2012 CMS Winter Meeting

Fairmont Queen Elizabeth (Montreal), December 7 - 10, 2012


Scientific Sessions

By invitation of the Meeting Committee, there will be sessions in the following areas. The list of speakers is preliminary, and participants interested in delivering a talk in one of the sessions should contact one of the organizers of that session.

Special Sessions (MPE2013) Regular Sessions
MPE 2013
Celestial Mechanics
Org: Florin Diacu (Victoria), Manuele Santoprete (Wilfrid Laurier) and Cristina Stoica (Wilfrid Laurier)
MPE 2013
Saturday December 8  (Hochelaga 5)
10:30 - 10:55 Lennard Bakker (Brigham Young), The Rhomboidal Symmetric-Mass Four-Body Problem.
11:00 - 11:25 Cristina Stoica (Wilfrid Laurier), Relative equilibria in symmetric $(2N+1)$-body problems
14:00 - 14:25 Daniel Offin (Queen's University), Dynamics, stability and symmetric minimization
15:00 - 15:25 Abdalla Mansur (Queen's University), The Maslov index and Stability of Periodic Solutions
15:30 - 15:55 Juan Luis Garcia Guirao (Universidad Politecnica de Cartagena), Periodic orbits and $\mathcal{C}^1$-integrability in the planar Stark-Zeeman problem
16:15 - 16:40 Manuele Santoprete (Wilfrid Laurier), Relative equilibria in the four-vortex problem with two pairs of equal vorticities
16:45 - 17:10 Gareth Roberts (College of the Holy Cross), Stability of Relative Equilibria in the N-Vortex Problem
17:15 - 17:40 Jeffrey Lawson (Western Carolina), Saari's Conjecture on simple mechanical systems with symmetry
Sunday December 9  (Hochelaga 5)
14:30 - 14:55 Toshiaki Fujiwara (Kitasato), Saari's homographic conjecture for the planar equal-mass three-body problem under the Newton potential and a strong force potent
15:30 - 15:55 Florin Diacu (Victoria), Rotopulsators of the curved N-body problem
16:15 - 16:40 J. Guadalupe Reyes Victoria (UAM)
Ecological Dynamics Under Temporal Variation
Org: Frithjof Lutscher (Ottawa) and Rebecca C. Tyson (British Columbia)
MPE 2013
Sunday December 9  (Péribonka)
14:00 - 14:25 Qihua Huang (Alberta), Mathematical Risk Assessment of Contaminants on Fish Population Dynamics
14:30 - 14:55 Huaiping Zhu (York), Modeling of Mosquito Abundance and West Nile Virus Risk Using Weather and Environment Conditions
15:00 - 15:25 Xiaoqiang Zhao (Memorial), A Reaction-Diffusion Lyme Disease Model with Seasonality
15:30 - 15:55 Frithjof Lutscher (Ottawa), Modeling seasonal behavior change and disease transmission in wildlife
16:15 - 16:40 Matt Calder (Western), Net Reproductive Number for a Matrix Population Model with Dispersion and an Application to Neogobius Melanostomus
16:45 - 17:10 Frédéric Guichard (McGill), Marine reserve networks for non-equilibrium metacommunities
Monday December 10  (Péribonka)
8:00 - 8:25 Rebecca Tyson (UBC Okanagan), How seasonality, behavior and climate affect predator-prey cycles
8:30 - 8:55 Gunog Seo (Ryerson), Effect of Temporal Variability on Persistence Conditions in Rivers
14:00 - 14:25 Hermann Eberl (Guelph), The role of spatial effects for temporally varying biofilm control strategies
14:30 - 14:55 James Watmough (UNB), Modelling the spread of aquatic invasives in tidal currents with both drift and maturation delay.
Epidemiology - Genomics
Org: Erica Moodie and David Stephens (McGill)
MPE 2013
Sunday December 9  (Kamouraska)
14:00 - 14:30 Daniel Zenklusen (Montréal), Imaging Single Transcripts Resolves Kinetics of Gene Expression Processes
14:30 - 15:00 Michael Mackey (McGill), Molecular distributions in gene regulatory networks
15:00 - 15:30 Theodore Perkins (Ottawa Health Research Institute), What Do Molecules Do When We're Not Looking? State Sequence Analysis for Stochastic Chemical Systems
15:30 - 16:00 Marc Roussel (Lethbridge), Stochastic effects in gene transcription
16:15 - 16:45 Andrew Rutenberg (Dalhousie), Stochastic Models of Plastic Development in Cyanobacterial Filaments
16:45 - 17:15 Brian Ingalls (Waterloo), Sensitivity Trade-offs in Systems Biology
17:15 - 17:45 David McMillen (Toronto), Design methods and constraints for biological integral control
Monday December 10  (Kamouraska)
14:00 - 14:30 Janet Raboud (Toronto; Dalla Lana School of Public Health), Left truncation in the context of competing risks
14:30 - 15:00 Yongling Xiao (INESSS), Flexible marginal structural models for estimating cumulative effect of time-varying treatment on the hazard
15:00 - 15:30 Jessica Young (Harvard School of Public Health), Simulation from a known Cox MSM using standard parametric models for the g-formula
15:30 - 16:00 Mark van der Laan (UC-Berkeley), Statistical Methods for Causal Inference In HIV Research
16:15 - 16:45 Raphael Fonteneau (Inria Lille - Nord Europe, France), Batch Mode Reinforcement Learning based on the Synthesis of Artificial Trajectories
16:45 - 17:15 James Dai (Statistical Center for HIV/AIDS Research and Prevention), Adherence, ARV drug concentration and estimation of PrEP efficacy for HIV prevention
17:15 - 17:45 Katia Charland (McGill), An application of gravity models to identify factors related to community pandemic influenza A/H1N1 vaccine coverage
Epidemiology - Infectious Diseases
Org: Julien Arino (Manitoba) and Robert Smith? (Ottawa)
MPE 2013
sponsored by the Canadian Applied and Industrial Mathematics Society (CAIMS)
Saturday December 8  (Chambly)
10:30 - 10:55 Julien Arino (Manitoba), On the direction of bifurcations in metapopulations
11:00 - 11:25 Robert Smith? (Ottawa), Controlling Malaria with Indoor Residual Spraying in Spatially Heterogeneous Environments
14:00 - 14:25 Lydia Bourouiba (MIT), Contact and transmission
14:30 - 14:55 Cameron Browne (South Florida), Within-host virus model with age-structure in the infected cell compartment
15:00 - 15:25 Jane Heffernan (York), Vaccination programs against sexually transmitted diseases
15:30 - 15:55 Shannon Collinson (York), Mass media effects on influenza infection
16:15 - 16:40 Nathan McClure (Queen's), Slowing evolution is a more effective means of managing antimicrobial resistance than enhancing drug development
16:45 - 17:10 Elsa Hansen (Harvard), The mathematics of in vitro culture for Plasmodium
17:15 - 17:40 Huaiping Zhu (York), Bifurcations and Complex Dynamics of an SIR Model with the Impact of Hospital Resources
Sunday December 9  (Chambly)
8:00 - 8:25 Carley Rogers (Ottawa), Improving HPV vaccination programs across Canada
8:30 - 8:55 Robert Smith? (Ottawa), A mathematical model of Bieber Fever: the most infectious disease of our time?
Operations Research
Org: Bernard Gendron (Montréal)
MPE 2013
Monday December 10  (Gatineau)
8:00 - 8:25 Géraldine Gemieux (CIRRELT; Montréal), A Column Generation Approach for Demand-Driven Harvest Scheduling
8:30 - 8:55 Gregory Rix (CIRRELT; École Polytechnique de Montréal), A Tactical Transportation-Driven Harvest Planning Problem
14:00 - 14:25 Joel Neuheimer (Forest Products Association of Canada), Canadian Forest Products Industry’s Transportation Challenges Moving Forward
14:30 - 14:55 Dave Lepage (FPInnovations), Challenges and opportunities in forest transportation
15:00 - 15:25 Reino Pulkki (Lakehead), Modeling forest products supply chain by integrating enhanced forest inventories and merchandizing yard operations
15:30 - 15:55 Sanjay Dominik Jena (CIRRELT; Montréal), Modeling and Solving Location Problems for the Forestry Industry
16:15 - 16:40 Pega Sohrabi (Dalhousie), Using Campaigns to Control and Plan Sawmill Production
16:45 - 17:10 Sina Saadatyar (Dalhousie), Sawmill Campaign Generator as a Basis for Planning and Control
17:15 - 17:40 Amira Dems (CIRRELT; École Polytechnique de Montréal), SOLVING AN INTEGRATED MULTI-PERIOD WOOD PROCUREMENT PROBLEM.
Probability and Biology
Org: Lea Popovic (Concordia)
MPE 2013
Sunday December 9  (Richelieu)
14:00 - 14:25 Ed Perkins (UBC), Phase Transition for Measure-valued SIR Epidemic Processes
14:30 - 14:55 Xiaowen Zhou (Concordia), Support properties of a class of Lambda-Fleming-Viot processes with underlying Brownian motion
15:00 - 15:25 Iddo Ben-Ari (Connecticut), Diffusion with Redistribution
15:30 - 15:55 Don Dawson (Carleton), Multitype mutation-selection-migration dynamics and a set-valued dual
Monday December 10  (Richelieu)
8:15 - 8:55 Rick Durrett (Duke), A branching process model of ovarian cancer
14:00 - 14:25 Scott McKinley (Florida-Gainesville), Sensing and Decision-Making in Random Search
14:30 - 14:55 Daniel Valesin (UBC), Extinction time of the contact process on finite trees
15:00 - 15:25 Raoul Normand (Toronto), A model of migration under constraint
15:30 - 15:55 Jonthan Mattingly (Duke), A Numerical Method for the SDEs from Chemical Equations
Algebraic Combinatorics
Org: Christophe Hohlweg and Franco Saliola (UQAM)
Saturday December 8  (Gatineau)
10:30 - 11:20 Hugh Thomas (UNB-Fredericton), Lexicographically first subwords in Coxeter groups and quiver representations
14:00 - 14:35 Nantel Bergeron (York), Hopf monoid for supercharacter and NCSym
14:40 - 15:15 Stephanie van Willigenburg (UBC), Maximal supports and Schur-positivity among connected skew shapes
15:20 - 15:55 Chris Berg (UQAM), Strong Schur functions and down operators for the affine nilCoxeter algebra.
16:15 - 16:50 Mike Zabrocki (York), Another Schur-like basis in the algebra of Non-Commutative Symmetric Functions
17:00 - 17:35 Ed Richmond (UBC), Coxeter groups, palindromic Poincar\'{e} polynomials and triangle group avoidance.
Sunday December 9  (Gatineau)
14:00 - 14:35 Christophe Reutenauer (UQAM), Constructing bases of finite index subgroups of free groups using Sturmian sequences
14:40 - 15:15 Drew Armstrong (Miami), Rational Catalan Combinatorics
15:20 - 15:55 Vivien Ripoll (UQAM), Limit points of root systems of infinite Coxeter groups
16:15 - 16:50 Carolina Benedetti (York), Schubert polynomials and $k$-Schur functions
Algebraic Number Theory
Org: Henri Darmon (McGill), Eyal Goren (McGill) and Adrian Iovita (Concordia)
Saturday December 8  (Hochelaga 4)
10:30 - 11:00 Manfred Kolster (McMaster), The Coates-Sinnott Conjecture
11:00 - 11:30 John Voight (Vermont-Burlington), Kronecker's Jugendtraum and power series expansions of modular forms
14:00 - 14:30 Antonio Lei (McGill), Beilinson-Flach elements for the Rankin-Selberg convolution
14:30 - 15:00 Jan Minac (Western), Abel-Galois T.V. Channel D8 Interview of V.I.S.G.G.
15:00 - 15:30 John Labute (McGill), Linking Numbers, Mild Groups and the Fontaine-Mazur Conjecture
15:30 - 16:00 Payman Kassaei (King's College), Modularity Lifting via Analytic continuation of Hilbert modular forms
16:15 - 16:45 Kumar Murty (Toronto), Growth of the Selmer group of an Abelian variety with CM
16:45 - 17:15 Matthew Greenberg (Calgary), $p$-arithmetic and completed cohomology of quaternionic Shimura varieties
17:15 - 17:45 Glenn Stevens (Boston), The Hodge-Tate sequence and overconvergent $p$-adic modular sheaves
Sunday December 9  (Hochelaga 4)
8:00 - 8:30 Sujatha Ramdorai (UBC), Congruences between p-adic L-values
8:30 - 9:00 Stephen Kudla (Toronto), An alternative description of Drinfeld space and applications
14:00 - 14:30 Hugo Chapdelaine (Laval), Archimedean Stark conjectures and real analytic Eisenstein series
14:30 - 15:00 Clifton Cunningham (Calgary), A geometric and categorical description of complete Langlands parameters for quasi-split $p$-adic groups
15:00 - 15:30 Chung Pang Mok (McMaster), Endoscopic classification of representations for quasi-split unitary groups
15:30 - 16:00 Mak Trifkovic (Victoria), The Bost-Connes Functor
16:15 - 16:45 Ernst Kani (Queen's), Tensor Products of Galois Representations
16:45 - 17:15 Soroosh Yazdani (Lethbridge), Local Szpiro conjecture and rational points on $X_E(6k)$
17:15 - 17:45 Michael Bennett (UBC), Effective solution of norm form equations
17:45 - 18:15 Imin Chen (Simon Fraser), Ramification of Drinfeld modules
Monday December 10  (Hochelaga 4)
8:00 - 8:30 Frantisek Marko (Pennsylvania), Congruences of Ankeny-Artin-Chowla type and p-adic class number formula revisited
8:30 - 9:00 Francesc Castella (McGill), On the $p$-adic variation of Heegner points
14:00 - 14:30 Jochen Gartner ((McGill)), Arithmetic curves of type K(pi,1) and higher Massey products
14:30 - 15:00 Miljan Brakocevic (McGill), Two variable anticyclotomic p-adic L-functions for p-adic families of modular forms
Analytic Number Theory
Org: Chantal David (Concordia), Andrew Granville (Montréal) and Matilde Lalin (Montréal)
Saturday December 8  (St-François)
10:30 - 10:55 Amir Akbary-Majdabadno (Lethbridge), Artin prime producing polynomials
11:00 - 11:25 Renate Scheidler (Calgary), Distribution of Class Numbers of Function Fields
14:00 - 14:25 Karl Dilcher (Dalhousie), A congruence of Emma Lehmer related to Euler numbers
14:30 - 14:55 John Friedlander (Toronto), Squares and Primes
15:00 - 15:25 Leo Goldmakher (Toronto), L-functions with n-th order twists
15:30 - 15:55 Yu Ru Liu (Waterloo), Multidimensional Vinogradov-type estimates in function fields
16:15 - 16:40 Habiba Kadiri (Lethbridge), New explicit bounds for a prime counting function
16:45 - 17:10 Dimitris Koukoulopoulos (Montréal), Groups structures of elliptic curves over finite fields
17:15 - 17:40 Mike Rubinstein (Waterloo), Applications of a summation formula to Dirichlet series
Sunday December 9  (St-François)
14:00 - 14:25 Isabella Laba (UBC), Buffon's needle estimates and vanishing sums of roots of unity
14:30 - 14:55 Youness Lamzouri (Urbana), Discrepancy bounds for the distribution of the Riemann zeta function
15:00 - 15:25 Kevin Hare (Waterloo), Garsia Numbers
15:30 - 15:55 Hugh Williams (Calgary), Monoapparitic Linear Divisibility Sequences of Order Four
16:15 - 16:40 Greg Martin (UBC), Inclusive prime number races
16:45 - 17:10 Nathan Ng (Lethbridge), Simple zeros of degree two L-functions
17:15 - 17:40 Damien Roy (Ottawa), Diophantine approximation with sign constraints
Monday December 10  (St-François)
14:00 - 14:25 David Zywina (Queen's), Modular function fields of genus 0
14:30 - 14:55 Cameron Stewart (Waterloo), On divisors of binary recurrence sequences
15:00 - 15:25 Jean-Marie de Koninck (Laval), Nouvelles méthodes permettant de construire des familles de nombres normaux
Applied Mathematics
Org: Jean-Christophe Nave and Gantumar Tsogtgerel (McGill)
Saturday December 8  (St-Laurent)
10:30 - 10:55 Harold Hastings, Can averaging stabilize complex systems?
11:00 - 11:25 Richard Rand, Disappearance of Resonant Tongues
14:00 - 14:25 Bernard Brooks, A two-population competition model for a finite natural resource
14:30 - 14:55 Tamas Wiandt, Bifurcation scenarios in a system of delay differential equations
15:00 - 15:25 Michael Yampolsky
15:30 - 15:55 Elena Braverman, On the competition of spatially distributed populations choosing different diffusion strategies
16:15 - 16:40 Herb Kunze, Inverse boundary value problems in reflexive Banach spaces
16:45 - 17:10 Jean-Philippe Lessard, Rigorous Computations for Infinite Dimensional Dynamical Systems
17:15 - 17:40 Michael Radin, Eventually periodic and unbounded solutions of a non-autonomous max-type difference equation
Sunday December 9  (St-Laurent)
14:00 - 14:25 Alexandra Tcheng, An explicit numerical method for evolving manifolds
14:30 - 14:55 Mark Lyon, Spectral Fourier Continuation methods for PDE Solution
15:00 - 15:25 Ronald Haynes, A Parallel Space-Time Approach for the Numerical Solution of Partial Differential Equations
15:30 - 15:55 Xiaowen Chang, Why is the LLL reduction useful for solving an integer least squares problem
16:15 - 16:40 Lisa Powers, Computing the Measure of Generalized Voronoi Regions
16:45 - 17:10 Louis-Philippe Saumier Demers, Optimal Transport for Particle Image Velocimetry
17:15 - 17:40 Lydia Bourouiba (MIT), Nonlocal energy transfers in rotating homogeneous turbulence
Monday December 10  (St-Laurent)
8:00 - 8:50 Marc Laforest, Perturbations to non-classical shocks in non-convex systems of conservation laws
14:00 - 14:25 Dmitry Kolomenskiy, Similarity solutions for unsteady flows near front and rear stagnation points
14:30 - 14:55 Alexander Bihlo, Invariant subgrid-scale closure schemes for turbulence modeling
15:00 - 15:25 Jozsef Vass, An Exact Model of Fully Developed Turbulence
15:30 - 15:55 David Shirokoff, A High Order Volume Penalty Method
16:15 - 16:40 Emmanuel Lorin, Convergence issues of usual numerical schemes approximating 1-d nonconservative hyperbolic systems
16:45 - 17:10 Ihsan Topaloglu, An isoperimetric problem with long-range interactions related to diblock copolymers
17:15 - 17:40 Adam Oberman, Effective approximations for nonlinear elliptic PDEs, with emphasis on the Monge-Ampère equation
Complex Analysis and Operator Theory
Org: Javad Mashreghi and Thomas T. Ransford (Laval)
Saturday December 8  (youville)
14:00 - 14:25 Dima Khavinson (South Florida), Analytic functions in Smirnov classes with real boundary values.
14:30 - 14:55 Nina Zorboska (Manitoba), Hyperbolic derivative, distortion and composition operators on the Bloch-type spaces
15:00 - 15:25 Richard Fournier (Montréal), A reversed triangle inequality for polynomials
15:30 - 15:55 Paul Gauthier (Montréal), Zero-free polynomial approximation on trees of Jordan domains
16:15 - 16:40 Jie Xiao (Memorial), Composite Mappings between Analytic Campanato Spaces
16:45 - 17:10 Cathérine Bénéteau (South Florida), Cyclicity in the Dirichlet Space: a Constructive Approach
17:15 - 17:40 Omar El-Fallah (Univ. of Mohammed V), Some Examples of composition operators in Schatten classes
Sunday December 9  (youville)
14:00 - 14:25 Line Baribeau (Laval), A new necessary condition for the spectral Nevanlinna-Pick problem
14:30 - 14:55 Eric Schippers (Manitoba), A functional-analytic proof of the conformal welding theorem
15:00 - 15:25 Malik Younsi (Laval), Computation of Analytic Capacity and applications to the Subadditivity Problem
15:30 - 15:55 Karim Kellay (Bordeaux), Sampling, interpolation and Riesz bases in small Fock spaces
16:15 - 16:40 Raphaël Clouâtre (Indiana), Similarity results for operators of class $C_0$ and the algebra $H^{\infty}(T)$
16:45 - 17:10 Samir Raouafi (Laval), Pseudospectre et le comportement d'une matrice
17:15 - 17:40 Abtellatif Bourhim (Syracuse), Some Problems on Linear Preservers
Computational Fluid Dynamics
Org: Wagdi G. Habashi (McGill)
Saturday December 8  (Bellachasse)
10:30 - 11:00 Driss Yakoubi (Laval), A Hierarchical Iterative Solver and Fractional Timestepping Schemes for the Navier-Stokes Equations
11:00 - 11:30 Azzeddine Soulaimani (École de technologie supérieure), The eXtended Finite Element Method for Moving interface problems
14:00 - 14:30 Kristjan Onu (McGill), Objective detection of Lagrangian vortices in two-dimensional turbulence
14:30 - 15:00 Denis Hinz (McGill), Statistics of the Navier--Stokes-alpha-beta regularization model for fluid turbulence
15:30 - 16:00 Marius Paraschivoiu (Concordia), CFD based simulation of spontaneous ignition of pressurized hydrogen release
16:15 - 16:45 Dominique Pelletier (École Polytechnique de Montréa), Implicit Runge-Kutta time integrators for flows on deforming domains
Contributed Papers
Org: Odile Marcotte (CRM)
Papers of 20 minutes duration are invited. For an abstract to be eligible, the abstract must be submitted online by October 15, 2012. The abstract must be accompanied by its contributor's registration form and payment of the appropriate fees. To better assist the organizers, please include the Primary (2010) AMS Classification (http://www.ams.org/msc/).
Sunday December 9  (Bellechasse)
8:00 - 8:25 Chunhua Shan (York), Finite cyclicity of hh-graphics with a triple nilpotent singularity of codimension 4
8:30 - 8:55 Fabrice Colin (Université Laurentienne), Generalized Fountain Theorem and Application to the Semilinear Schrödinger Equation
14:00 - 14:25 Ibrahima Dione (Laval), Penalty/finite element approximations of slip boundary conditions and Babuska's paradox
14:30 - 14:55 Sophie Léger (Laval), An updated Lagrangian method for very large deformation problems
15:00 - 15:25 Safouhi Hassan (Alberta), New Formulae for Differentiation and Techniques in Numerical Integration
15:30 - 15:55 Patrick Lacasse (Laval), Résolution d'un problème d'élasticité avec contact sans frottement par stratégie de contraintes actives et algorithme itératif.
Monday December 10  (Bellechasse)
14:00 - 14:25 Iickho Song (Korea Advanced Inst. of Science and Technology), An Extension of the Vandermonde Convolution Formula
14:30 - 14:55 Anthony Shaheen (California State), A Brief Introduction to Expanders and Ramanujan Graphs
15:00 - 15:25 Trueman MacHenry (York), Permanents, Determinants, Integer Sequences and Isobaric Polynomials
15:30 - 15:55 Odile Marcotte (CRM), On the maximum orders of an induced forest, an induced tree, and a stable set
16:15 - 16:40 Stephanie Portet (Manitoba), Dynamics of length distributions of in vitro intermediate filaments
Enumerative Geometry and String Theory
Org: Keshav Dasgupta and Johannes Walcher (McGill)
Monday December 10  (Harricana)
8:00 - 8:25 Ruxandra Moraru (Waterloo), Stable bundles on complex nilmanifolds
8:30 - 8:55 Per Berglund (New Hampshire), Global Embeddings for Branes at Toric Singularities and Moduli Stabilization
14:00 - 14:25 Alisha Wissanji (Alberta), IIA Perspective On Cascading Gauge Theory
14:30 - 14:55 Guillaume Laporte (McGill), Monodromy of an Inhomogeneous Picard-Fuchs Equation
15:00 - 15:25 Vincent Bouchard (Alberta), Topological recursion and double Hurwitz numbers
15:30 - 15:55 Jihye Seo (McGill), Exactly stable non-BPS spinors in heterotic string theory on tori
16:15 - 16:40 Arnaud Lepage-Jutier (McGill), Smoothed Transitions in Higher Spin AdS Gravity
16:45 - 17:10 Shunji Matsuura (McGill), Classification of gapless topological phases
Geometrical Group Theory
Org: Mikael Pichot and Daniel T. Wise (McGill)
Saturday December 8  (Saint-Maurice)
10:30 - 11:00 Jason Behrstock (CUNY), Divergence, thick groups, and morse geodesics
11:00 - 11:30 Mark Hagen (Michigan), Thick cubulated groups
14:00 - 14:30 Tim Riley (Cornell), Cannon-Thurston maps, hyperbolic hydra, and subgroup distortion
14:30 - 15:00 Owen Baker (McMaster), Cannon--Thurston maps do not always exist
15:00 - 15:30 Svetla Vassileva (McGill), The Magnus embedding is a quasi-isometry
15:30 - 16:00 Robert Young (Toronto), Lipschitz spheres in the Heisenberg groups
16:15 - 16:45 Hadi Bigdely (McGill), Quasiconvex Subgroups of Relatively Hyperbolic groups
16:45 - 17:15 Jeremy McDonald (Stevens Inst. of Technology New Jersey), Algorithmic problems for groups discriminated by a locally quasi-convex hyperbolic group
17:15 - 17:45 Ian Biringer (Boston College), Growth of Betti numbers and a probabilistic take on geometric convergence
Sunday December 9  (Saint-Maurice)
8:00 - 8:30 Olga Kharlampovich (Hunter College), Algorithmic problems for toral relatively hyperbolic groups
8:30 - 9:00 Nicholas Touikan (Marseille), On the isomorphism problem for relatively hyperbolic groups. (Joint with François Dahmani)
14:00 - 14:30 Vadim Kaimanovich (Ottawa), Boundary convergence and relative hyperbolicty
14:30 - 15:00 Dmytro Savchuk (South Florida), Self-similar groups acting essentially freely on the boundary of a rooted tree
15:00 - 15:30 Bogdan Nica (Göttingen), Proper isometric actions of hyperbolic groups on $L^p$-spaces
15:30 - 16:00 Lior Silbermann (UBC), Fixed points for Lipschitz actions of random groups
16:15 - 16:45 Alejandro Adem (UBC), Spaces of Representations for Abelian Groups
16:45 - 17:15 Thomas Koberda (Yale), The curve complex for a right-angled Artin group
17:15 - 17:45 Johanna Mangahas (Brown), Some Schottky subgroups of mapping class groups
Monday December 10  (Saint-Maurice)
14:00 - 14:30 Jason Manning (Buffalo), Recognizing 3-manifold groups
14:30 - 15:00 Dale Rolfsen (UBC), Topology and ordering groups
15:00 - 15:30 Adam Clay (UQAM), Graph manifolds, orderability, L-spaces and foliations
15:30 - 16:00 Steven Boyer (UQAM), L-spaces, left-orderability and foliations
Geometry of Algebraic Varieties
Org: Xi Chen (Alberta), Steven Lu (UQAM) and Peter Russell (McGill)
Saturday December 8  (St-Charles)
10:30 - 10:55 Yuri Tschinkel (Courant Inst.; NYU), Del Pezzo surfaces over function fields of curves
11:00 - 11:25 Peter Russell (McGill), Forms of actions of the multiplicative group on affine 3-space
14:00 - 14:25 Ziv Ran (California-Riverside), Differential Equations in Hilbert-Mumford Calculus
14:30 - 14:55 Tong Zhang (Alberta), Relative Noether inequality on fibered surfaces
15:00 - 15:25 David McKinnon (Waterloo), A Liouville Theorem for algebraic varieties
15:30 - 15:55 Mike Roth (Queen's), Seshadri constants, diophantine approximation, and Roth's theorem for arbitrary varieties
16:15 - 16:40 Gordon Heier (Houston), On curvature and the structure of projective Kaehler manifolds
16:45 - 17:10 Steven Lu (UQAM), Algebraic and analytic bubbles in algebraic varieties
17:15 - 17:40 Xi Chen (Alberta), Rational self maps of Calabi-Yau manifolds
17:45 - 18:10 Yanhong Yang (Columbia), Rationality of Euler-Chow series and finite generation of Cox rings
Sunday December 9  (St-Charles)
8:00 - 8:25 James Lewis (Alberta), Hodge Type Conjectures and the Bloch-Kato Theorem
8:30 - 8:55 Gregory Pearlstein (Michigan State), The zero locus of the infinitesimal invariant
14:00 - 14:25 Jacques Hurtubise (McGill), Pseudo-real bundles on Kahler varieties
14:30 - 14:55 Charles Doran (Alberta), The 14th Case VHS and K3 Fibrations: Overview
15:00 - 15:25 Alan Thompson (Alberta), The 14th Case VHS and K3 Fibrations: Elliptic Surfaces
15:30 - 15:55 Andrey Novoseltsev (Alberta), The 14th Case VHS and K3 Fibrations: Toric Approach
16:15 - 16:40 Kirill Zaynullin (Ottawa), The gamma-filtration on projective homogeneous spaces
16:45 - 17:10 Franklin Vera Pacheco (Fields Institute; Toronto), Resolving some singularities while preserving others.
17:15 - 17:40 Simon Rose (Queen's), Counting hyperelliptic curves on abelian surfaces with quasi-modular forms
History and Philosophy of Mathematics
Org: Tom Archibald (SFU) and Greg Lavers (Concordia)
This session is organized by the Canadian Society for the History and Philosophy of Mathematics.
Sunday December 9
14:00 - 14:20 Sylvia Nickerson (Toronto), Mathematics and the book trade in English Canada, 1850-1925, Harricana
14:30 - 14:50 Tom Archibald (SFU), Publishing Mathematics in German 1800-1825, Harricana
15:00 - 15:20 Craig Fraser (Toronto), Zermelo`s navigation problem in the calculus of variations, Harricana
15:30 - 15:50 Laura Turner (Toronto), Analytic representation and the Mittag-Leffler circle: Contrasting notions of generality in the late 19th century, Harricana
16:15 - 16:35 Mathieu Bélanger (Montréal), Menger and pointless topology, Harricana
Monday December 10
14:00 - 14:20 Hardy Grant (York), "Epistemic Cultures" and the History of Mathematics, Chaudiere
14:30 - 14:50 Bruce Petrie (Toronto), Mathematical Notations as Identifiers of Epistemic Cultures., Chaudiere
15:00 - 15:20 Greg Lavers (Concordia), Explication and Carnap's `Empiricism, Semantics and Ontology', Chaudiere
15:30 - 15:50 Jean-Pierre Marquis (Montréal), Some remarks on the abstract method in 20th century mathematics, Chaudiere
16:15 - 16:35 Oran Magal (McGill), What did we always mean?, Chaudiere
Mathematical Physics - Random Matrices and Integrable Systems
Org: Marco Bertola and Dmitry Korotkin (Concordia)
Saturday December 8  (Saguenay)
10:30 - 11:00 Christopher Sinclair (Oregon), Kernel Asymptotics for the Mahler Ensemble of Real Polynomials
11:00 - 11:30 Dmitry Korotkin (Concordia), Baker-Akhiezer spinor and Bergman tau-function on moduli spaces of meromorphic differentials
14:00 - 14:30 Andrew McIntire (Bennington), Chern-simons invariant of infinite volume hyperbolic 3-manifolds
14:30 - 15:00 Anton Dzhamay (Northern Colorado), Discrete Hamiltonian Structure of Schlesinger Transformations
15:00 - 15:30 Jacek Szmigielski (Saskatoon), Two applications of Cauchy biorthogonal polynomials
15:30 - 16:00 Anthony Metcalfe (KTH, Sweden), Universality classes of lozenge tilings of a polyhedron
16:15 - 16:45 John Harnad (Concordia), Finite Dimensional Tau Functions
16:45 - 17:15 Balint Virag (Toronto), Random operators at the edge
Sunday December 9  (Saguenay)
14:00 - 14:30 Pavel Bleher (Indiana), Exact solution of the six-vertex model with DWBC. Critical line between disordered and antiferroelectric phases
14:30 - 15:00 Marco Bertola (Concordia), Universality in Unitary Random matrix models
Mathematics Education: Planning for CMEF 2014
Org: Peter Taylor (Queen's)
The future of the Canadian Mathematics Education Forum; details
Sunday December 9  (Ramezay)
14:00 - 16:00 Planning Meeting
Nonlinear Functional Differential Equations
Org: Hermann Brunner (Memorial)
Saturday December 8  (Bersimis)
14:00 - 14:30 Michael Mackey (McGill), Modeling chemotherapy effects on hematopoiesis
14:30 - 15:00 Jianhong Wu (York), Global dynamics of the Nicholson's blowflies equation revisited: onset and termination of nonlinear oscillations
15:00 - 15:30 Felicia Magpantay (York), An age-structured population model with state-dependent delay: derivation and numerical integration
15:30 - 16:00 Xiaoqiang Zhao (Memorial), Global Dynamics of A Time-Delayed Reaction and Diffusion Malaria Model
16:15 - 16:45 Gail Wolkowicz (McMaster), Dynamics of the chemostat and classical predator-prey models with time delay
16:45 - 17:15 Xingfu Zou (Western), On a DDE model describing malaria transmission dynamics in a patch environment
Sunday December 9  (Bersimis)
8:00 - 8:30 Sue Ann Campbell (Waterloo), Plankton Models with Time Delay
14:00 - 14:30 Yuan Yuan (Memorial), Stability and Bifurcation in FDE with Distributed Delay
14:30 - 15:00 Uri Ascher (UBC), Stochastic algorithms for inverse problems involving PDEs and many measurements
16:15 - 16:45 Chunhua Ou (Memorial), Delayed reaction diffusion models and traveling waves for spatial spread of rabies in Europe: a re-visit
16:45 - 17:15 Tony Humphries (McGill), Stability and numerical stability of a model state-dependent DDE
Number Theory Satellite Session
Org: Chantal David (Concordia), Eyal Goren (McGill) and Andrew Granville (Montréal)
This session is organized in partnership with the Tutte Institute for Mathematics and Computing (TIMC) and will take place on Thursday, December 6th and Friday December 7th, 2012.
Presentations on all aspects of Number Theory are welcomed. TIMC is particularly interested in graduate student and postdoctoral participation by Canadian mathematicians, and some presentations at the special session may lead to intern research opportunities with TIMC.
Thursday December 6
9:15 - 9:45 Daniel Fiorilli (Ann Arrbor), Elliptic curves of unbounded rank and Chebyshev's bias, Ramezay
9:55 - 10:15 Vorrapan Chandee (CRM), Simple zeros of primitive Dirichlet L-functions and the asymptotic large sieve, Ramezay
9:55 - 10:15 Rob Noble (Dalhousie), Minimal polynomials of algebraic numbers with rational parameters, Yamaska
10:20 - 10:40 Jim Parks (Concordia), An upper bound for the average number of amicable pairs, Ramezay
10:20 - 10:40 Simon Rubinstein-Salzedo (Dartmouth), The Cohen-Lenstra heuristics and roots of unity, Yamaska
11:15 - 11:35 Adela Gherga (McMaster), Brauer-Kuroda Relations for Higher Class Numbers, Yamaska
11:15 - 11:35 Jing-Jing Huang (Toronto), Metric Diophantine approximation on planar curves, Ramezay
11:40 - 12:00 Zebediah Engberg (Dartmouth), Sporadic balanced subgroups, Ramezay
11:40 - 12:00 Patrick Walls (Toronto), The Theta Correspondence and Periods of Automorphic Forms, Yamaska
12:05 - 12:25 Chih-Yun Chuang (McGill), Theta series of imaginary quadratic global function fields, Yamaska
12:05 - 12:25 Karyn McLellan (Dalhousie), Two Growth Rates of Random Fibonacci Sequences, Ramezay
13:45 - 14:15 Jennifer Park (MIT), A symmetric version of Chabauty's method on families of hyperelliptic curves, Ramezay
14:25 - 14:45 Ce Bian (Calgary), Introduction to the methods of computing GL(n) automorphic forms, Yamaska
14:25 - 14:45 Nathan McNew (Dartmouth), Radically weakening the Lehmer and Carmichael conditions, Ramezay
14:50 - 15:10 Andrew Fiori (McGill), Characterization of Special Points on Orthogonal Shimura Varieties, Yamaska
14:50 - 15:10 Brandon Hanson (Toronto), A Ramsey Theory Problem in Finite Fields, Ramezay
15:45 - 16:05 Mohammad Bardestani (Montréal), Product free sets in profinite groups, Ramezay
15:45 - 16:05 Sandro Bettin (Concordia), Moments of derivatives of L-Functions, Yamaska
16:10 - 16:30 Timothy Caley (Waterloo), A new algorithm for the Prouhet-Tarry-Escott problem, Yamaska
16:10 - 16:30 Nataliya Laptyeva (Toronto), A Variant of Lehmers Conjecture in the CM Case, Ramezay
Friday December 7
8:40 - 9:10 Adam Harper (CRM and Cambridge), Inverse questions for the large sieve, Ramezay
9:20 - 9:40 Luca Candelori (McGill), Harmonic weak Maass forms: a geometric approach., Yamaska
9:20 - 9:40 Peter Cho (Toronto), Logarithmic Derivatives of Artin L-functions, Ramezay
9:45 - 10:05 Ngoc Ai Van Nguyen (Ottawa), A new small value estimate on $\mathbb{C} \times \mathbb{C}^*$, Yamaska
9:45 - 10:05 Asif Zaman (Toronto), Escape of Mass on Hilbert Modular Varieties, Ramezay
10:40 - 11:00 Nathan Grieve (Queen's), Groups and line bundles associated to abelian varieties, Yamaska
10:40 - 11:00 Maksym Radziwill (Stanford), The distribution of the zeros of $\zeta(s)$, of $\zeta'(s)$ and the non-existence of Siegel zeros, Ramezay
11:05 - 11:25 Carmen Bruni (UBC), Twisted extensions of Fermat's Last Theorem, Yamaska
11:05 - 11:25 Adam Felix (Lethbridge), Variations of Artin's conjecture, Ramezay
11:30 - 11:50 Brian Cook (UBC), Many Variable Forms in the Primes, Ramezay
11:30 - 11:50 Michael Lipnowski (Stanford), On the asymptotic growth of torsion in the cohomology of arithmetic groups, Yamaska
11:55 - 12:15 Aaron Christie (Calgary), An Example of Geometrization in the Context of the Langlands Program, Yamaska
11:55 - 12:15 Kevin Henriot (Montréal), Arithmetic progressions in sumsets, Ramezay
13:30 - 14:00 Dong quan ngoc Nguyen (UBC), Generalized Mordell curves, generalized Fermat curves, and the Hasse principle, Ramezay
14:05 - 14:25 Seyed Lavasani (Calgary), The inside-out of cover attack, Yamaska
14:05 - 14:25 Majid Shahabi (Lethbridge), Limiting Distributions, Ramezay
14:30 - 14:50 Eric Naslund (UBC), Primitive Points in Polygons, Ramezay
14:30 - 14:50 Colin Weir (Calgary), Constructing and Tabulating Function Fields, Yamaska
15:25 - 15:45 Amir Ghadermarzi (UBC), Integral points on Mordell's curves, Yamaska
15:25 - 15:45 Tatchai Titichetrakun (UBC), Corners in dense subset of $\mathbb{P}^d$, Ramezay
15:50 - 16:10 Sebastien Lindner (Calgary), Divisor Arithmetic Over Low Genus Hyperelliptic Curves, Yamaska
15:50 - 16:10 Matt Rogers (Montréal), Spanning trees and Mahler measure, Ramezay
Operator Theory and Operator Algebras
Org: Ken Davidson, Evgenios Kakariadis and Laurent Marcoux (Waterloo)
Saturday December 8  (Hochelaga 6)
10:30 - 10:55 David Kerr (Texas A & M), Combinatorial independence and sofic entropy
11:00 - 11:25 Dilian Yang (Windsor), The structure of nonself-adjoint 2-graph algebras
14:00 - 14:25 Serban Belinschi (Queen's), Using fully matricial functions to compute distributions of polynomials in unitarily invariant random matrices
14:30 - 14:55 Douglas Farenick (Regina), Operator systems from discrete groups
15:00 - 15:25 Chris Ramsey (Waterloo), Triangular UHF algebras
15:30 - 15:55 George Elliott (Toronto), What does classification mean?
16:15 - 16:40 Alexey Popov (Waterloo), Every operator has an almost-invariant subspace
16:45 - 17:10 Sarah Plosker (Guelph), Private Quantum Codes
17:15 - 17:40 Roland Speicher (Universität des Saarlandes), Sharp bounds for sums associated to graphs of matrices
Sunday December 9  (Hochelaga 6)
8:00 - 8:25 Elias Katsoulis (East Carolina Univ.;Univ. of Athens), C*-algebras and equivalences for C*-correspondences
8:30 - 8:55 Heydar Radjavi (Waterloo), Semigroups of Partial Isometries
14:00 - 14:25 Marcelo Laca (Victoria), Phase transitions from dilation matrices and self similar actions
14:30 - 14:55 Michael Hartz (Waterloo), Universal operator algebras associated to homogeneous varieties
15:00 - 15:25 James Mingo (Queen's), Second Order Freeness and Orthogonal Random Matrices
15:30 - 15:55 Paul Skoufranis (UCLA), Normal Limits of Nilpotents in C*-Algebras
16:15 - 16:40 Ahmed Sourour (Victoria), Semigroups of matrices generated by a unitary orbit
16:45 - 17:10 Matthew Kennedy (Carleton), A universal F. \& M. Riesz theorem
17:15 - 17:40 Zhiqiang Li (Toronto), On simple inductive limits of splitting interval algebras with dimension drops
Partial Differential Equations and Spectral Theory
Org: Dmitry Jakobson (McGill) and Iosif Polterovich (Montréal)
Saturday December 8  (Chaudière)
10:30 - 10:55 Niky Kamran (McGill), Local energy decay for Dirac fields in the 5-dimensional Myers-Perry black hole geometry
11:00 - 11:25 Suresh Eswarathasan (CRM;McGill), Lower bounds for the Weyl Remainder
14:00 - 14:25 Robert Seiringer (McGill), A positive density analogue of the Lieb-Thirring inequality
14:30 - 14:55 Benjamin Landon (McGill), The scattering length at positive temperature
15:00 - 15:25 David Sher (CRM;McGill), The determinant on flat conic surfaces with excision of disks
15:30 - 15:55 Frédéric Rochon (UQAM), Compactness of relatively isospectral sets of surfaces with cusps
16:15 - 16:40 Alexey Kokotov (Concordia), Krein formula and S-matrix for Euclidean Surfaces with Conical Singularities
16:45 - 17:10 Vitali Vougalter (Cape Town), Existence and nonlinear stability of stationary states for the semi-relativistic Schroedinger-Poisson system
17:15 - 17:40 Renjie Feng (CRM; McGill), Some recent results on Gaussian random fields over Kahler manifolds
Sunday December 9  (Chaudière)
14:00 - 14:25 Nassif Ghoussoub (UBC), Stability and Regularity in elliptic systems and 4th order equations
14:30 - 14:55 Almut Burchard (Toronto), Perimeter under multiple Steiner symmetrizations
15:00 - 15:25 Arian Novruzi (Ottawa), About the regularity of optimal convex domains
15:30 - 15:55 Wenying Feng (Trent), Nonlinear spectra and related maps: generalizations and applications
16:15 - 16:40 Layan El Hajj (McGill), Intersection bounds for planar Neumann eigenfunctions with interior analytic curves
16:45 - 17:10 Yaiza Canzani (McGill), Distribution of randomly propagated Schrödinger eigenfunctions
Probability Theory and Mathematical Physics
Org: Louigi Addario-Berry (McGill) and Louis-Pierre Arguin (Montréal)
Saturday December 8  (Richelieu)
10:30 - 10:55 Jeremy Quastel (Toronto), Regularity and variational problems for Airy processes
14:00 - 14:25 Matt Roberts (McGill), Intermittency in branching random walk in random environment
14:30 - 14:55 Anna Levit (British Columbia), Ground states for mean field models with a transverse component
15:00 - 15:25 Omer Angel (British Columbia), Half planar maps
15:30 - 15:55 Asaf Nachmias (British Columbia), Hypercube percolation
16:15 - 16:40 David Gamarnik (MIT), Convergent sequences of sparse graphs: A large deviations approach
16:45 - 17:10 Michael Kozdron (Regina), Bayes' rule for quantum random variables and positive operator valued measures
17:15 - 17:40 Jason Miller (MIT), Imaginary Geometry and the Gaussian Free Field
Sunday December 9  (Richelieu)
8:00 - 8:25 Alex Bloemendal (Harvard), Spiked random matrices
8:30 - 8:55 Paul Bourgade (Harvard), Universality for beta ensembles
16:15 - 16:40 Balint Virag (Toronto), The sound of random graphs
16:45 - 17:10 Dana Mendelson (MIT), Rate of Convergence for Cardy's Formula
Quantum Imaging
Org: André D. Bandrauk and Djemel Ziou (Sherbrooke)
Saturday December 8  (Peribonka)
10:30 - 11:00 Alfred Maquet (Pierre-Marie Curie), Status of the time variable in quantum mechanics and the new generation of experiments with attosecond pulses of radiation
11:00 - 11:30 John Federici (New Jersey Inst. of Technology), Image and beam correction algorithms for THz computed Tomography Imaging
14:00 - 14:30 Ian Cunningham (Western), Advances required to improve image quality in medical radiography – a statistical problem
14:30 - 15:00 Daniel Levesque (Sherbrooke), Immersive Environment for Molecular Visualization
15:00 - 15:30 Tucker Carrington (Queen's), Using sparse grids to solve the vibrational Schroedinger equation
15:30 - 16:00 Tung Nguyen (Laval), Quantum dynamics of correlated electrons for time-resolved imaging of laser-driven molecules: Formal and computational challenge
16:15 - 16:45 Jean-Marc Lina (École de Téchnologie Superieure), Wavelet-based Localization of Oscillatory Brain Activities in Electro-Magnetic Imaging
16:45 - 17:15 Emmanuel Lorin de la Grand Maison (Carleton), Absorbing boundary conditions for quantum relativistic mechanics
17:15 - 17:45 François Fillion-Gourdeau (CRM), Recent advances in numerical solutions of the molecular relativistic time-dependent Dirac equation
Recent Research in Econometrics
Org: Jean-Marie Dufour and Christian Genest (McGill)
Monday December 10  (Hochelaga 6)
14:00 - 14:30 Xin Liang (McGill University), Necessary and sufficient conditions for identification and estimability of linear parameters
14:30 - 15:00 Mirza Trokic (McGill University), Regulated Variance Ratio Unit Root Tests
15:00 - 15:30 Purevdorj Tuvaandorj (McGill University), Maximum Likelihood Estimation and Inference in Possibly Unidentified Models
Symmetries of Differential and Difference Equations
Org: Alexei Cheviakov (Saskatchewan) and Pavel Winternitz (Montréal)
Saturday December 8  (Matapédia)
10:30 - 10:55 Alfred Michel Grundland (CRM), Soliton surfaces and zero-curvature representation of differential equations
11:00 - 11:25 Veronique Hussin (Montréal), Grassmannian sigma models and constant curvature solutions
14:00 - 14:25 Zhengzheng Yang (UBC)
14:30 - 14:55 Stephen Anco (Brock), Symmetry analysis and exact solutions of semilinear Schrodinger equations
15:00 - 15:25 Roman Popovych (Brock), Potential symmetries in dimension three
15:30 - 15:55 Francis Valiquette (Dalhousie), Group foliation of differential equations using moving frames
16:15 - 16:40 Sarah Post (Univ. of Hawaii), Contractions of superintegrable systems and limits of orthogonal polynomials
16:45 - 17:10 Thomas Wolf (Brock)
17:15 - 17:40 Alexei Cheviakov (Saskatchewan), On Symmetry Properties of a Class of Constitutive Models in Two-dimensional Nonlinear Elastodynamics
Sunday December 9  (Matapédia)
8:00 - 8:25 Raphaël Rebelo (Montréal), Symmetry preserving discretization of partial differential equations
8:30 - 8:55 Alexander Bihlo (CRM), Invariant discretization schemes
14:00 - 14:25 Willard Miller Jr. (Minnesota), Contractions of 2D 2nd order quantum superintegrable systems and the Askey scheme for hypergeometric orthogonal polynomials
14:30 - 14:55 Sasha Turbiner (UNAM), $BC_2$ Lame polynomials
15:00 - 15:25 Danilo Riglioni (CRM), Superintegrable systems on non Euclidean spaces
15:30 - 15:55 Zora Thomova (SUNYIT), Contact transformations for difference equations
16:15 - 16:40 Pavel Winternitz (CRM), Symmetry preserving discretization of ordinary differential equations


Centre de recherches mathématiques AARMS: Atlantic Association for Research in the Mathematical Sciences Fields Institute Institut des sciences mathématiques Pacific Institute for the Mathematical Sciences

© Canadian Mathematical Society : http://www.cms.math.ca/