2014 CMS Winter Meeting

McMaster University, December 5 - 8, 2014

Sessions        

Scientific Sessions

By invitation of the Meeting Committee, there will be sessions in the following areas. The list of speakers is preliminary, and participants interested in delivering a talk in one of the sessions should contact one of the organizers of that session. All scientific sessions will take place at the Sheraton Hamilton Hotel. Click Here for a Map

Algebraic Geometry of Moduli Spaces
Org: Ruxandra Moraru (Waterloo) and Steven Rayan (Toronto)
 
Schedule to be determined
Peter Crooks (Toronto)
Tyler Holden (Toronto)
Jeremy Lane (Toronto)
Kevin Luk (Toronto)
James Mracek (Toronto)
Nikita Nikolaev (Toronto)
Daniel Rowe (Toronto)
Alan Thompson (Waterloo), Degenerations of Plane Sextics
Alejandra Vicente-Colmenares (Waterloo)
 
Arithmetic Algebraic Geometry
Org: Manfred Kolster (McMaster)
 
Sunday December 7
9:00 - 10:00 Sujatha Ramdorai (UBC)
14:00 - 15:00 Al Weiss (Alberta)
15:30 - 16:00 Men Fai Lim (Toronto)
16:00 - 17:00 Antonio Lei (Laval)
17:00 - 17:30 Ernst Kani (Queen's)
17:30 - 18:00 Jonathan Sands (University of Vermont)
 
Monday December 8
9:00 - 10:00 Romyar Sharifi (Arizona)
14:00 - 15:00 Kumar Murty (Toronto)
15:30 - 16:00 Soroosh Yazdani (Google)
16:00 - 16:30 Dylan Attwell-Duval (McGill), Counting cusps for orthogonal Shimura varieties
16:30 - 17:30 John Voigt (Dartmouth)
 
Automorphic Forms and Representation Theory
Org: Moshe Adrian (Toronto)
 
Monday December 8
9:00 - 9:30 Moshe Adrian (Toronto), The Local Converse Problem for GL(n,F)
9:30 - 10:00 Monica Nevins (Ottawa), Branching to the derived group of length-one toral supercuspidal representations
14:00 - 15:00 Clifton Cunningham (Calgary)
15:30 - 16:00 Paul Mezo (Carleton)
16:00 - 16:30 Geo Kam-Fai Tam (McMaster)
16:30 - 17:30 Hugo Chapdelaine (Laval)
 
Commutative Algebra: Interactions with Algebraic Combinatorics, Algebraic Geometry, and Representation Theory
Org: Tony Geramita (Queen's & Genoa) and Adam Van Tuyl (Lakehead)
 
Saturday December 6
14:00 - 14:30 Juan Migliore (Notre Dame), Secant varieties to the varieties of reducible hypersurfaces
14:30 - 15:00 Yong Su Shin (Sungshin Women's University), The Minimal Free Graded Resolution of A Star-Configuration in $\mathbb P^n$
15:30 - 16:00 Tai Ha (Tulane), Algebraic invariants of fiber products
16:00 - 16:30 Jennifer Biermann (Mt. Holyoke)
16:30 - 17:00 Enrico Carlini (Monash)
17:00 - 17:30 Mats Boij (KTH), Cones of Hilbert Functions
17:30 - 18:00 Sarah Mayes (Quest)
 
Sunday December 7
9:00 - 9:30 Brian Harbourne (Nebraska)
9:30 - 10:00 Elena Guardo (Catania)
14:00 - 14:30 Susan Cooper (North Dakota)
14:30 - 15:00 Paolo Mantero (UC Riverside)
15:30 - 16:00 Luca Chiantini (Siena), On the representation of general forms
16:00 - 16:30 Alessandro Oneto (Stockholm)
16:30 - 17:00 Zach Teitler (Boise State), Lower bound for ranks of invariant forms
17:00 - 17:30 Hiro Abo (Idaho)
17:30 - 18:00 Tomas Szemberg (Uniwersytet Pedagogiczny)
 
Monday December 8
9:00 - 9:30 Sara Faridi (Dalhousie)
9:30 - 10:00 Nursel Erey (Dalhousie)
14:00 - 14:30 Greg Smith (Queen's)
14:30 - 15:00 David Wehlau (RMC and Queen's)
 
Computability Theory
Org: Peter Cholak (Notre Dame) and Barbara Csima (Waterloo)
 
Schedule to be determined
Eric Astor (Chicago), Asymptotic density, immunity, and randomness
David Belanger (Cornell)
Mingzhong Cai (Wisconsin-Madison), The join property and low$_2$ r.e.\ degrees
Douglas Cenzer (Florida), Algorithmically random functions and effective capacity
Ellen Chih (California - Berkeley), Splittings and computably enumerable sets
Damir Dzhafarov (Connecticut), Computable, uniform, and strong reductions
Valentina Harizanov (The George Washington University), Interaction of computability theory and computable algebra
Matthew Harrison-Trainor (California – Berkeley), Independence in computable algebra
Denis Hirschfeldt (Chicago), Homogeneous sets for colorings of $\mathbb N$
Gregory Igusa (Notre Dame), Cohen 1-generics and the finite intersection principle
Iskander Kalimullin (Kazan Federal University), Index sets and enumerability of families
Julia Knight (Notre Dame), Comparing two versions of the reals using computability
Karen Lange (Wellesley College), Classifying $\mathcal{D}$-maximal sets
Steffen Lempp (Wisconsin – Madison), Kalimullin pairs and definability in the enumeration degrees
Andrew Marks (Caltech), Poly-time Turing reducibility is universal
Alexander Melnikov (California – Berkeley), Torsion-free abelian groups and infinite divisibility
Keng Meng (Selwyn) Ng (Nanyang Technological University), Diamond embeddings and minimal pairs in the r.e. truth table degrees
Christopher Porter (Florida), Initial segment complexity and randomness for computable measures
Jan Reimann (Penn State), Algorithmically random point processes
Noah Schweber (California – Berkeley), Computability and structures in generic extensions
Linda Westrick (Connecticut)
 
Contributed Papers
Org: Jamie Foster (McMaster)
 
Schedule to be determined
Michael Cavers (Calgary), Rewiring dynamics on directed graphs
Douglas Henrich (Iroquois Ridge High School), Mathematical Ethics: Values, Valences and Virtues
Mohammad Alamgir Hossain (Memorial), Numerical modelling of the nonhydrostatic mesoscale stratified flows
Ethan McCarthy (Wisconsin—Madison), Counting periodic billiard paths on some tessellating polygons
Schehrazad Selmane (University of Science and Technology Houari Boumediene, Algeria), Forecast of Cutaneous Leishmaniasis Incidence using Temperature
Wenjing Zhang (York), Rich dynamical behaviors arise in a 2-dimensional disease model with convex incidence
 
Differential Geometry
Org: Benoit Charbonneau (Waterloo), Spiro Karigiannis (Waterloo) and McKenzie Wang (McMaster)
 
Schedule to be determined
Ailana Fraser (UBC)
Marco Gualtieri (Toronto)
Jacques Hurtubise (McGill)
Ruxandra Moraru (Waterloo)
Frédéric Rochon (UQAM)
Reza Seyyadali (Waterloo)
William Wylie (Syracuse)
Xiangwen Zhang (Columbia), Minkowski formulae and Alexandrov's theorems in spacetimes
 
Dynamical Systems with Applications in Mathematical Biology
Org: Hermann Eberl (Guelph) and Gail Wolkowicz (McMaster)
 
Schedule to be determined
Jacques Belair (Montreal)
Fred Brauer (UBC), Some simple nosocomial disease transmission models
Pietro-Luciano Buono (UOIT)
Sue Ann Campbell (Waterloo), Mean Field Analysis of Networks of Neurons
Yuming Chen (Wilfrid Laurier), The global stability of an SIRS model with infection age
Guihong Fan (Columbus State), The Bifurcation Study of 1:2 Resonance in a Delayed System of Two Coupled Neurons
Hongbin Guo (Public Health Agency of Canada)
Tony Humphries (McGill), Modelling myelopoiesis with state-dependent delay differential equations
Silvana Ilie (Ryerson)
Kunquan Lan (Ryerson), Diffusive logistic models with harvesting rate functions
Bill Langford (Guelph)
Victor LeBlanc (Ottawa), Lattice symmetry breaking perturbations for spiral waves
Michael Li (Alberta)
Xinzhi Liu (Waterloo), A generalized invariance principle for infectious disease models with switching and pulse control
Felicia Magpantay (University of Michigan), Fitting models of imperfect vaccines to pertussis incidence data
Connell McCluskey (Wilfrid Laurier), Disease Models with Immigration
Robert Smith? (Ottawa), Can mathematics change the world? Insights into policy changes using HPV modelling as an example
Peter Stechlinski (Waterloo), Control strategies for a seasonal model of chikungunya disease
Lin Wang (UNB), Biological systems with multiple stable states
Marion Weedermann (Dominican), Optimization of biogas production in a model for anaerobic digestion
Jianhong Wu (York)
Xiaoqiang Zhao (Memorial), Propagation Phenomena for A Reaction and Diffusion Model with Seasonal Succession
Huaiping Zhu (York)
Xingfu Zou (Western), Budding vs lysis---- on viral release strategies in virus replication
 
Dynamics of Biological Systems
Org: Ben Bolker and Jonathan Dushoff (McMaster)
 
Schedule to be determined
Mo'tassem al-Arydah (Khalifa University)
Sarder Mohammed Asaduzzaman (Victoria)
Marie Auger-Méthé (Alberta)
David Champredon (McMaster)
Clay Cressler (Queen's)
Eric Foxall (Victoria)
Tarik Gouhier (Northeastern University), Coral disease dynamics under environmental change
Xi Huo (Ryerson)
Xingpeng Jiang (Drexel)
Lindsay Keegan (McMaster)
Ali Khanafer (University of Illinois at Urbana-Champaign)
Bernhard Konrad (UBC)
Nicole Mideo (Toronto)
Bryce Morsky (Guelph)
Wilfred Ndifon (African Institute for Mathematical Sciences)
James O'Dwyer (University of Illinois)
Irena Papst (McMaster)
Sébastien Portalier (McGill)
Dora Rosati (McMaster)
Matthew Scott (Waterloo)
Katherine Scranton (Yale)
Alexandra Teslya (McMaster)
Steve Walker (McMaster)
Yanyu Xiao (Alberta)
 
Environmental and Geophysical Fluid Dynamics
Org: Francis Poulin (Waterloo)
 
Schedule to be determined
Jahrul Alam (Memorial)
Gualtiero Badin (University of Hamburg)
Walter Craig (McMaster)
Serge D'Alessio (Waterloo)
Michael Dunphy (Waterloo)
Liv Herdman (Stanford)
Nicholas Kevlahan (McMaster)
Paul Kushner (Toronto)
Kevin Lamb (Waterloo)
Francis Poulin (Waterloo)
Marek Stastna (Waterloo), Swimming Plankton: Limit cycles and the effect of intrinsic vs extrinsic noise
Jacques Vanneste (University of Edinburgh), Interactions between near-inertial waves and mean flow in the ocean
Michael Waite (Waterloo)
 
Financial Mathematics
Org: Minsuk Kwak and Traian Pirvu (McMaster)
 
Sunday December 7
9:00 - 9:30 Bruno Remillard (HEC Montreal)
9:30 - 10:00 Alex Badescu (University du Quebec a Montreal)
14:00 - 14:30 Cody Hyndman (Concordia)
14:30 - 15:00 Anatoliy Swishchuk (Calgary), Volatility Derivatives: History, Ideas and Developments
15:30 - 16:00 Alexey Kuznetsov (York), Examples of maturity randomization in Levy-driven models
16:00 - 16:30 Adam Metzler (Wilfired Laurier)
16:30 - 17:00 David Saunders (Waterloo)
17:00 - 17:30 Joe Campolieti (Wilfired Laurier)
 
Monday December 8
9:00 - 9:30 Patrice Gaillardetz (Concordia)
9:30 - 10:00 Matt Davison (Western), Modeling Energy Spreads with a Novel Mean-reverting Stochastic Process
14:00 - 14:30 Hyejin Ku (York)
14:30 - 15:00 Kristina Sendova (Western)
15:30 - 16:00 Roman Makarov (Wilfired Laurier)
16:00 - 16:30 Rogemar S Mamon (Western)
16:30 - 17:00 Mark Ressor (Western)
17:00 - 17:30 Sebastian Jaimungal (Toronto), A Mean-Field Gama Approach To Optimal Execution
 
Frames, Fractals, Tiling, and Wavelets, in Connection with the Fuglede's Conjecture
Org: Jean Pierre Gabardo (McMaster) and Chun-Kit Lai (San Francisco State University)
 
Saturday December 6
14:00 - 14:30 Chun-Kit Lai (San Francisco State University), Fuglede's and generalized Fuglede's conjecture on ${\mathbb R}^1$
14:30 - 15:00 Dorin Dutkay (University of Central Florida), Tiling and scaling properties of spectra of fractals
15:30 - 16:00 Kathryn Hare (Waterloo), Hausdorff and packing measures of balanced Cantor sets
16:00 - 16:30 Franklin Mendivil (Acadia)
16:30 - 17:00 Eva Curry (Acadia)
17:00 - 17:30 Palle Jorgensen (University of Iowa), Representation theoretic questions connected to the spectral/tile question.
17:30 - 18:00 Steen Pedersen (Wright State University)
 
Sunday December 7
9:00 - 9:30 Mihalis Kolountzakis (University of Crete)
9:30 - 10:00 Alex Iosevich (Rochester University)
14:00 - 14:30 Kyle Hambrook (UBC)
14:30 - 15:00 Baris Ugurcan (Western)
15:30 - 16:00 Trubee Davison (University of Colorado)
16:00 - 16:30 Eric Weber (Iowa State University), Fourier Frames for the Cantor-4 Set
16:30 - 17:00 Keith Taylor (Dalhousie)
17:00 - 17:30 Deguang Han (University of Central Florida), Frames, dilations and related problems
17:30 - 18:00 József Vass (Waterloo), On the Exact Convex Hull of IFS Fractals
 
Geometric Discretization Methods and Adaptivity
Org: Marc Laforest (École Polytechnique de Montréal) and Gantumur Tsogtgerel (McGill)
 
Schedule to be determined
Harbir Antil (George Mason), Optimal control of a free boundary problem
Gerard Awanou (University of Illinois Chicago), Analysis of numerical methods for the Monge-Amp\`ere equation
Alexander Bihlo (Memorial)
Anil Hirani (University of Illinois Urbana-Champain)
Nicholas Kevlahan (McMaster)
Scott MacLachlan (Memorial)
Ari Stern (University of Washington St Louis)
Andy Wan (McGill)
Kris Van Der Zee (Nottingham)
 
Geometry and Topology of Manifolds in Low-Dimensions
Org: Hans U. Boden (McMaster) and Liam Watson (Glasgow)
 
Schedule to be determined
Nima Anvari (McMaster)
John Baldwin (Boston College), A refinement of the Ozsvath-Szabo contact invariant
Dror Bar-Natan (Toronto)
Steve Boyer (UQAM)
Francois Charette (Max Planck Institute for Mathematics), Quantum homology of orientable Lagrangian surfaces
Chris Cornwell (UQAM)
Andrew Donald (Michigan State)
David Duncan (Michigan State)
Joshua Greene (Boston College)
Eric Harper (McMaster)
Matt Hedden (Michigan State)
Alyson Hildum (McMaster)
Cagatay Kutluhan (Buffalo)
Adam Levine (Princeton)
Johanna Mangahas (Buffalo)
Dale Rolfsen (UBC), Generalized torsion in knot groups
Daniel Ruberman (Brandeis)
Peter Samuelson (Toronto), Character varieties and a deformed peripherial map
 
Graduate Student Research Presentations
Org: Irena Papst and Adrien Thierry (McMaster)
 
Schedule to be determined
Ali Ghasemi (McMaster)
Spencer Hunt (McMaster)
Tyler Meadows (McMaster)
Sergei Melkoumian (McMaster)
Athinthra Sethurajan (McMaster)
Yusuke Shimabukuro (McMaster)
Peter Sinclair (McMaster)
Adrien Thierry (McMaster)
 
Integrable Systems: Recent Developments
Org: Stephen Anco (Brock) and Dmitry Pelinovsky (McMaster)
 
Saturday December 6
14:00 - 14:30 Dmitry Korotkin (Concordia)
14:30 - 15:00 Vasilisa Shramchenko (Sherbrooke), Poncelet theorem and Painlevé VI
15:30 - 16:00 Thomas Wolf (Brock)
16:00 - 16:30 Alexander Odesski (Brock), Non-homogeneous systems of hydrodynamic type possessing Lax representations
16:30 - 17:00 Danilo Riglioni (Montréal)
17:00 - 17:30 Masoumeh Sajedi (Montréal)
17:30 - 18:00 Xiangke Chang (Saskatchewan)
 
Model Theory
Org: Omar Sanchez and Patrick Speissegger (McMaster)
 
Saturday December 6
14:00 - 15:00 Rahim Moosa (Waterloo)
15:30 - 16:00 Ronnie Nagloo (City University of New York)
16:00 - 16:30 James Freitag (California, Berkeley)
16:30 - 17:00 Jana Marikova (Western Illinois)
17:00 - 18:00 Maryanthe Malliaris (Chicago)
 
Sunday December 7
9:00 - 9:30 Athipat Thamrongthanyalak (Ohio State)
9:30 - 10:00 Sanjay Patel (McMaster)
14:00 - 15:00 Philipp Hieronymi (University of Illinois at Urbana-Champaign), Expansions of the ordered additive group of real numbers by two discrete subgroups
15:30 - 16:00 Alex Rennet (Toronto)
16:00 - 16:30 Matthew Luther (McMaster)
16:30 - 17:00 Chris Eagle (Toronto)
17:00 - 18:00 Bradd Hart (McMaster)
 
Non-Linear PDE of Mathematical Physics
Org: Stan Alama and Lia Bronsard (McMaster)
 
Saturday December 6
14:00 - 14:30 Robert McCann (Toronto), The spectrum for a family of fourth order diffusions near the self-similar attractor
14:30 - 15:00 Vitali Vougalter (University of Cape Town), Existence of stationary solutions for some nonlocal reaction-diffusion equations
15:30 - 16:00 Robert L Jerrard (Toronto)
16:00 - 16:30 Marina Chugnova (Claremont Graduate University)
16:30 - 17:00 Bernardo Galvao-Sousa (Toronto), Accelerating Fronts in Semilinear Wave Equations
17:00 - 17:30 Andres Contreras (Fields)
17:30 - 18:00 Qi Gao (National Taiwan University), Symmetric vortices of two-component Ginzburg-Landau system
 
Sunday December 7
14:00 - 14:30 Israel Sigal (Toronto)
14:30 - 15:00 Alexei Cheviakov (Saskatchewan)
15:30 - 16:00 Dmitry Pelinovsky (McMaster), Orbital stability of periodic waves and black solitons in the cubic defocusing NLS equation
16:00 - 16:30 Gino Biondini (University of Buffalo)
16:30 - 17:00 Yuri Cher (Toronto)
17:00 - 17:30 Stefanella Boatto (Universidade Federal do Rio de Janeiro)
17:30 - 18:00 Walter Craig (McMaster)
 
Monday December 8
14:00 - 14:30 Almut Burchard (Toronto)
14:30 - 15:00 Ihsan Topaloglu (McMaster), Nonlocal attractive-repulsive interaction energies of binary densities
15:30 - 16:00 Dmitry Golovaty (University of Akron)
16:00 - 16:30 Tiziana Giorgi (New Mexico State University), Field-induced smectic phases in liquid crystals
16:30 - 17:00 Mary Pugh (Toronto), Special Solutions in Smectic Electroconvection
17:00 - 17:30 Xavier Lamy (McMaster and University of Lyon), Uniaxial symmetry and `biaxial escape' in nematic liquid crystals
 
Operator Algebras and Operator Theory
Org: Ken Davidson (Waterloo) and Matthew Kennedy (Carleton)
 
Saturday December 6
14:00 - 14:30 Marcelo Laca (Victoria)
14:30 - 15:00 Raphael Clouatre (Waterloo)
15:30 - 16:00 George Elliott (Toronto)
16:00 - 16:30 Adam Fuller (Nebraska)
16:30 - 17:00 Yanli Song (Toronto)
17:00 - 17:30 Martin Argerami (Regina)
 
Sunday December 7
9:00 - 9:30 Laurent Marcoux (Waterloo)
9:30 - 10:00 Qingyun Wang (Toronto)
14:00 - 14:30 Matt Wiersma (Waterloo), C*-norms for tensor products of discrete group C*-algebras
14:30 - 15:00 Chris Ramsey (Virginia)
15:30 - 16:00 Doug Farenick (Regina)
16:00 - 16:30 Paul Skoufranis (Texas A&M University), Free Probability for Pairs of Faces
16:30 - 17:00 Dilian Yang (Windsor)
17:00 - 17:30 Adam Dor-On (Waterloo), C*-envelopes of tensor algebras arising from Markov chains
17:30 - 18:00 Jamie Mingo (Queen's)
 
Monday December 8
9:00 - 9:30 Ilijas Farah (York)
9:30 - 10:00 Zhuang Niu (Wyoming)
14:00 - 14:30 Matthew Kennedy (Carleton)
14:30 - 15:00 Maria-Grazia Viola (Lakehead)
15:30 - 16:00 Martino Lupini (York)
16:00 - 16:30 Michael Hartz (Waterloo)
16:30 - 17:00 Vladimir Troitsky (Alberta)
 
Origin and Evolution of Bacterial Genomes
Org: Paul Higgs and Ralph Pudritz (McMaster)
 
Sunday December 7
9:00 - 10:00 Yuri Wolf (National Center for Biotechnology Information, Maryland), Turbulent genomes: quantification of gene acquisition, loss and displacement in prokaryotes
14:00 - 15:00 Tal Dagan (University of Kiel)
15:30 - 16:00 Daniel Brown (Waterloo), Fast algorithms for phylogenetic reconstruction of aligned sequeneces
16:00 - 16:30 Weilong Hao (Wayne State University), Estimating evolutionary rates of discrete characters, and its application on genome evolution
16:30 - 17:00 Radhey Gupta (McMaster)
17:00 - 17:30 Eric Collins (University of Alaska)
17:30 - 18:00 Paul Higgs (McMaster), Phylogenetic models of bacterial genome evolution incorporating gene insertion and deletion and horizontal gene transfer
 
Recent Advances in Variational Analysis and Linear Optimization
Org: Antoine Deza (McMaster) and Henry Wolkowicz (Waterloo)
 
Schedule to be determined
Abdo Alfakih (Windsor), A New Semidefinite Farkas lemma and the dimensional rigidity of bar frameworks
Heinz Bauschke (UBC)
Yuen-Lam (Vris) Cheung (Waterloo), Efficient and Accurate Solutions for Linear Programs with Bound Constraints
Ahad Dehghani (McGill), A Primal-Dual Regularized Interior-Point Method for Semidefinite Programming
Antoine Deza (McMaster), On the polynomial Hirsch conjecture and its continuous analogue
Yichuan (Daniel) Ding (UBC), An Overloaded Bipartite Queueing System with Scoring-Based Priority Rules
Warren Hare (UBC), Numerical Variational Analysis
Michael Metel (McMaster), Chance Constrained Optimization for Parimutuel Horse Race Betting
Walaa Moursi (UBC)
Bartosz Protas (McMaster), Probing Fundamental Bounds in Hydrodynamics Using Variational Optimization Methods
Hristo Sendov (Western), Loci of complex polynomials
Shawn Xianfu Wang (UBC)
Henry Wolkowicz (Waterloo), Coordinate Shadows of Semi-definite and Euclidean Distance Matrix Completions
Yuriy Zinchenko (Calgary), On a shortest 2-path problem
 
Stochastic Models and Applications
Org: Shui Feng (McMaster) and Bruno Remillard (HEC Montreal)
 
Schedule to be determined
Louigi Addario-Berry (McGill)
Louis-Pierre Arguin (Montreal), Probabilistic approach for the maxima of the Riemann Zeta function on the critical line
Raluca Balan (Ottawa), Intermittency for the stochastic wave and heat equations with fractional noise in time
Phelim Boyle (Wilfrid Laurier), Beyond Perron Frobenius
Donald A. Dawson (Carleton), Random walk, percolation and branching systems on the hierarchical group
Stefano Favaro (University of Torino and Collegio Carlo Alberto)
Fred Hoppe (McMaster)
Michael Kouritzin (Alberta)
Rafal Kulik (Ottawa)
Deli Li (Lakehead), A Characterization of a New Type of Strong Law of Large Numbers
Neal Madras (York), Random 312-Avoiding Permutations
Don L. McLeish (Waterloo)
Clarence Simard (HEC Montreal), General model for limit order book and market orders
Wei Sun (Concordia), New criteria for Hunt’s hypothesis (H) of Levy processes
Xiaowen Zhou (Concordia)
Youzhou Zhou (Zhongnan University of Economics and Law)
 
Teaching Introduction to Proofs Courses
Org: Shay Fuchs and Jaimal Thind (Toronto)
 
Schedule to be determined
Steve Furino (Waterloo)
Bernardo Galvao-Sousa (Toronto)
Dale Garraway (Eastern Washington University), The role of Structure in an introduction to proofs course.
Patrick Rault (SUNY Geneseo)
Daniel Solow (Case Western Reserve University), What an Ideal Transition Course Should (and Should Not) Be...in My Opinion
Jaimal Thind and Shay Fuchs [Joint] (Toronto), Once we teach, what do we ask?
Maria Wesslen (Toronto)
 
Toric and Combinatorial Algebraic Geometry
Org: Eric Katz (Waterloo) and Jessie Yang (McMaster)
 
Saturday December 6
14:00 - 14:30 Askold Khovanskii (Toronto)
14:30 - 15:00 Kiumars Kaveh (University of Pittsburgh)
15:30 - 16:00 Kalle Karu (UBC), Non-finitely generated Cox rings
16:00 - 16:30 Dave Anderson (IMPA)
16:30 - 17:00 Charles Doran (Alberta)
17:00 - 17:30 Hugh Thomas (UNB)
17:30 - 18:00 Kael Dixon (McGill)
 
Sunday December 7
9:00 - 9:30 Dustin Cartwright (Yale)
9:30 - 10:00 Farbod Shokrieh (Cornell), Faithful Tropicalization of Abelian Varieties
14:00 - 14:30 Graham Denham (Western)
14:30 - 15:00 Christopher Manon (George Mason University)
15:30 - 16:00 Lisa Jeffrey (Toronto)
16:00 - 16:30 Yael Karshon (Toronto)
16:30 - 17:00 Matthias Franz (Western)
17:00 - 17:30 Caroline Junkins (Western)
17:30 - 18:00 Joel Lemay (Ottawa)
 
Undergraduate Mathematics Education in 21st Century: Rethinking Curriculum
Org: Chantal Buteau (Brock) and Miroslav Lovric (McMaster)
 
Schedule to be determined
PANEL DISCUSSION: Hichem Ben-El-Mechaiekh, Nadia Hardy, Dragana Martinovic, Yvan St-Aubin [Panel] (Brock, Concordia, Windsor, and Montreal), PANEL DISCUSSION: What is the mathematics we ‘should’ teach and the pedagogy we ‘should’ use in this XXIst Century?
Laura Broley (Montréal), Computer Programming and the Ideal Undergraduate Mathematics Program: Some Mathematicians' Perspectives
Carmen Bruni (UBC), The Math Exam/Educational Resources Wiki
Chantal Buteau (Brock), Undergraduates Learning Programming for Simulation and Investigation of Mathematics Concepts and Real-World Modelling
Santo D’Agostino (Brock), Creating Mathematics Curricula for the 21st Century
Frédéric Gourdeau (Laval), Mathematics, technology and curriculum: a complex interaction
Nadia Hardy (Concordia), 1939 – 2014: Can the mathematics undergraduate curriculum catch up? (*)
Margo Kondratieva (Memorial), On the importance of combining new and old mathematical ideas
Miroslav Lovric and Chantal Buteau [Joint] (McMaster and Brock), Undergraduate Mathematics Education in 21st Century — Rethinking Curriculum : Introduction
Ami Mamolo (UOIT), An argument for the unconventional in undergraduate mathematics education
Ashley Nahornick, Is Calculus Really Necessary
Andrey Novoseltsev (Alberta), Reflections on Increasing Use of Software in Teaching Mathematical Optimization
David Poole (Trent), Flattening the Mathematics Curriculum
Chester Weatherby (Wilfrid Laurier), Underprepared for first year Mathematics: Now what?
Walter Whiteley (York), Spatial Reasoning and Communication: Core Mathematics Curriculum

Sponsors

McMaster University Centre de recherches mathématiques AARMS: Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Fields Institute Pacific Institute for the Mathematical Sciences Tourism Hamilton

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/