westdale S.S., Hamilton, ON
Andrew Lin
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Ying Wang
   York Mills C.I., North York, ON
Yue Weng
   Unionville H.S., Markham, ON
Peter Wu
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
Siyuan (Steven) Xia
   Old Scona Academic School, Edmonton, AB
Cody Xu
   Unionville H.S., Markham, ON
Jinhao Xu
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Jun Yan
   Columbia International College, Hamilton, ON
Waley Zhang
   New Westminster S.S., New Westminster, BC
    
Best in Canada
Grade 12 or Cégep
     Gold Award: Richard Chow
   Albert Campbell Collegiate Institute, Toronto, ON
    
     Silver Award: Senbo Fan
   A.N. Myer, Niagara Falls, ON
Kevin Jia
   Lisgar Collegiate Institute, Ottawa, ON
Cody Xu
   Unionville H.S., Markham, ON
Waley Zhang
   New Westminster S.S., New Westminster, BC
    
     Bronze Award: Ying Wang
   York Mills C.I., North York, ON
Siyuan (Steven) Xia
   Old Scona Academic School, Edmonton, AB
Jun Yan
   Columbia International College, Hamilton, ON
    
     Honour Roll: Wil Tan
   Earl Haig Secondary School, North York, ON
Ruohong Wang
   A.Y. Jackson S.S., North York, ON
Yuanxin Wang
   Pierre Elliott Trudeau High School, Markham, ON
Heng (Henry) Xia
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
Jinhao Xu
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Morgan Yuan
   Bayview S.S., Richmond Hill, ON
Jinpeng Zhou
   A.Y. Jackson S.S., North York, ON
    
Best in Canada
Grade 11
     Gold Award: Ruizhou Yang
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
    
     Silver Award: Daniel Zhou
   Centennial Collegiate, Saskatoon, SK
    
     Bronze Award: Yue Weng
   Unionville H.S., Markham, ON
    
     Honour Roll: Leo Feng
   Hon. Vincent Massey S. S. , Windsor, ON
Hyeok Jun (Steven) Lee
   Westdale S.S., Hamilton, ON
Ruiming Xiong
   Western Canada H.S., Calgary, AB
Jason Yuen
   Pierre Elliott Trudeau High School, Markham, ON
    
Best in Canada
Grade 10
     Gold Award: Kai Sun
   A. B. Lucas Secondary School, London, ON
Zehao Zhou
   A.Y. Jackson S.S., North York, ON
    
     Silver Award: Steven Chow
   Albert Campbell Collegiate Institute, Toronto, ON
Alex You
   Olympic Educational Centre, Vancouver, BC
    
     Bronze Award: Andrew Lin
   University Hill Secondary School, Vancouver, BC
Peter Wu
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
    
     Honour Roll: Gary Guang
   St. George's School, Vancouver, BC
Esther (Seunghyeon) Han
   Sentinel S.S., West Vancouver, BC
Elnaz Hessami Pilehrood
   Marc Garneau C.I., Toronto, ON
Victor Wang
   Sir Winston Churchill S. S., Vancouver, BC
    
Best in Canada
Grade 9
     Gold Award: William Zhao
   Richmond Hill H.S., Richmond Hill, ON
    
     Silver Award: Howard Halim
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
    
     Bronze Award: Edgar Wang
   College Jean-de-Brébeuf, Montréal, QC
    
     Honour Roll: Michelle Liu
   University Transition Program, Vancouver, BC
Sam Zhou
   Olympic Educational Centre, Vancouver, BC
Alvin Zou
   Prince of Wales S.S., Vancouver, BC
    
Best in Canada
Grade 8 or under
     Gold Award: Thomas Guo
   Olympiads School, North York, ON
    
     Silver Award: Boya Yang
   Burnaby South Secondary, Burnaby, BC
    
     Bronze Award: Michael Li
   Olympiads School, North York, ON
    
     Honour Roll: Maria Hessami Pilehrood
   University of Toronto, Toronto, ON
Anna Krokhine
   University of Toronto Schools, Toronto, ON
Roger Li
   Ivy Path School, Toronto, ON
    

To report errors or omissions for this page, please contact us at comc@cms.math.ca.

 

© Canadian Mathematical Society, 2017 : https://cms.math.ca/