Réunion d'hiver SMC 2014

Université McMaster, 5 - 8 décembre 2014

Sessions        

Sessions scientifiques

À l'invitation du comité de coordination, des sessions sont prévues dans les domaines ci-dessous. La liste de conférenciers est préliminaire, et l'on demande à toute personne intéressée à présenter une communication dans l'une des sessions de contacter l'un des organisateurs de la session en question. Toutes les séances scientifiques auront lieu à l'hôtel Sheraton Hamilton.

Géometrie algébrique des espaces de formes modulaires
Org: Ruxandra Moraru (Waterloo) et Steven Rayan (Toronto)
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Tyler Holden (Toronto), Generalized Equivariant Cohomology and Stratifications I
9:30 - 10:00 Peter Crooks (Toronto), Generalized Equivariant Cohomology and Stratifications II
14:00 - 14:30 Alejandra Vicente-Colmenares (Waterloo), Stable co-Higgs bundles over $\mathbb{P}^1 \times\mathbb{P}^1$.
14:30 - 15:00 Jeremy Lane (Toronto), Convexity and fiber connectedness in integrable systems.
15:30 - 16:00 Kevin Luk (Toronto), Logarithmic Courant Algebroids
16:00 - 16:30 James Mracek (Toronto), Betti Numbers of Symplectic Quotients of Based Loop Groups
17:00 - 17:30 Alan Thompson (Waterloo), Degenerations of Plane Sextics
17:30 - 18:00 Nikita Nikolaev (Toronto)
18:00 - 18:30 Daniel Rowe (Toronto), Lusztig Slices in the Affine Grassmannian
 
Géométrie algébrique arithmétique
Org: Manfred Kolster (McMaster)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 10:00 Al Weiss (Alberta)
14:00 - 15:00 Men Fai Lim (Toronto)
15:30 - 16:00 Jonathan Sands (University of Vermont), Zeta-functions and Finiteness of the Number of Ideal Classes in Quaternion Orders
16:00 - 17:00 Antonio Lei (Laval), Universal norm of crystalline classes
17:00 - 18:00 Ernst Kani (Queen's)
 
lundi 8 décembre
9:00 - 10:00 Romyar Sharifi (Arizona)
14:00 - 15:00 Kumar Murty (Toronto)
15:30 - 16:30 Dylan Attwell-Duval (McGill), Counting cusps for orthogonal Shimura varieties
16:30 - 17:30 Soroosh Yazdani (Google), Largest Prime Divisor of terms of EDS
 
Formes automorphiques et théorie des représentations
Org: Moshe Adrian (Toronto)
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Moshe Adrian (Toronto), The Local Converse Problem for GL(n,F)
9:30 - 10:00 Monica Nevins (Ottawa), Branching to the derived group of length-one toral supercuspidal representations
14:00 - 15:00 Clifton Cunningham (Calgary)
15:30 - 16:00 Paul Mezo (Carleton), Twisted endoscopy in the framework of Adams-Barbasch-Vogan
16:00 - 16:30 Geo Kam-Fai Tam (McMaster)
16:30 - 17:30 Hugo Chapdelaine (Laval)
 
Algèbre commutative : interactions avec la combinatoire algébrique, la géométrie algébrique et la théorie des représentations
Org: Tony Geramita (Queen's & Genoa) et Adam Van Tuyl (Lakehead)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Juan Migliore (Notre Dame), Secant varieties to the varieties of reducible hypersurfaces
14:30 - 15:00 Yong Su Shin (Sungshin Women's University), The Minimal Free Graded Resolution of A Star-Configuration in $\mathbb P^n$
15:30 - 16:00 Tai Ha (Tulane), Algebraic invariants of fiber products
16:00 - 16:30 Jennifer Biermann (Mt. Holyoke)
16:30 - 17:00 Enrico Carlini (Monash), On the Waring rank of cubics
17:00 - 17:30 Mats Boij (KTH), Cones of Hilbert Functions
17:30 - 18:00 Sarah Mayes (Quest)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Brian Harbourne (Nebraska), Survey of recent work on resurgences and the containment problem
9:30 - 10:00 Elena Guardo (Catania), On the Hilbert functions of points in $\mathbb{P}^1\times \mathbb{P}^1\times \mathbb{P}^1$.
14:00 - 14:30 Susan Cooper (North Dakota)
14:30 - 15:00 Paolo Mantero (UC Riverside), On a conjecture by G. V. Chudnovsky
15:30 - 16:00 Luca Chiantini (Siena), On the representation of general forms
16:00 - 16:30 Alessandro Oneto (Stockholm), A Waring problem with higher degree terms
16:30 - 17:00 Zach Teitler (Boise State), Lower bound for ranks of invariant forms
17:00 - 17:30 Hiro Abo (Idaho)
17:30 - 18:00 Tomasz Szemberg (Uniwersytet Pedagogiczny), On Sylvester-Gallai Theorem for conics
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Sara Faridi (Dalhousie), Multigraded Betti Numbers of monomial ideals I
9:30 - 10:00 Nursel Erey (Dalhousie), Multigraded Betti numbers of monomial ideals II
14:00 - 14:30 Greg Smith (Queen's), Parliaments of polytopes and toric vector bundles
14:30 - 15:00 David Wehlau (RMC and Queen's), Hilbert Functions of Graded Gorenstein Ideals with an $S_n$-action.
 
Théorie de la calculabilité
Org: Peter Cholak (Notre Dame) et Barbara Csima (Waterloo)
 
Horaire à déterminer
Eric Astor (Chicago), Asymptotic density, immunity, and randomness
David Belanger (Cornell), The jump of an ideal of degrees
Mingzhong Cai (Wisconsin-Madison), The join property and low$_2$ r.e.\ degrees
Douglas Cenzer (Florida), Algorithmically random functions and effective capacity
Ellen Chih (California - Berkeley), Splittings and computably enumerable sets
Damir Dzhafarov (Connecticut), Computable, uniform, and strong reductions
Valentina Harizanov (The George Washington University), Interaction of computability theory and computable algebra
Matthew Harrison-Trainor (California – Berkeley), Independence in computable algebra
Denis Hirschfeldt (Chicago), Homogeneous sets for colorings of $\mathbb N$
Gregory Igusa (Notre Dame), Cohen 1-generics and the finite intersection principle
Iskander Kalimullin (Kazan Federal University), Index sets and enumerability of families
Julia Knight (Notre Dame), Comparing two versions of the reals using computability
Karen Lange (Wellesley College), Classifying $\mathcal{D}$-maximal sets
Steffen Lempp (Wisconsin – Madison), Kalimullin pairs and definability in the enumeration degrees
Andrew Marks (Caltech), Poly-time Turing reducibility is universal
Alexander Melnikov (California – Berkeley), Torsion-free abelian groups and infinite divisibility
Keng Meng (Selwyn) Ng (Nanyang Technological University), Diamond embeddings and minimal pairs in the r.e. truth table degrees
Christopher Porter (Florida), Initial segment complexity and randomness for computable measures
Jan Reimann (Penn State), Algorithmically random point processes
Noah Schweber (California – Berkeley), Computability and structures in generic extensions
Linda Westrick (Connecticut), Comparing subshifts in $\mathbb{Z}$ and $\mathbb{Z}^2$
 
Communications libres
Org: Jamie Foster (McMaster)
 
Horaire à déterminer
Lucas Calixto (Ottawa), Equivariant Map Queer Lie Superalgebras
Michael Cavers (Calgary), Rewiring dynamics on directed graphs
Douglas Henrich (Iroquois Ridge High School), Mathematical Ethics: Values, Valences and Virtues
Mohammad Alamgir Hossain (Memorial), Numerical modelling of the nonhydrostatic mesoscale stratified flows
Reese Johnston (University of Wisconsin), Complexity of binary trees of uncountable height
Ethan McCarthy (Wisconsin—Madison), Counting periodic billiard paths on some tessellating polygons
S.M. Ashrafur Rahman (Western), Modelling the impact of early versus late antiretroviral treatment on HIV epidemics
Schehrazad Selmane (University of Science and Technology Houari Boumediene, Algeria), Forecast of Cutaneous Leishmaniasis Incidence using Temperature
Xiaoying Wang (Western), Modeling the trait in fear of predators
Wenjing Zhang (York), Rich dynamical behaviors arise in a 2-dimensional disease model with convex incidence
 
Géométrie différentielle
Org: Benoit Charbonneau (Waterloo), Spiro Karigiannis (Waterloo) et McKenzie Wang (McMaster)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 15:00 Jacques Hurtubise (McGill)
15:30 - 16:30 Ailana Fraser (UBC)
16:30 - 17:30 Frédéric Rochon (UQAM), A Cheeger-Müller theorem on manifolds with cusps
17:30 - 18:00 Reza Seyyadali (Waterloo)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 10:00 Ruxandra Moraru (Waterloo)
14:00 - 15:00 Xiangwen Zhang (Columbia), Minkowski formulae and Alexandrov's theorems in spacetimes
15:30 - 16:30 William Wylie (Syracuse), Positive weighted sectional curvature
16:30 - 17:30 Marco Gualtieri (Toronto)
 
Systèmes dynamiques et applications en biologie mathématique
Org: Hermann Eberl (Guelph) et Gail Wolkowicz (McMaster)
 
Horaire à déterminer
Jacques Belair (Montreal)
Fred Brauer (UBC), Some simple nosocomial disease transmission models
Pietro-Luciano Buono (UOIT), Symmetry and Bifurcations in First-order Hyperbolic PDEs with Nonlocal Terms Modelling Animal Aggregation
Sue Ann Campbell (Waterloo), Mean Field Analysis of Networks of Neurons
Yuming Chen (Wilfrid Laurier), The global stability of an SIRS model with infection age
Guihong Fan (Columbus State), The Bifurcation Study of 1:2 Resonance in a Delayed System of Two Coupled Neurons
Hongbin Guo (Public Health Agency of Canada)
Tony Humphries (McGill), Modelling myelopoiesis with state-dependent delay differential equations
Silvana Ilie (Ryerson), Effective methods for stochastic biochemical kinetics
Kunquan Lan (Ryerson), Diffusive logistic models with harvesting rate functions
Bill Langford (Guelph), Huygens' clocks revisited
Victor LeBlanc (Ottawa), Lattice symmetry breaking perturbations for spiral waves
Michael Li (Alberta), Developing a Mathematical Modeling Approach to Public Health Assessment: HIV in China as a Case Study
Xinzhi Liu (Waterloo), A generalized invariance principle for infectious disease models with switching and pulse control
Felicia Magpantay (University of Michigan), Fitting models of imperfect vaccines to pertussis incidence data
Connell McCluskey (Wilfrid Laurier), Disease Models with Immigration
Robert Smith? (Ottawa), Can mathematics change the world? Insights into policy changes using HPV modelling as an example
Peter Stechlinski (Waterloo), Control strategies for a seasonal model of chikungunya disease
Lin Wang (UNB), Biological systems with multiple stable states
Marion Weedermann (Dominican), Optimization of biogas production in a model for anaerobic digestion
Jianhong Wu (York)
Xiaoqiang Zhao (Memorial), Propagation Phenomena for A Reaction and Diffusion Model with Seasonal Succession
Huaiping Zhu (York), Bifurcation of limit cycles in predator-prey models, canard cycles and Hilbert's 16th problem
Xingfu Zou (Western), Budding vs lysis---- on viral release strategies in virus replication
 
Dynamique des systèmes biologiques
Org: Ben Bolker et Jonathan Dushoff (McMaster)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Sébastien Portalier (McGill)
14:30 - 15:00 Steve Walker (McMaster)
15:30 - 16:00 Marie Auger-Méthé (Alberta), Tackling the challenges of fitting movement models to marine data
16:00 - 16:30 Katherine Scranton (Yale)
16:30 - 17:00 Tarik Gouhier (Northeastern University), Coral disease dynamics under environmental change
17:00 - 17:30 Alexandra Teslya (McMaster)
17:30 - 18:00 Yanyu Xiao (Alberta)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Xi Huo (Ryerson)
9:30 - 10:00 Bernhard Konrad (UBC)
14:00 - 14:30 Ali Khanafer (University of Illinois at Urbana-Champaign)
14:30 - 15:00 Eric Foxall (Victoria)
15:30 - 16:00 Irena Papst (McMaster)
16:00 - 16:30 Dora Rosati (McMaster)
16:30 - 17:00 David Champredon (McMaster)
17:00 - 17:30 Lindsay Keegan (McMaster)
17:30 - 18:00 Sarder Mohammed Asaduzzaman (Victoria), The coexistence or replacement of two subtypes of influenza
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Bryce Morsky (Guelph)
9:30 - 10:00 James O'Dwyer (University of Illinois)
14:00 - 14:30 Matthew Scott (Waterloo)
14:30 - 15:00 Mo'tassem al-Arydah (Khalifa University)
15:30 - 16:00 Clay Cressler (Queen's)
16:00 - 16:30 Nicole Mideo (Toronto)
16:30 - 17:00 Wilfred Ndifon (African Institute for Mathematical Sciences)
17:00 - 17:30 Xingpeng Jiang (Drexel)
 
Dynamique des fluides en géophysique et en science de l’environnement
Org: Francis Poulin (Waterloo)
 
Horaire à déterminer
Jahrul Alam (Memorial)
Gualtiero Badin (University of Hamburg), Hydrodynamic Nambu Brackets derived by Geometric Constraints
Walter Craig (McMaster), Birkhoff normal forms for water waves
Michael Dunphy (Waterloo)
Liv Herdman (Stanford)
Nicholas Kevlahan (McMaster), Compressive sampling for energy spectrum estimation of turbulent flows
Paul Kushner (Toronto)
Kevin Lamb (Waterloo)
Francis Poulin (Waterloo), Simple Models of Oceanic Fronts
Marek Stastna (Waterloo), Swimming Plankton: Limit cycles and the effect of intrinsic vs extrinsic noise
Jacques Vanneste (University of Edinburgh), Interactions between near-inertial waves and mean flow in the ocean
Michael Waite (Waterloo)
 
Mathématiques financières
Org: Minsuk Kwak et Traian Pirvu (McMaster)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Bruno Remillard (HEC Montreal)
9:30 - 10:00 Alex Badescu (University du Quebec a Montreal)
14:00 - 14:30 Cody Hyndman (Concordia)
14:30 - 15:00 Anatoliy Swishchuk (Calgary), Volatility Derivatives: History, Ideas and Developments
15:30 - 16:00 Alexey Kuznetsov (York), Examples of maturity randomization in Levy-driven models
16:00 - 16:30 Adam Metzler (Wilfired Laurier)
16:30 - 17:00 David Saunders (Waterloo), Lower Tail Independence of Diffusion Hitting Times
17:00 - 17:30 Joe Campolieti (Wilfired Laurier)
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Patrice Gaillardetz (Concordia)
9:30 - 10:00 Matt Davison (Western), Modeling Energy Spreads with a Novel Mean-reverting Stochastic Process
14:00 - 14:30 Hyejin Ku (York)
14:30 - 15:00 Kristina Sendova (Western), On a perturbed dual risk model with dependence between inter-gain times and gain sizes
15:30 - 16:00 Roman Makarov (Wilfired Laurier)
16:00 - 16:30 Rogemar S Mamon (Western)
16:30 - 17:00 Mark Ressor (Western)
17:00 - 17:30 Sebastian Jaimungal (Toronto), A Mean-Field Gama Approach To Optimal Execution
 
Repères, fractales, pavages et ondelettes, par rapport à la conjecture de Fuglede
Org: Jean Pierre Gabardo (McMaster) et Chun-Kit Lai (San Francisco State University)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Chun-Kit Lai (San Francisco State University), Fuglede's and generalized Fuglede's conjecture on ${\mathbb R}^1$
14:30 - 15:00 Dorin Dutkay (University of Central Florida), Tiling and scaling properties of spectra of fractals
15:30 - 16:00 Kathryn Hare (Waterloo), Hausdorff and packing measures of balanced Cantor sets
16:00 - 16:30 Franklin Mendivil (Acadia)
16:30 - 17:00 Eva Curry (Acadia)
17:00 - 17:30 Palle Jorgensen (University of Iowa), Representation theoretic questions connected to the spectral/tile question.
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Mihalis Kolountzakis (University of Crete), Riesz bases of exponentials for domains that tile multiply with a lattice
9:30 - 10:00 Alex Iosevich (Rochester University)
14:00 - 14:30 Kyle Hambrook (UBC)
14:30 - 15:00 Baris Ugurcan (Western), Whitney-type Problems and Haar Expansions on the Sierpinski Gasket
15:30 - 16:00 Trubee Davison (University of Colorado)
16:00 - 16:30 Eric Weber (Iowa State University), Fourier Frames for the Cantor-4 Set
16:30 - 17:00 Keith Taylor (Dalhousie), Groups with essentially a one point dual
17:00 - 17:30 Deguang Han (University of Central Florida), Frames, dilations and related problems
17:30 - 18:00 József Vass (Waterloo), On the Exact Convex Hull of IFS Fractals
 
Horaire à déterminer
Jason Phillips (Wright State University)
 
Méthodes de discrétisation géométrique et adaptabilité
Org: Marc Laforest (École Polytechnique de Montréal) et Gantumur Tsogtgerel (McGill)
 
Horaire à déterminer
Harbir Antil (George Mason), Optimal control of a free boundary problem
Gerard Awanou (University of Illinois Chicago), Analysis of numerical methods for the Monge-Amp\`ere equation
Alexander Bihlo (Memorial)
Anil Hirani (University of Illinois Urbana-Champain)
Nicholas Kevlahan (McMaster), A dynamically adaptive wavelet-based method for the shallow water equations on the icosahedral sphere
Scott MacLachlan (Memorial)
Ari Stern (University of Washington St Louis)
Andy Wan (McGill), The multiplier method to construct conservative finite difference schemes for ordinary and partial differential equations
Kris Van Der Zee (Nottingham)
 
Géometrie et topologie de variétés en basse dimension
Org: Hans U. Boden (McMaster) et Liam Watson (Glasgow)
 
Horaire à déterminer
Nima Anvari (McMaster), Cyclic Group Actions on Contractible Four-Manifolds
John Baldwin (Boston College), A refinement of the Ozsvath-Szabo contact invariant
Dror Bar-Natan (Toronto)
Steve Boyer (UQAM), On the Neumann and Reid conjecture concerning knots with hidden symmetries
Francois Charette (Max Planck Institute for Mathematics), Quantum homology of orientable Lagrangian surfaces
Chris Cornwell (UQAM)
Andrew Donald (Michigan State)
David Duncan (Michigan State), From instantons to quilts with seam degenerations
Joshua Greene (Boston College)
Eric Harper (McMaster), Virtual knots, almost classical knots, and their Alexander invariants
Matt Hedden (Michigan State), Obstructing the existence of algebraic curves in $\mathbb{C}P^2$ with prescribed singularities
Alyson Hildum (McMaster), Topological 4-manifolds with RAAG fundamental groups
Cagatay Kutluhan (Buffalo)
Adam Levine (Princeton), Satellite operators and piecewise-linear concordance.
Johanna Mangahas (Buffalo)
Dale Rolfsen (UBC), Generalized torsion in knot groups
Daniel Ruberman (Brandeis), Smooth structures on contractible 4-manifolds
Peter Samuelson (Toronto), Character varieties and a deformed peripherial map
 
Exposés de recherche par les étudiants gradués
Org: Irena Papst et Adrien Thierry (McMaster)
 
Horaire à déterminer
Ali Ghasemi (McMaster)
Spencer Hunt (McMaster)
Tyler Meadows (McMaster)
Sergei Melkoumian (McMaster)
Athinthra Sethurajan (McMaster), Reconstruction of State-Dependant Material Properties and Its Application in Electrochemical Systems
Yusuke Shimabukuro (McMaster), Nonlinear waves in the integrable systems
Peter Sinclair (McMaster), Computable Axiomatizability of Elementary Classes
Adrien Thierry (McMaster)
 
Les récents développement dans les Systèmes intégrables
Org: Stephen Anco (Brock) et Dmitry Pelinovsky (McMaster)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Dmitry Korotkin (Concordia)
14:30 - 15:00 Vasilisa Shramchenko (Sherbrooke), Poncelet theorem and Painlevé VI
15:30 - 16:00 Thomas Wolf (Brock)
16:00 - 16:30 Alexander Odesski (Brock), Non-homogeneous systems of hydrodynamic type possessing Lax representations
16:30 - 17:00 Danilo Riglioni (Montréal), Superintegrable systems with spin induced by coalgebra symmetry
17:00 - 17:30 Masoumeh Sajedi (Montréal), Two-dimensional superintegrable quantum systems with potentials expressed in terms of Painlevé transcendents
17:30 - 18:00 Xiangke Chang (Saskatchewan), A generalized nonisospectral Camassa-Holm equation and its multipeakon solutions
 
Théorie des modèles
Org: Omar Sanchez et Patrick Speissegger (McMaster)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 15:00 Rahim Moosa (Waterloo), Differential fields with free operators
15:30 - 16:00 Ronnie Nagloo (City University of New York)
16:00 - 16:30 James Freitag (California, Berkeley)
16:30 - 17:00 Jana Marikova (Western Illinois)
17:00 - 18:00 Maryanthe Malliaris (Chicago)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Athipat Thamrongthanyalak (Ohio State), Continuous Definable Skolem Functions in O-minimal Structures
9:30 - 10:00 Sanjay Patel (McMaster)
14:00 - 15:00 Philipp Hieronymi (University of Illinois at Urbana-Champaign), Expansions of the ordered additive group of real numbers by two discrete subgroups
15:30 - 16:00 Alex Rennet (Toronto)
16:00 - 16:30 Matthew Luther (McMaster)
16:30 - 17:00 Chris Eagle (Toronto)
17:00 - 18:00 Bradd Hart (McMaster)
 
Les EPD nonlinéaires venant de la physique mathématique
Org: Stan Alama et Lia Bronsard (McMaster)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Robert McCann (Toronto), The spectrum for a family of fourth order diffusions near the self-similar attractor
14:30 - 15:00 Vitali Vougalter (University of Cape Town), Existence of stationary solutions for some nonlocal reaction-diffusion equations
15:30 - 16:00 Robert L Jerrard (Toronto)
16:00 - 16:30 Marina Chugunova (Claremont Graduate University)
16:30 - 17:00 Bernardo Galvao-Sousa (Toronto), Accelerating Fronts in Semilinear Wave Equations
17:00 - 17:30 Andres Contreras (Fields)
17:30 - 18:00 Qi Gao (National Taiwan University), Symmetric vortices of two-component Ginzburg-Landau system
 
dimanche 7 décembre
14:00 - 14:30 Israel Sigal (Toronto)
14:30 - 15:00 Alexei Cheviakov (Saskatchewan), Nonlinear Equations for Finite-Amplitude Wave Propagation in Fiber-Reinforced Hyperelastic Media
15:30 - 16:00 Dmitry Pelinovsky (McMaster), Orbital stability of periodic waves and black solitons in the cubic defocusing NLS equation
16:00 - 16:30 Gino Biondini (University of Buffalo)
16:30 - 17:00 Yuri Cher (Toronto), On a class of Generalized Derivative Nonlinear Schr\"odinger Equations
17:00 - 17:30 Stefanella Boatto (Universidade Federal do Rio de Janeiro)
17:30 - 18:00 Walter Craig (McMaster)
 
lundi 8 décembre
14:00 - 14:30 Almut Burchard (Toronto)
14:30 - 15:00 Ihsan Topaloglu (McMaster), Nonlocal attractive-repulsive interaction energies of binary densities
15:30 - 16:00 Dmitry Golovaty (University of Akron)
16:00 - 16:30 Tiziana Giorgi (New Mexico State University), Field-induced smectic phases in liquid crystals
16:30 - 17:00 Mary Pugh (Toronto), Special Solutions in Smectic Electroconvection
17:00 - 17:30 Xavier Lamy (McMaster and University of Lyon), Uniaxial symmetry and `biaxial escape' in nematic liquid crystals
 
Algèbres d’opérateurs et théorie des opérateurs
Org: Ken Davidson (Waterloo) et Matthew Kennedy (Carleton)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Marcelo Laca (Victoria), von Neumann algebras of strongly connected higher rank graphs
14:30 - 15:00 Raphael Clouatre (Waterloo)
15:30 - 16:00 George Elliott (Toronto), Recent progress in C*-algebra classification theory
16:00 - 16:30 Adam Fuller (Nebraska)
16:30 - 17:00 Yanli Song (Toronto)
17:00 - 17:30 Martin Argerami (Regina), Classification of finitely generated operator systems
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Laurent Marcoux (Waterloo)
9:30 - 10:00 Qingyun Wang (Toronto), Regularity property and actions with the weak tracial Rokhlin property
14:00 - 14:30 Matt Wiersma (Waterloo), C*-norms for tensor products of discrete group C*-algebras
14:30 - 15:00 Chris Ramsey (Virginia), The semicrossed product algebra of a dynamical system
15:30 - 16:00 Doug Farenick (Regina), Expectation and Bayes rule with quantum random variables
16:00 - 16:30 Paul Skoufranis (Texas A&M University), Free Probability for Pairs of Faces
16:30 - 17:00 Dilian Yang (Windsor), Cycline subalgebras of k-graph C*-algebras
17:00 - 17:30 Adam Dor-On (Waterloo), C*-envelopes of tensor algebras arising from Markov chains
17:30 - 18:00 Jamie Mingo (Queen's)
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Ilijas Farah (York)
9:30 - 10:00 Zhuang Niu (Wyoming)
14:00 - 14:30 Matthew Kennedy (Carleton)
14:30 - 15:00 Maria-Grazia Viola (Lakehead)
15:30 - 16:00 Martino Lupini (York), Uniqueness, homogeneity, and universality of the noncommutative Gurarij space
16:00 - 16:30 Michael Hartz (Waterloo)
16:30 - 17:00 Vladimir Troitsky (Alberta)
17:00 - 17:30 Kun Wang (Toronto)
 
Origine et évolution des génomes bactériens
Org: Paul Higgs et Ralph Pudritz (McMaster)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 10:00 Yuri Wolf (National Center for Biotechnology Information, Maryland), Turbulent genomes: quantification of gene acquisition, loss and displacement in prokaryotes
14:00 - 15:00 Tal Dagan (University of Kiel), Phylogenomic networks reveal trends and barriers to lateral gene transfer during microbial evolution
15:30 - 16:00 Daniel Brown (Waterloo), Fast algorithms for phylogenetic reconstruction of aligned sequeneces
16:00 - 16:30 Weilong Hao (Wayne State University), Estimating evolutionary rates of discrete characters, and its application on genome evolution
16:30 - 17:00 Radhey Gupta (McMaster)
17:00 - 17:30 Eric Collins (University of Alaska)
17:30 - 18:00 Paul Higgs (McMaster), Phylogenetic models of bacterial genome evolution incorporating gene insertion and deletion and horizontal gene transfer
 
Percées récentes en analyse variationnelle et en optimisation linéaire
Org: Antoine Deza (McMaster) et Henry Wolkowicz (Waterloo)
 
Horaire à déterminer
Abdo Alfakih (Windsor), A New Semidefinite Farkas lemma and the dimensional rigidity of bar frameworks
Heinz Bauschke (UBC), The Douglas-Rachford Algorithm: Recent Progress
Yuen-Lam (Vris) Cheung (Waterloo), Efficient and Accurate Solutions for Linear Programs with Bound Constraints
Ahad Dehghani (McGill), A Primal-Dual Regularized Interior-Point Method for Semidefinite Programming
Antoine Deza (McMaster), On the polynomial Hirsch conjecture and its continuous analogue
Yichuan (Daniel) Ding (UBC), An Overloaded Bipartite Queueing System with Scoring-Based Priority Rules
Warren Hare (UBC), Numerical Variational Analysis
Michael Metel (McMaster), Chance Constrained Optimization for Parimutuel Horse Race Betting
Walaa Moursi (UBC)
Bartosz Protas (McMaster), Probing Fundamental Bounds in Hydrodynamics Using Variational Optimization Methods
Hristo Sendov (Western), Loci of complex polynomials
Shawn Xianfu Wang (UBC), Weak subdifferentials, rl-density and maximal monotonicity
Henry Wolkowicz (Waterloo), Coordinate Shadows of Semi-definite and Euclidean Distance Matrix Completions
Yuriy Zinchenko (Calgary), On a shortest 2-path problem
 
Modèles stochastiques et applications
Org: Shui Feng (McMaster) et Bruno Remillard (HEC Montreal)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Donald A. Dawson (Carleton), Random walk, percolation and branching systems on the hierarchical group
14:30 - 15:00 Louis-Pierre Arguin (Montreal), Probabilistic approach for the maxima of the Riemann Zeta function on the critical line
15:30 - 16:00 Phelim Boyle (Wilfrid Laurier), Beyond Perron Frobenius
16:00 - 16:30 Clarence Simard (HEC Montreal), General model for limit order book and market orders
16:30 - 17:00 Wei Sun (Concordia), New criteria for Hunt’s hypothesis (H) of Levy processes
17:00 - 17:30 Raluca Balan (Ottawa), Intermittency for the stochastic wave and heat equations with fractional noise in time
17:30 - 18:00 Rafal Kulik (Ottawa)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Neal Madras (York), Random 312-Avoiding Permutations
9:30 - 10:00 Louigi Addario-Berry (McGill)
9:30 - 10:00 Deli Li (Lakehead), A Characterization of a New Type of Strong Law of Large Numbers
14:00 - 14:30 Don L. McLeish (Waterloo), Convergence of the Discrete Variance Swap in Time-Homogeneous Diffusion Models
15:30 - 16:00 Fred Hoppe (McMaster)
16:00 - 16:30 Xiaowen Zhou (Concordia), Some Support Properties of $\Lambda$-Fleming-Viot Processes with Brownian Spatial Motion
16:30 - 17:00 Stefano Favaro (University of Torino and Collegio Carlo Alberto), A new tool for nonparametric estimation of species variety with Gibbs-type priors
17:00 - 17:30 Youzhou Zhou (Zhongnan University of Economics and Law), Some Large Deviation Principles and Law of Large Numbers for Random Energy Model
 
Enseigner l’introduction aux preuves
Org: Shay Fuchs et Jaimal Thind (Toronto)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Bernardo Galvao-Sousa (Toronto)
14:30 - 15:00 Daniel Solow (Case Western Reserve University), What an Ideal Transition Course Should (and Should Not) Be...in My Opinion
15:30 - 16:00 Maria Wesslen (Toronto), Connecting an Introduction to Proofs course with higher level courses
16:00 - 16:30 Patrick Rault (SUNY Geneseo), Using inquiry-based learning to teach proofs.
16:30 - 17:00 Steve Furino (Waterloo)
17:00 - 17:30 Dale Garraway (Eastern Washington University), The role of Structure in an introduction to proofs course.
17:30 - 18:00 Jaimal Thind and Shay Fuchs [Joint] (Toronto), Once we teach, what do we ask?
 
Géométrie algébrique torique et combinatoire
Org: Eric Katz (Waterloo) et Jessie Yang (McMaster)
 
samedi 6 décembre
14:00 - 14:30 Askold Khovanskii (Toronto), Newton polyhedra and irreducible components of complete intersection
14:30 - 15:00 Kiumars Kaveh (University of Pittsburgh)
15:30 - 16:00 Kalle Karu (UBC), Non-finitely generated Cox rings
16:00 - 16:30 Dave Anderson (IMPA)
16:30 - 17:00 Charles Doran (Alberta)
17:00 - 17:30 Hugh Thomas (UNB), Monodromy for the quintic mirror
17:30 - 18:00 Kael Dixon (McGill), How black holes give counter-examples to the convexity of the moment map.
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 9:30 Dustin Cartwright (Yale)
9:30 - 10:00 Farbod Shokrieh (Cornell), Faithful Tropicalization of Abelian Varieties
14:00 - 14:30 Graham Denham (Western)
14:30 - 15:00 Christopher Manon (George Mason University)
15:30 - 16:00 Lisa Jeffrey (Toronto)
16:00 - 16:30 Yael Karshon (Toronto)
16:30 - 17:00 Matthias Franz (Western)
17:00 - 17:30 Caroline Junkins (Western), The Steinberg basis and the twisted gamma-filtration
17:30 - 18:00 Joel Lemay (Ottawa), Geometric Fock Space Representations of Affine sl(n) and gl(n)
 
L'enseignement des mathématiques au premier cycle au 21e siècle : repenser le curriculum
Org: Chantal Buteau (Brock) et Miroslav Lovric (McMaster)
 
dimanche 7 décembre
9:00 - 10:00 PANEL DISCUSSION: Hichem Ben-El-Mechaiekh, Nadia Hardy, Dragana Martinovic, Yvan St-Aubin [Panel] (Brock, Concordia, Windsor, and Montreal), PANEL DISCUSSION: What is the mathematics we ‘should’ teach and the pedagogy we ‘should’ use in this XXIst Century?
14:00 - 14:30 Miroslav Lovric and Chantal Buteau [Joint] (McMaster and Brock), Undergraduate Mathematics Education in 21st Century — Rethinking Curriculum : Introduction
14:30 - 15:00 Frédéric Gourdeau (Laval), Mathematics, technology and curriculum: a complex interaction
15:30 - 16:00 Nadia Hardy (Concordia), 1939 – 2014: Can the mathematics undergraduate curriculum catch up? (*)
16:00 - 16:30 Chester Weatherby (Wilfrid Laurier), Underprepared for first year Mathematics: Now what?
16:30 - 17:00 Walter Whiteley (York), Spatial Reasoning and Communication: Core Mathematics Curriculum
17:00 - 17:30 Ami Mamolo (UOIT), An argument for the unconventional in undergraduate mathematics education
17:30 - 18:00 Ashley Nahornick, Is Calculus Really Necessary
 
lundi 8 décembre
9:00 - 9:30 Laura Broley (Montréal), Computer Programming and the Ideal Undergraduate Mathematics Program: Some Mathematicians' Perspectives
9:30 - 10:00 Chantal Buteau (Brock), Undergraduates Learning Programming for Simulation and Investigation of Mathematics Concepts and Real-World Modelling
14:00 - 14:30 Andrey Novoseltsev (Alberta), Reflections on Increasing Use of Software in Teaching Mathematical Optimization
14:30 - 15:00 Carmen Bruni (UBC), The Math Exam/Educational Resources Wiki
15:30 - 16:00 Santo D’Agostino (Brock), Creating Mathematics Curricula for the 21st Century
16:00 - 16:30 Margo Kondratieva (Memorial), On the importance of combining new and old mathematical ideas
16:30 - 17:00 David Poole (Trent), Flattening the Mathematics Curriculum

Commanditaires

McMaster University Centre de recherches mathématiques AARMS: Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Fields Institute Pacific Institute for the Mathematical Sciences Tourism Hamilton

© Société mathématique du Canada : http://www.smc.math.ca/